Предизборната програма на ГЕРБ съвпада с приоритетите на четирите национално представени работодателски организации. Това стана ясно на срещата между Бойко Борисов и представителите на КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП, пише "Труд".
„Отправихме покана на партиите, които според социологическите проучвания имат шанс да влязат в следващия парламент. Първата среща бе с ГЕРБ. Представихме им нашите приоритети и констатирахме голямо сходство с тяхната програма. Например запазването на данъчния модел, което съвпада с позицията на ГЕРБ. Наш важен приоритет е реформата в образованието, както и ускоряване на процесите в еврозоната и влизане в европейския банков съюз. Съвпада и искането за облекчаване на административната тежест за бизнеса. Оценяваме прогнозите на ГЕРБ за икономиката като реалистични, споделяме и визията им за развитие на енергетиката“, заяви председателят на АИКБ Васил Велев сред срещата.
Велев посочи и някои от областите, където има леки разминавания.
„Искаме да видим повече ангажименти за регулиране на монополите, в сферите на сигурността и за борбата с корупцията. Но предимствата на програмата са налице“, заключи Велев.
„Да благодаря на колегите за поканата и срещата. Всяка една цифра в нашата програма съвпада с разчетите, които бизнесът има. В това число за увеличение на средната и на минималната работна заплата“, каза Бойко Борисов. Въпреки надеждите, изразени от работодателските организации, лидерът на ГЕРБ обясни, че се притеснява, че ще има стабилно стабилно правителство след изборите.
„Бюрокрацията изяжда бизнеса и мъчи обществото. Затова другата седмица – понеделник-вторник, ще ви покажем идеите ни за електронно управление, включително в правосъдието и системата на здравеопазването. На срещата ни дадоха някои много добри идеи и след като им направим корекции при нас, ще има още по-голям напредък“, каза Борисов. Той обеща, че ще продължи срещите си с представителите на българския бизнес.
"Това, което сме извели като акцент на нашата програма, е образованието. Малки сме. Само с ум и знание можем да се борим с големите. В образованието ще има и принуда. Всяко едно дете трябва да знае да чете и да пише", каза още Борисов, цитиран от Новини.бг.
"Категорично заявяваме, че плоският данък ще остане. Всяка една цифра в нашата програма за заплатите съвпада с цифрите на бизнеса. Моето притеснение е, че трудно ще се направи правителството, но не искам да спекулира по тази тема. В сферата на здравеопазването ще свържем системата, както при контрабандата. Бюрокрацията е изведена и при нас, и при бизнеса като една от темите, която мъчи обществото. През агенцията за електронно управление всичко ще се случва по електронен път и няма да ходим да се редим по опашки. В този сектор ще има ясен и виден напредък", каза още Борисов.
"Решението за СЕТА е взето и се надявам, че хората, които се готвят да управляват България, ще спрат да се объркват. Това е несериозно. Не бива да се въвежда в заблуждение народа, защото аз съм убеден, че БСП са се объркали. Едно е тук да плашиш народа, а като отидеш там да гласуваш по друг начин. Опитват се да заблудят хората", категоричен беше лидерът на ГЕРБ.
Срещата беше по покана на Асоциацията на индустриалния капитал в България, а темата - социално-икономическото развитие на страната във връзка с предсрочните парламентарни избори. Борисов бе придружен от Томислав Дончев, Делян Добрев и Владислав Горанов.
От страна на АОБР (Асоциация на организациите на българските работодатели) в срещата участваха – от АИКБ – Васил Велев, председател на УС и Никола Зикатанов и Кънчо Стойчев – заместник-председатели; от БСК (Българската стопанска камара) – Сашо Дончев, председател на УС, Божидар Данев – изпълнителен председател и Димитър Бранков – заместник-председател; от БТПП (Българска търговско-промишлена палата) – Цветан Симеонов, председател на УС и Васил Тодоров – главен секретар; от КРИБ (Конфедерация на работодателите и индустриалците в България) – Николай Вълканов и Боряна Манолова – членове на УС и Румяна Георгиева – парламентарен секретар.