Боян Чуков

Европейският съюз се разпада пред очите ни

Боян Чуков: Битката в Близкия Изток е още един очевиден признак за разпада на Pax Americana

40467 | 4 окт. 2024 | 12:06

След турбуленциите в Близкия Изток и Европа ще навлезе още по-дълбоко в период на уточняване на отношенията между ключовите играчи


Боян Чуков, Телеграм

Втората масирана иранска ракетна атака по цели в Израел показа, че Техеран има носители на ядрено оръжие. Дали Иран разполага с ядрено оръжие не е ясно. Версии по този повод много и диаметрално противоположни. Но стана ясно следното.


„Железният купол“ и „Прашката на Давид“ не са това, за което всички говореха. Иранските ракети дали балистични или не, дали хиперзвукови или не... в повечето случаи (според някои източници до 90%) поразиха своите набелязани цели. САЩ и съюзници се опитаха да неутрализират иранските ракети, но доста неуспешно. Факт. Точното поразяване на целите от иранците показва нещо, за което не се коментира много.

Украинските ракетни удари срещу ВС на РФ се ползват от военната космическа логистика на САЩ/НАТО. Точните ирански ракетни удари с каква космическа военна логистика се ползват? Иран е високотехнологично развита държава. В ракетостроенето и БПЛА са на световно ниво. Но Техеран не разполага със сериозна военно-космическа групировка, която да участва в насочването на иранските ракети. Иран дали се ползва от космическата логистика на руснаците или китайците? Не е ясно. Или и от двете.

Иран е ключов елемент от руската и китайската геостратегия в Азия. Китайските инвестиции в Иран са огромни и са в синергия с усилията на Москва за изграждането на транспортния коридор „Север-Юг“. Какво излиза? Сблъсъкът между Израел и Иран както и драмите в ивицата Газа и Ливан са само параван на класическия геополитически сблъсък между атлантическия и евразийския полюс.

Битката в Близкия Изток /БИ/ е още един очевиден признак за разпада на глобалната доларова система и Pax Americana. Започват да се оформят няколко валутни зони. Нали за това ще си говорят на предстоящата среща на БРИКС в Казан!

Вторачили се в БИ, не гледаме внимателно какво се случва в Европа. Как пред очите ни се разпада ЕС. Старият континент се превърна в ловно поле на глобалните и регионални фактори. САЩ, след като си вземат това, което им е необходимо от Европа, ще се изтеглят зад „гьола“.

На Стария континент големите „ловджии“ са Лондон, Ватикан и Москва. Големият „дивеч“ е Германия. Лондон и Ватикан не могат да си я поделят. Въобще е крайно време да разглеждаме Светия престол предимно като геополитически фактор с глобална проекция, фокусирана върху Европа.

Германия като бивш икономически локомотив на ЕС линее. Икономическите данни показват, че Германия след 2022 г. се срива със скорост 0,5% на месец. Католическа Бавария е ловно поле за Ватикан. Последните избори в Германия показват, че разделението на „оси“ и „веси“ не е изчезнало. Бившата ГДР изплува отново, даже в чисто цивилизационен план.

Погледнете електоралните резултати по региони на Алтернатива за Германия, която Марин льо Пен изгони от нейната група в Европарламента. Заедно с Виктор Орбан, който се ползва с подкрепата на Ватикан. И никак не го обича Лондон... защото не бил „демократ“. Смехории!

Цивилизационните и конфесионални шевове в ЕС, който е англосаксонски проект, започват да се късат и „дупките“ стават все по-големи. Лондон не иска да дели европейската баница с Москва. За разлика от Ватикан. В Светия престол са наясно, че без Москва реинкарнацията на Австро-Унгария няма да се случи.

След турбуленциите в Близкия Изток и Европа ще навлезе още по-дълбоко в период на уточняване на отношенията между ключовите играчи. Много важен момент! Предстои поредното легитимизиране (като по време на „демократичния преход“ и „приватизацията“, наречени перестройка) на собствеността, която бе легитимна, но само в рамките на Pax Americana, която вече е няма.

Затова в България започнаха да говорят за операция „Чисти ръце“ и се чува, че ще ни гостува Лаура Кьовеши. Че има списъци на 4500 българи, които имат в своите, предимно офшорни сметки около 42,5 млрд. Подхвърля се идеята за нова „Кръгла маса“ като тази в края на миналия век, когато бяха „назначени“ новият „демократичен“ политически, естествено псевдоелит+лукановите олигарси, които днес подобно на ГМО семената след няколко „реколти“ се изродиха тотално и не стават за нищо.

Трагедията на днешния български псевдоелит е, че той няма необходимата грамотност да осъзнае какво предстои да му се случи. Прекалено много е закърнял умствено. Затлъстял е неприемливо. Не е далеч денят, когато днешните български богаташи/търгаши, родени от перестройката на Луканов, ще осъмнат като бедняци.

Драма, но само за тях. Днес звучи парадоксално, но утре дали ще е така? Ще видим. Предизборно олигарсите и купените „говорещи глави“ у нас подреждат фигурите на шахматната дъска, електоралните листи и държавните чиновници.

И не подозират, че предстои отвън собствениците на „играта“ да вземат шахматната дъска и да я стоварят по техните глави. Ще ги налагат яко. Фигурите ще изпопадат. И играчите, посочени от собствениците на играта, отново ще наредят фигурите, които ще бъдат различни от тези, които днес са пред нас. И вече не стават за нищо.

 


От категорията

Седларска към ПП-ДБ: Вашата глупост става опасна! Не виждате ли, че въпросът е: Европа или Русия?

Седларска към ПП-ДБ: Вашата глупост става опасна! Не виждате ли, че въпросът е: Европа или Русия?-Sedlarska-kam-PP-DB--Vashata-glupost-stava-opasna--Ne-vizhdate-li--che-vaprosat-e--Evropa-ili-Rusiya-_1742469534.jpg

Участието ви в снощния протест може да бъде донякъде оправдано от скандиранията ...

20 март 2025 | 13:18

Проф. Михаил Константинов: Не купувайте каквито и да е машини повече за вота

Проф. Михаил Константинов: Не купувайте каквито и да е машини повече за вота-Prof--Mihail-Konstantinov--Ot-povtornoto-broene-na-byuletini-ne-izleze-nishto-hubavo_1742051641.jpg

Бойко Борисов три пъти управлява без мнозинство, сега ще управлява четвърти ...

19 март 2025 | 09:00

Харалан Александров: Правителството и мнозинството ще удържат.Пеевски е водещ фактор

Харалан Александров: Правителството и мнозинството ще удържат.. Пеевски е водещ фактор-Haralan-Aleksandrov--Ot-PP-poiskaha-vsichko-i-poluchiha-nishto--zatova-sa-uplasheni-i-trevozhni_1712414542.png

Пеевски продължава да е водещ фактор. В момента внася известна сигурност и ...

20 март 2025 | 21:26

Николай Младенов: Вероятно е имало израелски обстрел по сградата, в която е загинал българинът
(Видео)

Николай Младенов Кадър: бТВ-Nikolay-Mladenov-Kadar--bTV_1742489719.jpg

По думите на бившия външен министър операцията със системата наблюдатели на ООН ...

20 март 2025 | 18:54

НАЙ-ВАЖНОТО

В пленарната зала депутатите разглеждат на второ четене бюджета

Петкова:Ние сме само от 2 месеца в това управление, няма как да сме генерирали 18 млрд. лева разходи

Финансовият министър Теменужка Петкова Снимка: БТА-Finansoviyat-ministar-Temenuzhka-Petkova-Snimka--BTA_1742494559.jpg

На обвиненията на опозицията за рекордно заложени харчове финансовият министър ...

20 март 2025 | 20:15

Те губят местата си в комисиите, а Радостин Василев не би трябвало да е зам.-председател на НС

Вече втори ден няма парламентарна група МЕЧ, но Наталия Киселова мълчи

Вече втори ден няма парламентарна група МЕЧ, но Наталия Киселова мълчи-Veche-vtori-den-nyama-parlamentarna-grupa-MECh--no-Nataliya-Kiselova-malchi_1742496596.jpg

Хората на Радостин Василев останаха девет и според правилника на Народното ...

20 март 2025 | 20:46

Ние няма как да допуснем пипалата на Сорос в българския КС, заяви Хамид Хамид за Йонко Грозев, който събра 38 гласа

Орлин Колев бе избран за съдия от Конституционния съд от квотата на парламента със 127 гласа

-D-r-Orlin-Kolev-Snimka--NOVA-NEWS_1734540838.jpg

Научната и преподавателска дейност на Орлин Колев започват от октомври 2006 г. ...

20 март 2025 | 14:55

Този човек не знае къде е. Това е нечувано - да се унищожава Конституционният съд, възмути се лидерът на ДПС-НН

Пеевски: Киселова да изхвърли веднага от залата Костадинов, още днес ще го дам на прокурор

Пеевски: Киселова да вземе мерки и да изхвърли веднага от зала Костадин Костадинов-Delyan-Peevski--Nie-ne-iskame-da-chakame-visokite-tseni-da-izkarat-horata-na-ulitsata-ot-bezizhoditsa_1738741547.jpg

"Щял да унищожи Конституционния съд на България. Видяхте го как вилняха в ...

20 март 2025 | 14:21

Приемам го като това, че Васил Божков е отишъл да си нагледа инвестицията, коментира Борисов

Борисов за протеста на ПП-ДБ: Кирил Петков застава до Васил Божков! Алексей Петров се върти в гроба!
(Видео)

Борисов за протеста на ПП-ДБ: Кирил Петков застава до Васил Божков! Алексей Петров се върти в гроба!-Borisov-za-protesta-na-PP-DB--Kiril-Petkov-zastava-do-Vasil-Bozhkov--Aleksey-Petrov-se-varti-v-groba-_1742463370.png

"Когато Пеевски подкрепи кабинета "Денков", нямаше корупция и ...

20 март 2025 | 09:49

Бизнесменът опитва да си върне античните предмети, като обжалва конфискуването по съдебен път

Международно разследване е засякло транзакции, свързани с антични предмети, водещи към Васил Божков

Международно разследване е засякло транзакции, свързани с антични предмети, водещи към Васил Божков-Sadat-otkaza-da-pusne-Vasil-Bozhkov-na-lechenie-v-chuzhbina-Snimka-BTA_1734521131.jpg

Чуждите служби са засекли три транзакции на обща стойност 5 милиона долара, ...

20 март 2025 | 09:11

Депутатите избраха д-р Петко Стефановски за управител на НЗОК и Орлин Колев за член на КС

Парламентът реши - ще работи и през нощта, за да приеме държавния бюджет на второ четене
(Видео)

Депутатите избират шеф на НЗОК и съдия за Конституционния съд, продължава второ четене на бюджета-Deputatite-izbirat-shef-na-NZOK-i-sadiya-za-Konstitutsionniya-sad--prodalzhava-vtoro-chetene-na-byudzheta_1742450520.jpg

Депутатите отхвърлиха с едно гласуване всичките близо 39 хиляди предложения на ...

20 март 2025 | 08:01

България има огромна необходимост от ДПС и ще работя в посока двете фракции да се обединят, каза той

Мехмед Дикме: ДПС е на Делян Пеевски. Забравете за Доган, той е в миналото!

Мехмед Дикме: ДПС е на Делян Пеевски. Забравете за Доган, той е в миналото-Mehmed-Dikme--Drugaryat-Dogan-ne-e-sazdaval-DPS--osnovite-sa-polozheni-ot-Lukanov-i-bivshata-DS_1736143691.jpg

"Похвална е инициативата на министъра, който се опитва да въведе контрол ...

20 март 2025 | 22:50

Защо лидерите на партията радикализират своите избиратели?

Проф. Александър Оскар: Откъде идва омразата на АПС-Доган към евреите?

Проф. д-р Александър Оскар-1603176067.png

Едно е ясно, в желанието си да оцелее на политическата сцена, АПС е готова да ...

20 март 2025 | 19:16