Ние още нямаме нищо писмено от страна на Турция, но факт е, че от 200 бежанци, които сме върнали имаме 200 отказа. Това заяви пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов, във връзка с информацията, че Турция е прекратила едностранно споразумението за реадмисия, заради отказа на страната ни да участва в общ Черноморски фронт срещу Русия, предаде агенция „Фокус”.
Ако мои министри са давали напразни надежди, без да ме информират, ще ги пратя на корабите да воюват те, заяви Борисов.
„Това ни тревожи, ще намерим всички дипломатически възможности да разговаряме с колегите, за да разберем дали това е случайно, временно или има някакъв друг проблем”, посочи Борисов. „България е един от най-лоялните и най-точните членове на ЕС. Знаете, че имаме българо-американска база. Има и американски войници, и наши. Непрекъснато провеждаме учения, вие самите сте присъствали на тях. Непрекъснато идват самолети, тренират – ние сме направили всичко, което като членове на НАТО трябва да направим”, допълни той.
По думите му дори във времена на криза правителството е ревизирало политиката си, за да увеличи парите за въоръжаване на армията.
„Помните как нашите реактори от „Белене” заминаха за НАТО-вска Турция. Нито един мой съсед или колега не се намеси в моя защита, когато президентът Путин, в присъствието на Ердоган в Анкара, ми размаха пръст, че България е загубила всичко”, каза още премиерът.
По думите му България няма как да бъде нападната от страна на Русия.
„Те имат друг тип действия на територията на България и те са преди всичко икономически, но с ракети и танкове съм убеден, че нямат такива идеи. Ние имаме много общо – религията, културата и други”, каза още Борисов.
"Аз искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, туристи – мир и любов. Не искам на курортите ни да се разхождат военни фрегати", каза още Борисов. „Да изпратим корабите - военни, а не гранични, като флотилия срещу руските кораби, вече минава границата на това, което мога да допусна. Чакам министър Ненчев и министър Митов да си дойдат, защото много ще ми е неприятно, ако те са поемали ангажимент. Президентската институция е друго – те могат да са поемали ангажимент, може да са говорили, не се бъркаме в тяхната работа. Ако мои министри са давали напразни надежди, без да ме информират, ще имат проблеми с мен – ще ги пратя на корабите да воюват те”, посочи премиерът.
По думите му хората в Европа и света са забравили какво е война и трябва да спомнят какви жертви взима един военен конфликт.
„На Бургас да дислоцираме военни фрегати, самолетоносачи или във Варна, по време на курортния сезон, мисля че това минава границата”, коментира още премиерът Борисов.
"Искам в Черно море платноходи, яхти, туристи по плажовете, а не да се разхождат фрегати." Това заяви премиерът Бойко Борисов след срещите му с румънския президент Клаус Йоханис, цитиран от "24 часа".
"Нямам официално съобщение от страна на Турция, но знам че от вчера са отказали около 200 заявления за връщане на мигранти от страна на България", заяви премиерът Борисов. Така премиерът коментира новината, че Ердоган е прекратил споразумението за реадмисия на бежанци, предаде ПИК.
Според още непотвърдена информация това идвало от решението на България да не участва в общ флот срещу Русия.
"Казах на Йоханис: България може да прави всеки ден учения с Румъния, другото вече отива към военен конфликт", заяви Борисов и добави, че ако някой от неговите министри е давал надежди, то тогава има проблем и намекна, че ястребите, без да уточнява кои са, няма да пратят децата си на военните кораби.
Борисов заяви, че винаги е защитавал интересите на България в областта на икономиката и припомни АЕЦ "Белене" и нефтопровода "Бургас-Александруполис", но подчерта, че когато дрънка оръжие, и то в Бургас и Варна, и бъдат разполагани самолетоносачи, руската страна щяла да я заболи много, особено ако това станело точно от България.
Премиерът отбеляза, ако народът мисли другояче, ще се съобрази.
Излязъл е арбитражът за АЕЦ "Белене", съобщи Борисов. "Най-големите ми страхове се разминаха. Арбитражното дело, заведено срещу НЕК, е с решение за 550 млн. евро, които България трябва да плати, но за да изкупи произведеното оборудване.
"Има 2 варианта - НЕК и руската страна да решат да строят реактор или двете страни да се разберат да го продадат", добави той.
"Тъй като спирането на АЕЦ "Белене" бе с решение на Народното събрание, Борисов заяви, че в парламента ще се търси най-доброто решение.