Българският-министър председател Бойко Борисов получи диплом и почетния Девети Дан по таекуондо по време на посещението си в Международната спортна академия по таекуондо в Сеул. Много малко хора в света удостоявани с това отличие, което си дава при изключителни заслуги на държавни глави и монарси. Сред тях носители досега на престижния приз са президентът на Русия Владимир Путин, кралят на Белгия Филип и др.
За целта премиерът трябваше да счупи дъска, с което той се справи успешно. Той облече и традиционната дреха за таекуондо догок.
„Принципите на таекуондо са интересни - да не се плашиш от силния, но да уважаваш слабия. Да си снизходителен към другите, да си критичен към себе си. Да направиш една крачка назад пред противника, за да му дадеш още малко шанс да обмисли, уменията да се използват за мир“, изтъкна министър-председателят Бойко Борисов. Той отбеляза още, че това е идеология, която е изключително важна за съвременния свят – и за политиците включително. „Но най-вече да не се страхуваш от нищо“, добави българският премиер след удостояването с почетния девети дан по таекуондо.
Борисов благодари за високата чест и се обърна към младите хора в Южна Корея: „В България също имаме много добри състезатели и треньори“. Той посочи още, че принципите на таекундото са особено важни, особено за младите хора.
България и Корея споделят една обща съдба по отношение на таекуондото и в тази област отношенията ни са изключително близки и добри, заяви премиерът при посещението си в световната академия. Това е официалната организация, която управлява таекуондото и е основана от правителството на Република Корея през 1972 г. Организацията е и под надзора на министерството на културата, спорта и туризма.
"Благодаря за поканата, за домакинството. До 90-те години, докато беше режимът в България, то беше забранено. ние тренирахме нелегално, Нашият боен клуб беше маскиран като танцов състав. после вече, като дойде демокрацията, по-младите се развиваха. Вие направихте геройство, самият аз не съм вярвал, че таекуондото ще стане олимпийски спорт, но вие се преборихте", каза още премиерът.
За радост сега много млади хора в Бъглария тренират, медали имаме, отбеляза министър-председателят.
Таекуондото за първи път става олимпийски спорт на лятната олимпиада в Сидни през 2000 г., като за първи път е бил демонстрационен спорт на олимпийските игри в Сеул през 1988 г.
Днес таекуондото е световно бойно изкуство в 203 страни и се практикува от 80 млн. души. По време на световното по таекуондо през 2017 г. България за първи път печели медал – бронз за Владимир Далаклиев в категория до 68 кг.