Европейската комисия категорично отрече да е настоявала за оттеглянето на главния прокурор на България Сотир Цацаров, предаде кореспондентът на БТА в Брюксел.
Невярната информация за това се появи в сряда вечерта в сайта "Медиапул", финансиран с над 1,1 млн. лв. от фондация „Америка за България“, а минути по-късно услужливо бе препечатана от медиите на Иво Прокопиев. В противоречие с журналистическата етика и професионалните изисквания, твърденията на сайта на бившата говорителка на Костов не бяха подкрепени нито с факсимиле, нито имаше точни цитати на „източниците“ от Брюксел. А името на источника от ЕК бе спестено.
В отговор на въпрос на БТА дали настоява за оттеглянето на главния прокурор, както съобщават прокопиевите сайтове, Еврокомисията заяви категорично: "Разбира се, че не!". Медийните съобщения за искане за оттегляне на когото и да било, за когото се предполага, че е замесен в случая със записите на разговори между съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова ", са просто погрешни", допълва Комисията.
“Независимостта на съдебната система на всяка страна е в основата на демократичното общество. Не е работа на Европейската комисия да влиза в разговори как държавите от Европейския съюз да осигурят независимостта на разследванията на отделни случаи. Важното за нас е независимостта на съдебния процес, наблюдаваме този въпрос редовно и структурирано чрез механизма за сътрудничество и проверка. Следващият доклад по механизма ще бъде представен в началото на идната година”, заявяват от Комисията.
Междувременно в писмо до главния прокурор ръководителят на представителство на Европейската комисия в България Огнян Златев заявява следното: „Медийни публикации, които твърдят, че Европейската комисия призовава за оттегляне на лица, въвлечени в случая с подслушването, са некоректни. Приемете моите уверения за най-добри почитания към Вас и към ръководената от Вас институция”.
Очаквано писмото, в което според "Медиапул" се иска отстраняването на главния прокурор, даде старта на фалшив дебат във Висшия съдебен съвет (ВСС). Председателят на Върховния административен съд Георги Колев заподозря, че се създава изкуствено напрежение, заради предстоящото гласуване на Конституцията. Ден след като сайтът на издънката на Костов обяви, че разполага с документ, в който Европейската комисия иска независимо разследане за записите между Янева и Ченалова, и министърът на правосъдието Христо Иванов, се обяви за такова пред членовете на ВСС.
Въпросното писмо обаче така и не беше показано. Според преразказа на колегите, Европейската комисия настоявала за остраняване на всички замесени в случая до неговото изясняване. Председателят на Върховния касационнен съд Лозан Панов направи от свое име предложение президентът да създаде независим орган, който да провери изтеклите записи по „Яневагейт”. Панов обаче не успя да обясни какъв е този орган, защо трябва да се ръководи от Плевнелиев и по кой закон в страната ще се прави.
Членовете на Висшия съдебен съвет поискаха първо да видят черно на бяло какво казва Европейската комисия, а не да се опират на свободни медийни интерпретации. Председателят на Върховния административен Георги Колев беше още по-остър като заяви, че пускането на записите и последващите действия на определени кръгове целят изкуствено поддържане на напрежението, свързано с готвените промени в Конституцията.