След вчерашната си среща в Прага от страните от Вишеградската четворка се очакваше да излязат с остра, конфронтационна на Германия позиция, за незабавно затваряне на границите на ЕС и създаване на резервни такива между България и Македония (т.нар. план „Б“).
В заключителната декларация обаче тяхното мнение по бежанския проблем, категорично различаващо се от това на най-голямата страна в ЕС, бе облечено в благи думи за общоевропейски решения и толерантност и дори се призова за сътрудничество с Турция в овладяването на потока от мигранти към Европа. Полският премиер Беата Шидло дори посочи, че Унгария, Полша, Чехия и Словакия са отворени към идеята за създаване на европейски граничен корпус.
„Всички сме наясно, че решението на мигрантската криза ще се получи само при общоевропейско решение. Основната задача е да се засили защитата на външните граници на Шенген“, каза консенсусно чешкият министър-председател Бохуслав Соботка, който бе домакин на конференцията.
За диалогичния, а не конфронтационен тон на срещата, допринесе и присъствието на българския премиер Бойко Борисов, който замина за Прага с ясното становище, че нови огради в ЕС не може да се вдигат, а каквото и решение да бъде взето за справяне с проблема, то трябва да е съгласувано с всички страни в ЕС. Българският премиер изрази открито несъгласието си с идеята на своите домакини, които поискаха „резервна“ граница между Македония и България, но повтори тезата си за незабавно затваряне на външните граници на съюза до устройването на вече намиращите се в Европа бежанци.
Действията на бившите съюзници от Източния блок преди срещата на ЕС по същата тема в четвъртък, обаче са на път да разпалят сериозен спор с Берлин, коментира „Шпигел“. „Изграждането на гранична стена в Македония, която съвсем не е държава-членка на ЕС, без да бъдат взети предвид последиците за Гърция, не само не би било единно европейско поведение, а и няма да реши нашите проблеми“, отсече канцлерът Ангела Меркел.
Именно поради тези притеснения на Германия, българският премиер разговаря с канцлера по телефона ден преди да отлети за Прага, за да я увери, че въпреки присъствието на форума в Чехия, София остава твърдо зад общоевропейско решение по бежанския проблем.
В декларацията, приета в края на срещата на Вишеградската група вчера, отново пролича стремежа, поне на думи, за поддържане на духа на европейска солидарност и избягването на конфронтации, засега. В текста държавите, някога оказали се зад Желязната завеса, призоваха за засилване на Европа и предупредиха за появата на разделителни линии на континента. Вишеградската четворка настоя „вратите на Европейския съюз да останат отворени“ за настоящи и бъдещи страни-кандидатки като „инструмент за увеличение на зоните на стабилност и просперитет“.
Така, големият сблъсък, който се очакваше да избухне чрез остра декларация на Вишеградската четворка в Прага вчера, се отложи поне с два дни. На форума в Брюксел в четвъртък и петък конфликтните точки в позициите на 28-те в ЕС няма да се изразяват просто с размяна на писмени позиции и декларации, а в челен сблъсък – лице в лице между лидерите на отделните държави.
Предстои да видим дали стремежът към консенсус и упорството на канцлера Ангела Меркел за постигането на общоевропейско решение ще вземат връх или Вишеградската четворка ще забрави за коректност и толерантност и Орбан ще тропне на Меркел по масата, че така с бежанците вече не може да продължава.