Експерти от Европейския съюз да наблюдават дейността на прокуратурата и осъществяването на съдебната реформа. Тази идея лансира министър-председателят по време на посещението си в Брюксел, където участва в среща на Европейската народна партия и в заседанието на Европейския съвет.
"Бихме искали да ни помогнат в съдебната реформа със свои пратеници, да наблюдават всяка стъпка, която правим и да сме сигурни, че тя (реформата) е в правилната посока. Това не е обидно за държавата", заяви Борисов. Той уточни, че "ако нещо не се справяш и е видно, че хората не го одобряват и искаме да стане по-добре, защо да не ни изпратят двама-трима експерти".
"Включително и в прокуратурата да отидат двама, които да наблюдават всичко, което се прави, за да са наясно колегите в Европа, че се полагат тези усилия", каза министър-председателят. "Това е инициатива, която току-що ми дойде наум", уточни той, цитиран от кореспондента на БТА.
България категорично подкрепя предложението за създаване на агенция за обща охрана по външните граници, каза премиерът след срещата му с канцлера Ангела Меркел.
„България се справя сама, разбира се, ако има финансова помощ, не бихме я отказали. Тези, които не се справят и напливът е такъв, че би могъл да застраши Шенгенското пространство. Нека всички да се стегнат сами и да се оправят. Ако не могат, разбира се, че другите трябва да помогнат, включително и с хора”, заяви Борисов като изтъкна, че в момента България помага на Словения със специалисти.
„България категорично подкрепя предложението за създаване на агенция, защото всеки се налага помощ на всеки, който не се справя, посочи министър-председателят.
„В Европа би трябвало да могат да влизат хора, които са минали през КПП, взети са им отпечатъци, регистрирани са и ако държавите, в които искат да отидат, биха ги приели, тогава да отиват, иначе се връщат обратно по родните им места”, допълни Бойко Борисов.