„От вчера вечерта съм във Валета, Малта, където участвам в Срещата на върха по въпросите на миграцията. Форумът е изключително ползотворен, защото в него заедно със заинтересованите африкански и други ключови страни търсим решения за справянето с първопричините за миграционната криза“. Това написа в социалната мрежа Фейсбук премиерът Бойко Борисов.
Той съобщава, че всички се обединили около тезата, че трябва да си сътрудничат освен за подобряване на закрилата на мигрантите и търсещите убежище, така и за по-успешната борба с експлоатацията и трафика на мигранти. Според него трябва да се подобри и сътрудничеството при връщането и обратното приемане.
„Подписахме споразумение за създаване на спешен доверителен фонд с размер 1,8 милиарда евро. България ще се включи с 50 хил. евро от Фонда за подпомагане. Като целта е ЕС да подпомогне африканските държави в тяхното развитие и да ги насърчи да приемат обратно гражданите си, които са мигрирали към Европа“, съобщава още Борисов . И допълва, че по-късно днес ще има неформално, извънредно заседание на Европейския съвет. „Поводът за срещата отново са безпрецедентните темпове на миграционния поток и необходимостта от ускорени действия от страна на държавите-членки“, пише на страницата си във фейсбук премиерът.
„Ще се опитам да убедя моите колеги, че е жизнено важно да спрем миграционния поток, да затворим границите и да се погрижим за вече пристигналите мигранти, чиято бройка дори не е ясна. Ние трябва първо тях да интегрираме и едва след това да помислим за някакъв друг технологичен ред, по който да приемем точно определен брой хора в Европа“, посочва още Борисов. Той е категоричен: „Не е честно към идващите мигранти, които очакват да намерят по-добър живот, а ние на този етап не можем да им предложим нищо сигурно. Ако Германия започне да връща хора, ще стане един много неуправляем процес, защото ние насила не можем да задържим хора в България. Затова наблюдавам, че страните започват сами да се справят със ситуацията и да вдигат огради. Искрено се надявам днес да се вземе правилното решение.“
Пред журналисти в Малта Борисов подчертава, че "богата и социална Европа става все по-притегателен център за хората от бедна Африка и за останалите мигранти, които търсят по-добро настояще, не светло бъдеще както обикновено се казва".
Според него има няколко начина за ограничаване на потока мигранти в бъдеще. „Единият от подходите би могъл да е като САЩ със зелените карти. Другият е да се каже: Можем да приемем 10 000 или 20 000 на година. Сегашният хаос трябва да бъде прекъснат“, категоричен е премиерът.
Пред българските журналисти в Малта той обяснява, че България насила никого не може да задържи. „Няма да правим затвори и да ги държим насила. Виждате, с релокацията, че няма желаещи да дойдат в България. Дори и да ни ги изпратят насила, ние как ще ги пазим? Давал съм примери – има хора, които по пет, шест пъти след като ги задържим във вътрешността на страната и ги закараме в бежанските центрове, отново бягат и тръгват да напускат границата. Харчим огромни пари за това и се надявам да се вземе едно правилно решение“.
На въпрос България може ли да осигури работа на мигрантите, Борисов отговаря: „ Ние ще им предложим работа. Разговарях с доста представители на браншовите организации. Независимо, че водим много хора безработни, в голяма част от секторите има недостиг на работна сила. В строителството, например няма шофьори, в селското стопанство търсят хора. Ако се даде възможност да се изберат квалифицирани хора, бизнесът ще ги вземе. Въпросът е, че ние насила никого не можем да накараме да дойде в България“.
Попитан каква ще бъде позицията на България за Турция, премиерът казва: „Турция в момента се държи доста европейски и помага много на ЕС. Би могло освен с финанси, да се толерира и по други начини нейното добро поведение. Турция държи и изхранва близо 2 милиона мигранти. Не виждам никакъв проблем да се направи либерализация на визите. За бизнеса и за тяхната администрация това би било доста голямо облекчение и един добър стимул за ръководството в Анкара."