Бюджетният дефицит през 2014 г., отчитан в сектор „Държавно управление”, е скочил двойно заради фалита на КТБ. Това стана ясно от окончателните данни, обявени от Националния статистически институт (НСИ).
Предварителните данни на статистиката сочеха, че бюджетният дефицит за миналата година е 2,337 млрд. лв. или 2,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Окончателните числа обаче са за 4,826 млрд. лв. дефицит или 5,8% от БВП, който е в размер на 83,612 млрд. лв.
Разликата между предварителните и окончателните данни за дефицита в размер на 2,489 млрд. лв. - или 3,0% от БВП, се дължи основно на включването на Фонда за гарантиране на влоговете в банките към сектор „Държавно управление“, обясниха от НСИ. Статистическата информация в тази сфера се изготвя по хармонизирана методология на ЕС.
„Евростат“ оттегли претенциите си към българската страна от април тази година във връзка с отчитането на бюджетния дефицит, стана ясно от съобщение на Министерството на финансите. Единната статистическа служба на ЕС обаче е включила Фонда за гарантиране на влоговете в банките в сектор „Държавно управление“. Отначало българската страна не е направила това, тъй като до 2013 г. фондът е класифициран в сектора „Финансови институции“.
Въпреки ревизията на данните не се очаква срещу България да започне процедура заради прекомерен дефицит, коментира Министерството на финансите. Такива действия могат да стартират, когато делът му надхвърли 3% от БВП. В случая обаче е преценено, че поетите от Фонда за гарантиране на влоговете задължения през 2014 г. са с временен характер и няма да имат отражение върху дефицита през следващите години. В недалечното минало подобни случаи е имало и в други страни – например в Люксембург през 2010 г., във Финландия през 2014 г. и в Белгия през 2015 г. За тях Европейската комисия не е открила процедура по прекомерен дефицит, като е отчела действието на временни фактори.
Общият дълг на България за 2014 г. е в размер на 22,560 млрд. лв. или 27,0% от БВП. По този показател има драстично увеличение с 53% спрямо 2013 г., когато сумата е била 14,731 млрд. лв., стана ясно още от данните на НСИ.
Подсектор „Местно управление” е с дефицит от 26.0 млн. лв. - 0,03% от БВП, като подсектор „Социалноосигурителни фондове” има излишък от 67 млн. лева – 0,1% от БВП.