България трябва да настоява озовалите се на нейна територия „нередовни" мигранти също да бъдат приемани обратно в Турция. Това каза Бойко Ноев, бивш министър на отбраната в интервю за агенция „Фокус” във връзка с постигнатите договорености на срещата на върха между ЕС и Турция проведена на 7 март, посветена на мигрантската криза.
На въпрос кои договорености биха създали потенциална заплаха за интересите на България, Ноев обясни: „Рамката на проекта за споразумение е твърде тясно фокусирана върху проблема на деня - мигрантските потоци през Егейско море и кризата в Гърция”.
„Съответно и решенията са скроени с цел спиране на лодките, както между впрочем е скроена и операцията на НАТО. Подобни ограничени решения създават потенциалната възможност потоците да се изместят към нашите граници, колкото и да се кълнат някои, че това нямало да стане или че ще се местят към Албания”, поясни той.
„Освен това, одобрените на 7 март принципи предвиждат връщане в Турция на „нередовни" мигранти само от Гърция и прочие други мерки, от които е изключена България. С една дума, границата на България не се третира като външна граница на ЕС, която е потенциално заплашена от мигрантски пробив, това е основната политическа оценка. Просто България е пропусната”, каза още той.
Във връзка с това каква трябва да е позицията на България на предстоящите преговори по финализацията на договореностите на ЕС с Турция, Ноев уточни: „Границата на България с Турция е външна граница на ЕС и трябва да е подложена на същата защита, като останалите външни граници. От този принцип не бива да се отстъпва изобщо”.
По думите му, България трябва да настоява озовалите се на нейна територия „нередовни" мигранти също да бъдат приемани обратно в Турция.
„Второ - всякакви мерки, които се договарят за укрепване на външните граници на ЕС изрично да споменават и границите на България, в т.ч. и морската ни граница с Турция. Трето - България трябва да бъде солидарна с позицията, че въпросите на визовия режим и членството в ЕС на Турция трябва да бъдат отделени от решенията на мигрантската криза. Четвърто - България трябва да бъде солидарна с позицията, че преди да се облекчи визовия режим за турските граждани, Турция трябва да изпълни всички политически, организационни и технически условия, които да гарантират, че свалянето на визите няма да създаде проблеми на сигурността на страните от ЕС”, каза още Бойко Ноев.
Според него, договореностите между Брюксел и Анкара оставили "горчивото впечатление на отстъпление от принципите и декларираните идеали на ЕС, в които всички се кълнем, че вярваме и защитаваме". Ноев подчертава, че "това е втората принципна грешка на канцлера Меркел, която окончателно ще разруши това, което е останало от нейния авторитет. След като потопи Европа в хаос с поканата си „добре дошли всички", сега демонстративно се прекланя пред диктатурата на Ердоган. И то в момент, когато той води война срещу народа си в югоизточна Турция, когато атакува и последните опозиционни медии, когато премахва и последните останали светски атрибути на модерната турска държава и общество"
Ноев стига още по-далеч в критиката си към това, което прави Меркел. Нейната своеобразна „тюрк политик", в която се опитва да въвлече и целия ЕС, е "предателство спрямо потисканите и арестувани журналисти, общественици и ителектуалци в Турция". Нещо повече, това е "нов пореден удар срещу основополагащите идеали и ценности на ЕС и по единството на ЕС като цяло", казва той..