Цялата стратегия на МВР в момента е сбъркана. Преследват се мигрантите вместо каналджиите. Каналджийството е високо организирана престъпна дейност. Участниците са организирани по начин, по който лесно осъществяват контакти с международните си партньори, основно с тези в Турция. Това каза директорът на Националната следствена служба и зам.-главен прокурор. Борислав Сарафов по Би Ти Ви.
Каналджийството” е високоорганизирана престъпна дейност и се прави от много хора, имащи различни функции, подчерта Борислав Сарафов.
„В Истанбул и в Одрин има борси за каналджийски услуги и мигрантите, които искат да стигнат до Западна Европа, ги търсят. Те оставят в офиси или магазини пари от порядъка на 4-5-6 хиляди евро по системата „Хавала”. Тези суми се отблокират, когато мигрантът стига до определеното място, оттам се изпраща видеоклип или се обажда по телефона, че е пристигнал, за да може парите да бъдат отблокирани на съответните организатори в Турция”, посочи Сарафов.
Лицата стигат да българската граница, минават през оградата, откъдето ги поемат българи. По думите му мигрантите се качват на бус и се транспортират до българо-сръбската граница. В тази престъпна дейност са заети много лица, допълни Сарафов. Той посочи, че трудно се противодейства на трафика с мигранти у нас, защото не се работи по тази линия.
Присъдите трябва да са по-строги, но това не зависи от МВР или от прокуратурата, защото те се налагат от съда. Размерът на наказанията се определят от тежестта на извършеното престъпление, добави той.
Той определи каналджийството като високо организирана престъпна дейност.
“То се осъществява от много хора, които имат различни функции, всеки в неговата си област. Те са организирани по начин, по който осъществяват контакти с международните си партньори, основно в Турция и другите страни по трасето”, каза той.
Сарафов подчерта, че трудно се противодейства на трафика с мигранти у нас, защото не се работи по тази линия.
По думите на Борислав Сарафов най-тъжното и унизително за нас е, че преследваме мигрантите, вместо "каналджиите".
В отговор на въпрос дали е нормално да има само условни присъди за превозващите мигранти, включително и за този, който уби двамата полицаи в Бургас, Сарафов посочи, че шофьорите са най-дребната брънка във веригата. Суровите присъди трябва да получат стоящите над шофьорите, но за това трябва да има оперативна, професионална работа, която в момента МВР не извършва, каза още той. Присъдите се налагат от съда, не от прокуратурата или следствието, заяви Сарафов.
Дали е нужно повишаване на санкциите или не, това е преценка на законодателя, добави той. Сарафов отправи апел към прокуратурата да иска възможно максимално строги и ефективни присъди за всички категории извършители. По думите му наказанията трябва да са неизбежни.
В момента МВР се бори с последствията, а не с причините, допълни той. Не мисля, че са необходими по-тежки санкции, а да се прилага законът, добави Сарафов и посочи, че е било изключително лош знак към колегите му закриването на специализираните съд и прокуратура.
Борислав Сарафов коментира и негативните позиции на Нидерландия и Австрия за приемането на България в Шенген, посочвайки, че това е очаквано с оглед на случващото се на българските граници.
Сарафов посочи, че в случая, в който Георги Семерджиев уби с джипа си две момичета в София, се борят за ефективно и справедливо наказание. Прокуратурата, надявам се, да иска максималното възможно наказание и този човек да бъде изолиран от обществото за известно време и то за немалък срок, допълни той.
Сарафов изрази мнение, че съдът ще наложи присъда за непредпазливо деяние на причинителя на смъртта на журналиста Милен Цветков.
По случая, в който друг шофьор причини смъртта на френска гражданка на околовръстното шосе на София и в близост е имало и полицейска кола, която след инцидента се оттегля, Сарафов каза, че това е „тъжна и жалка, нелепа история“. По думите му в МВР има проблеми в момента.
Колегите от полицията трябва да се огледат, да „поразчистят къщичката и наистина да структурират правилно това министерство“, добави Сарафов. В отговор на въпрос дали проблемът е само в МВР, Сарафов каза, че в момента най-видимите дефекти са там.
Случая с прокурорския син от Перник Сарафов коментира, че бащата се е провалил като родител, но не може да бъде накаран да напусне системата, въпреки че главният прокурор го призова да си подаде оставката. Моралните категории не са по-маловажни от законите, каза още Сарафов.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!