Бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) не беше подкрепен от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това съобщи пред журналисти вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин след заседанието, предаде Агенция "Фокус".
„По бюджета на ДОО имаше различни мнения и отново не беше подкрепен. Синдикатите имаха съмнения по разходната част и някои от плащанията, които са на ниско равнище. Работодателите имаха забележки към определянето на минимални осигурителен доход. Предложих съвсем различен подход, който да даде повече тежест в преговорите между работодатели и синдикати и държавата да не се бърка“, каза Калфин.
По думите му по време на Тристранния съвет е изразено мнението, че е необходимо от ускоряване и засилване на промените в различните сектори, които да намерят своето съответно отражение в публичните финанси.
Според Калфин, положителното по отношение на ДОО е, че промените в пенсионната система започват да дават ефект и да се ребалансира системата. „Намалява процентът държавна субсидия, на държавния бюджет в ДОО. Тези увеличени разходи на бюджета ги поема със собствените си възможности и приходи. Това е доста скромен резултат и самата реформа влиза плавно“, каза министър Калфин.
Вицепремиерът отбеляза, че е имало забележки към две недовършени части от пенсионната система. „Едната е свързана с частните пенсионни фондове и инвестициите. Имаме готовност веднага да се започнат преговорите. Имаме предложение на Комисията по финансов надзор. По някои от темите парламентът взе решение в Кодекса за социално осигуряване“, допълни той.
„Другата тема е свързана с промените в инвалидизацията и подхода и разходите и начина на отношение на публичните финанси за хората с увреждания. Поел съм ангажимент в рамките на есента да предложа една концепция, която да обсъждаме и в рамките на тристранния диалог и организациите на хората с увреждания“, каза Ивайло Калфин.