Референдумът „Да остане ли Обединеното кралство в ЕС?” предстои да се проведе през юни. Предлагаме на вашето внимание какви аргументи "за" и "против" оставането на страната в ЕС публикува английският вестник „Телеграф” .
Има нещо, което озадачава в кампанията „Брексит” (понятие, обозначаващо хипотетично излизане на Великобритания от ЕС, бел. ред.). Ние трябва да говорим за това как да бъде прекратена имиграцията, как да бъде възстановен суверенитета и така нататък. А получаваме ли отговор на всичко това? Не, това, което получаваме, са само оплаквания от "бюрокрацията на ЕС".
Ако Брексит активистите смятат, че напускането на ЕС е начинът, по който да се обърне британската общественост срещу Брюксел, те сериозно не разбират нашия национален характер.
Ето накратко ключовите аргументи „за” и „против” оставането в ЕС
Имиграция
- Напускане на ЕС:
Великобритания никога няма да може да контролира имиграцията докато не напусне ЕС, тъй като свободата на движение дава на други граждани на ЕС автоматично правото да живеят тук.
- Оставане в ЕС:
Оставането няма да реши миграционната криза, но тя ще стигне до прага на Великобритания заради граничния контрол на континента, когато мигрантите се придвижват от Кале във Франция до Дувър в Обединеното кралство.
Престъпления
- Напускане:
Европейската заповед за арест позволява британските граждани, да бъдат изпратени в чуждестранни съдилища,обвинени за престъпления, много често за дребни нарушения. Излизането от ЕС ще спре това.
- Оставане:
Изнасилвачите, убийците и извършителите на други тежки престъпления, които са осъдени за тях във Великобритания, могат да бъдат върнати само веднъж ако избягат в чужбина, благодарение на европейската заповед за арест . Излизането от ЕС ще спре практикуването на това правосъдие.
Търговия
- Напускане:
Връзките на Великобритания с ЕС, възпрепяствуват фокусирането й върху други бързо развиващите се пазари - например няма значителен търговски стокообмен с Китай или Индия. Напускането ще позволи на Великобритания да диверсифицира своите международни връзки.
- Оставане:
44 процента от износа на Великобритания отива в други страни от ЕС. Поставянето на бариери със страните, с които Великобритания търгува, би било контрапродуктивно.
Юриспруденция
- Напускане:
Твърде много от законите на Великобритания са направени в чужбина под диктат, оказван от Брюксел, и постановления, утвърдени от Съда на ЕС. Съдилищата на Обединеното кралство трябва отново да станат суверенни.
- Оставане:
Кампанията на излизане от ЕС има прекалено преувеличени аргументи за това колко закони са определени от Европейската комисия. По-добре е в целия ЕС да се оформят общо приемливи вътрешни закони, отколкото да има разминаване със съществуващите местни закони.
Работа
- Напускане:
Опасността от загуба на работни места е прекалено преувеличена. Стимулирането на инвестициите чрез по-малък корпоративен данък и други допълнителни печалби може да накара Великобритания да разцъфти като скандинавските страни, които са извън ЕС.
- Оставане:
Около три милиона работни места са свързани с ЕС и трудовия пазар ще бъде потопен в несигурност, ако избирателите гласуват за излизане. По този начин бизнесът ще бъде по-малко склонен да инвестира, ако страната е извън Европа.
Политическо влияние
- Напускане:
Великобритания не се нуждае от ЕС, за да успее в международен план. Чрез повторно ангажиране с Британската общност, Великобритания може да има точно толкова влияние, колкото има сега вътре в ЕС.
- Оставане:
Великобритания ще бъде като „съд без управление в средата на Атлантическия океан", ако остане в ЕС. В глобализиращия се свят интересите на Великобритания са най-добре защитени от останалата част на ЕС, ако следват примера на американските и китайските лидери.
Финанси
- Напускане:
Разговори за изтичането на капитали е пълна глупост. Лондон ще продължи да бъде водещ финансов център извън ЕС и банките все още ще искат да са със седалище във Великобритания, благодарение на ниските данъчни ставки.
- Оставане:
Банките ще бягат от Великобритания и Лондонското сити ще е пред разпад, ако Великобритания гласува за излизане, защото търговското предимство да си вътре в ЕС, ще спомогне за увеличаване печалбите на банките.
Суверенитет
- Напускане:
Британският парламент вече не е суверенен. При безразсъдната настървеност на ЕС за „все по-тесен съюз " и по-нататъшната икономическа интеграция, вероятно след кризата с еврото, най-добре е той да бъде напуснат преди връзките да се задълбочат.
- Оставане:
В един глобализиран свят, всяка страна трябва да работи по-тясно с другите, ако иска да се развива икономически. Но дребнавият англичанин, желаещ изолация, която ще подкопае Великобритания, плюс премиерът, отказващ участие във „все по-тесен съюз" – те всички ще дойдат на референдума.
Отбрана
- Напускане
Великобритания скоро може да бъде помолена да допринесе за армията на ЕС, съгласно изказаните предположения в докладите на Ангела Меркел. Ако това стане, то ще ерозира независимата военна сила на Великобритания и тя трябва да се противопостави.
- Оставане:
Европейските страни заедно са изправени пред заплахата от ИДИЛ и възраждащата се Русия . Да работят заедно, за да се справят с тези предизвикателства, е най-доброто. А това усилие ще бъде застрашено, ако Великобритания обърне гръб на ЕС.
Превод за epicenter.bg със съкращения – Яна Маркова