Китай преговаря с България за изграждането на скоростна железница от Пекин до София. Това ще бъде и една от темите, които ще се обсъждат на икономическия форум и срещата на китайското правителство с министър-председателя Бойко Борисов в Пекин и Шанхай. Китай инвестира 17 милиарда долара, за да възстанови древния „път на коприната". Ще изгражда транс континентална високоскоростна железопътна линия, която минава и през България.
За целта до 10 години ще трябва да бъде изградена и нова жп връзка с Турция освен съществуващата, информира bTV.
Предимствата на България пред повечето Балкански страни са членството в Европейския съюз, стабилните парламентарна подкрепа и правителство, най-ниските данъци в ЕС, високо квалифицираните кадри. На тази основа и предвид новите индустриални и технологични паркове, които изграждаме, китайските фирми могат да намерят много добър пристан. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов при откриването на инвестиционния форум "Инвестирай в България. Разшири се в Европа", организиран в Шанхай от Българската агенция за инвестиции. В срещата с членовете на българското правителство, включени в делегацията на премиера Борисов в Китай, участваха над 100 местни компании, съобщиха от правителствената информационна служба.
Бойко Борисов посочи, че развитието на инфраструктурата, новите транспортни коридори, достъпът до Черно море и Дунав, добрият климат, който способства развитието на туризма и земеделието, са само част от многото предпоставки, позволяващи да се задълбочи сътрудничеството между двете държави.
Министър-председателят обърна внимание и на инициативата 16+1. "Тя дава възможност и България, и Сърбия, и Република Македония, и Румъния, и останалите държави да участваме в съвместни проекти, които да гарантират изграждането на жп линии, на магистрали, на инфраструктура, пристанища, за да може "Пътят на коприната" да следва своя естествен път", зави Борисов. Той изрази надежда на утрешната среща в Суджоу, че ще се договорят добри проекти, от полза за всички страни.
У нас Китай има интереси в областта на земеделието, туризма, леката промишленост и автомобилостроенето. В икономическа зона „Тракия" край Пловдив ще бъде изградена европейско-китайска икономическа зона.
Китайският бизнес проявява интереси към българския IT сектор. Една от най-големите китайски компании по кибер сигурност в момента проучва възможностите за съвместни продукти с български партньори.
"В България има единомислие, че Китай е нашият най-важен стратегически партньор в Азия и отношенията ни трябва да се развиват. Това е първо мое посещение в страната, защото искахме да дойдем с готови проекти - тогава, когато можем да предложим нещо конкретно." Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата си с кмета на Шанхай Ян Сюн. С нея започна посещението му в Китай за участие в Четвъртия форум на правителствените ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай, съобщиха от правителствената пресслужба.
В присъствието на вицепремиера Томислав Дончев, шестима министри и народни представители от всички парламентарни групи, които са част от водената от премиера делегация, министър-председателят представи възможностите за сътрудничество в сферата на високите технологии и благодари за съдействието за организиране в Шанхай на Българо-китайски икономически форум, който да даде нови перспективи пред бизнеса на двете страни. Борисов подкрепи идеята за сключване споразумение за побратимяване между София и 24-милионен Шанхай.
Имаме амбицията да развием града като водещ световен икономически, търговски, финансов и пристанищен център, заяви кметът Ян Сюн. По думите му, това ще допринесе за развитие на отношенията с България, а единственото което липсва, той изрази с китайската поговорка "всичко е налице, с изключение на източния вятър", като визира побратимяването на Шанхай и София.
Ян Сюн посочи, че в Китай са познати редица български стоки и призна, че всяка сутрин пие българско кисело мляко. Премиерът Борисов покани кмета Ян Сюн да посети българската столица за сключване на споразумението за побратимяване.
Ян Сюн изрази надежда форматът 16+1 да доведе до конкретни резултати и каза, че инициативата ще има голям принос както за отношенията между Китай и Централна и Източна Европа, така и между Китай и България. Шанхай е с население около 24 млн. души, а целта ни е да превърнем града във водещ икономически, финансов и търговски град не само в Китай, но и в света, отбеляза кметът.
Според него има изключително много възможности не само за търговия с България, но и за разширяване на взаимоотношенията в областта на културата, науката и иновациите. Накрая Ян Сюн отбеляза, че всяка сутрин пие кисело мляко "Момчиловци". Това е една от най-популярните марки кисело мляко в Шанхай, добави кметът.
Премиерът Бойко Борисов благодари на своя домакин за възможността български фирми да се представят пред шанхайските си колеги. Малко по-късно в града започна конференцията "Инвестирай в България. Разшири се в Европа", организирана от Българската агенция за инвестиции.
Видео от срещата на премиера с кмета на Шанхай можете да видите ТУК.
Визитата е по повод Четвъртата среща на правителствените ръководители на Китай и страните от Централна и Източна Европа, която ще се проведе от 24 до 26 ноември в градовете Суджоу и Пекин. На нея се очаква да присъстват премиерите на всички 16 държави от ЦИЕ.
Паралелно с политическите срещи е организиран голям търговско-икономически форум, който ще се проведе на 24 ноември в гр. Суджоу. Очакванията са той да бъде посетен от близо 1000 представители на бизнеса, от които над 400 са от Китай.
България ще опита да осигури финансиране за пътни и жп проекти по време на четвъртата среща на Китай с 16-те страни от Централна и Източна Европа. Фокусът е върху
скоростния път Свиленград - Русе и тунела под Шипка.
Още през 2012 г. Китай определи фонд от 10 млрд. евро за инвестиции в Централна и Източна Европа. Това е първото включване на премиера Борисов във форума.
В четвъртък той ще има срещи с президента на Китай Си Дзинпин и премиера Ли Къцян.
Земеделието и износът на български хранителни стоки в Китай също ще бъде акцент при посещението му. По време на икономически форум в Шанхай, организиран от Българската агенция за инвестиции, е предвидено подписването на споразумение за изграждане на завод за българско кисело мляко в Китай. Проектът е на компанията “Лодис Инвест”, производител на млеката и сиренето “Лакрима”. Ще бъде подписано и споразумение за построяването на
завод за слънчогледово олио в Бургас с инвестиция на китайска компания. Тук от България ще участва държавната компания “Индустриални зони”, съобщава в. "24 часа".
В Шанхай е организиран и икономически форум от Българската агенция за инвестиции. Неговата цел е да привлече китайски фирми да инвестират у нас, като им обещаваме достъп до пазарите на ЕС. Във форума са заявили участие няколко български консултантски компании, сред които и тази на бившия зам.външен министър Милен Керемедчиев.
В делегацията от 36 бизнесмени участват няколко производители на вино, като изба “Тодорофф”, които ще опитат да намерят пазар за продукцията си там. Според българските предвиждания Китай, който и в момента е най-големият ни търговски партньор в Азия със стокооборот от 1,88 млрд. долара, ще се превърне в най-големия пазар за храни и вино в следващите години. От 2014 г. България вече изнася царевица за Китай, но предстои подписването на споразумения и за 18 други продуктови групи.
Темата на икономическия форум е новият стратегически план на Китай "Един пояс, един път", който се определя като Новия път на коприната. Министърът на икономиката Божидар Лукарски ще участва в един от панелите, в който ще представи възможностите за инвестиции в индустриалните зони в България. В друга сесия участие ще вземе министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.