18 октомври 1977 г. Три чисто бели килии в зловещо строгоохранявано крило на затвора „Щамхайм“ в Щутгарт. Три бездиханни тела. Двама мъже лежат в локви кръв с огнестрелни рани в главата. Жена с ярък черен грим и руса коса виси на самоделно бесило от кърпи, опнато през решетката на прозореца.
Андреас Баадер, Ян-Карл Распе и Гудрун Енслин са мъртви. Месеци преди тях край на живота си слага и Улрике Майнхоф. „Попиконите“ на ултралевия тероризъм, ударният отряд на първото постнацистко поколение, надрусаните противници на консуматорското общество са си отишли завинаги.
„Фракция Червена армия“ обаче надживява създателите си, чийто разрушителен чар ще вдъхновява още две десетилетия разочарованата младеж в Западна Европа за въоръжена борба срещу империализма.
Те са млади, красиви, слушат рок, вземат лсд, протестират срещу войната във Виетнам и са безумно сърдити на своите родители. Виждат във Федералната република продължение на Третия райх и са решени на съпротива, каквато собствените им бащи и майки никога не оказват. Бесни са, че някогашни нацисти все още заемат ключови позиции във властта, че чувствителността на обществото към бедните е умишлено парализирана чрез свръхконсумация, че правителството продава оръжия на гладуващи народи в Африка.
Основателите на „Фракция Червена армия“ (РАФ), чиято кървава диря оставя 34 трупа между 1970 и 1998 г., поставят морала над закона. Грабват оръжието в името на по-хуманен свят и на повече справедливост - така, както я усещат. Обявяват митингите и позивите за безполезни игрички на демокрацията и повеждат „градска партизанска война” срещу богатите експлоататори и политиците, които ги крепят.
Уморени от скуката и лицемерието на буржоазния живот в Западна Германия и от „фашизма на задрямалото общество“, крайнолевите бунтари атакуват банки, военни обекти, високопоставени държавни служители, десни медии.
Все по-непримирими, все по-жадни за мъст и все по-дръзки в атаките си, в крайна сметка и по ирония на съдбата те се превръщат в морален еквивалент на нацистите - използват смъртта за постигане на политически цели. И накрая се самопогубват.
Авангард на студентското недоволство
РАФ се ражда във вихъра на студентските протести във ФРГ в края на 60-те години. Андреас Баадер - труден младеж без работа и с досие заради кражби, участва в демонстрациите срещу визитата на иранския шах Реза Пахлави в Западен Берлин на 2 юни 1967 г. Там е и Гудрун Енслин - дъщеря на пастор, пълна отличничка, доктор по германистика със стипендия от държавата.
Простестът на младежите срещу госта, в чието лице те виждат пионка на световния империализъм, ескалира и полицай застрелва 27-годишния студент Бено Онезорг. Актът е непростим за колегите на момчето.
„Те са поколението на Аушвиц. Не може да се спори с хора, създали Аушвиц. Те имат оръжия, а ние - не. Трябва да се въоръжим“, крещи след убийството Гудрун, която ще се превърне в мозъка зад операциите на РАФ. Седмици след речта й тя се запознава с Андреас, разделя се по телефона със съпруга си и баща на малкото й дете и се отдава на нелегален живот. Двамата подпалват през 1968 г. магазин във Франкфурт в знак на протест срещу „геноцида“ във Виетнам. Арестувани са, но бягат, след като са пуснати временно от затвора.
Баадер е арестуван случайно при пътна проверка през април 1970 г. Отново успява да се измъкне през май с помощта на една от най-популярните журналистки във ФРГ по това време - Улрике Майнхоф. Тя получава разрешение от властите да изведе младежа от затвора в Берлин до Института за социални въпроси под претекст, че пише книга за него. След тази първа оказана помощ Майнхоф се превръща в гласа на РАФ, създава манифести и умело мотивира всяка от последвалите гръмки акции.
Неуспешен стаж при палестинците
След бягството от затвора Баадер, Енслин, Майнхоф и техният адвокат Хорст Малер заминават за Йордания, за да преминат обучение за партизански действия в лагер на Организацията за освобождение на Палестина. Разюзданите нрави на европейците и настойчивото желание на Андреас и Гудрун да спят в една стая прекратяват преждевременно начинанието. Вместо това РАФ търси вдъхновение за бойната си стратегия, като изучава действията на Тупамарос - ляворадикална уругвайска организация, която първа в света прилага тактиката на градското партизанско движение.
След завръщането си в Германия четиримата организират серия обири на банки, за да финансират групировката си. Кулминацията е на 29 септеври 1970 г., когато 16 активисти атакуват три различни банкови клона и задигат 209 000 марки.
През октомври 1971 г. РАФ разстрелва първите си жертви - двама полицаи в Хамбург. „За нас полицаите са свине, облеченият в униформа е мърша, а не човешко същество, затова трябва да се справим с него“, пише Майнхоф.
През 1972 г. РАФ вкарват в действие и бомбените атентати. Най-напред на 11 май гръмва щабквартирата на американската армия във Франкфурт, ден по-късно - полицейски управления в Аугсбург и Мюнхен, на 19 май избухва и издателството на Аксел Шпрингер - консервативният собственик на „Билд“, който неуморно критикува студентските протести. Атентат има и в щабквартирата на американската армия в Европа, разположена в Хайделберг. Общо през кървавия май на 1972 г. умират четирима души, ранени са над 40.
Бомби в съвестта на обществото
Показните акции на РАФ предизвикват кабинета на канцлера Вили Бранд да организира мащабна полицейска операция, в рамките на която още през юни основните играчи са заловени. Баадер, Енслин, Майнхоф и двамата им близки сподвижници Холгер Майнс и Ян-Карл Распе са пратени в затвора „Щамхайм“ при пълна изолация, без право на посещения, преса и комуникация помежду им. В знак на протест те започват гладна стачка и въпреки че ги хранят насила, Майнс умира след повече от 100 дни без храна.
Останалите четирима прекарват три години зад решетките, преди най-сетне през 1975 г. срещу тях да започне процес. Те използват трибуната, за да пропагандират идеите си, а делото, водено от съдии, някога членове на Националсоциалистическата партия, се следи със затаен дъх от европейското ляво пространство.
„Хвърляхме бомби в съвестта на хората - крещи Баадер пред камерите. - Подпалихме два-три магазина и се вдигна шум до бога за няколкото изгорели скъпи парцала вътре. А много по-мощни бомби има всеки ден и час във Виетнам и там гинат хора. Защо мълчите за това?”.
Дългата изолация и тежките условия в затвора довеждат до стълкновения между Баадер и Енслин, от една страна, и Майнхоф, от друга. Мнозина от надзирателите чуват как тримата шумно се карат, често той къса статиите на журналистката, които презрително нарича „боклук“.
Мистерия около смъртта им
В тази ситуация Улрике посяга на живота си. Тя не дочаква присъда и е намерена мъртва в килията си на 9 май 1976 г.
Останалите трима са признати за виновни за няколко убийства и са осъдени на 28 април 1977 г. на доживотен затвор. На 18 октомври охранителите откриват труповете им в трите им килии.
Смъртта им и до днес е обвита в мистерия и мнозина не вярват, че сами са отнели живота си. Подозренията се разбунват от серия въпроси без отговор: как Баадер и Распе си набавят огнестрелно оръжие в строго охранявания затвор, как Баадер се е прострелял сам отзад в тила от около 40 см разстояние, защо има три намерени гилзи в килията му, защо по ръцете на Распе няма следи от барут и т.н.
Смъртта в затвора и съхраненият докрай идеализъм печели на фракцията почти божествен ореол сред част от лявомислещите младежи в Германия. РАФ се радва на подкрепа в обществото, немислима за всички други терористи в Европа. Според социологически проучвания от онова време всеки четвърти германец под 40 години подкрепя каузата им, а всеки десети е готов да скрие в дома си активист на движението.
Затова дори след смъртта на Баадер, Майнхоф и Енслин делото им е продължено от второ и трето поколение червеноармейци. Наследниците, чиито акции са далеч по-кървави от непрофесионалните атаки на създателите на РАФ, никога не спечелват публично одобрение и се саморазпускат през 1998 г.
„Те бяха продукт на времето си. Младежи с твърде много енергия и твърде малко интелигентност“, ще обобщи с презрение канцлерът Хелмут Шмит (1974-1982).
Мозъкът на РАФ: двама влюбени и сърцата журналистка
Когато членовете на РАФ се изправят пред съда през 1975 г., светът вижда красива млада влюбена двойка. Андреас и Гудрун открито флиртуват пред камерите и мнозина са вдъхновени от историята им. Тяхната бурна емоционална връзка е в основата на терористичното звено.
Двамата - с напълно различна житейска съдба на младини, се влюбват лудо и зарязват половинките и децата си (през 1967 г. той има двегодишна дъщеря, а тя - бебе на няколко месеца).
Андреас (роден 1943 г.) е отгледан от три жени - майка си, баба си и леля си, след като баща му не се завръща от Източния фронт. Краде коли, обожава високата скорост, снима се в гей списания и е изгонен от училище. Привлекателен, самоуверен и циничен, Баадер е безапелационният лидер на РАФ, въпреки че е един от малкото активисти на организацията без висше образование.
За разлика от него Гудрун (родена 1940 г.) идва от перфектно семейство на пастор, завършва докторат, създава издателство „Нова литература“ заедно с мъжа си Вернвард Феснер. През 1971 г. той ще се самоубие заради изневярата на жена си. Синът им Феликс, останал сирак след нейната смърт през 1977 г., днес е един от изтъкнатите драматурзи на Германия.
Улрике Майнхоф (родена 1934 г.) остава без баща през 1940 г. и без майка осем години по-късно. Въпреки това тя усърдно се образова, учи философия, социология, германистика и от най-ранна младост активно се включва в протестни реформистки движения. Членува в забранената Комунистическа партия и става главен редактор на списание „Конкрет“, което се превръща в настолно четиво на левите студенти през 60-те години. Омъжва се за създателя на изданието Клаус Райнер Рьол, от когото през 1962 г. ражда две близначки. След време Майнхоф се опитва да ги прехвърли да живеят в сиропиталище за палестински деца в Йордания, но Рьол успява да ги спаси.
Особено любопитна е съдбата на един от другите членове на РАФ - адвоката Хорст Малер (роден 1936 г.). Той е арестуван още в началото на терористичния път на фракцията през 1970 г. От затвора пише манифест, който обаче е отречен от останалите. Излиза през 1980 г. - четири години, преди да изтече присъдата му, главно благодарение на усилията на своя адвокат - бъдещия канцлер на Германия Герхард Шрьодер, който по-късно ще му помогне да си върне и правото да упражнява професията си.
След излизането от затвора Малер се увлича по идеите на маоизма, по-късно прави завой на 180 градуса и се присъединява към крайнодесни групировки. Днес излежава 12-годишна присъда за отричане на холокоста и насаждане на омраза.
Български ченгета нанасят
поражения на фракцията
Още докато трае процесът срещу Баадер, Енслин и Майнхоф, техни млади последователи осъществяват серия кървави атаки за освобождението на идолите си. На 24 април 1975 г. шестима активисти окупират посолството на ФРГ в Стокхолм, загиват двама служители и двама от терористите.
На 5 септември 1977 г. - дни преди смъртта на Баадер и Енслин, е отвлечен Ханс Мартин Шлайер - шеф на Германската асоциация на предприемачите. След трагичния край на подсъдимите той е разстрелян. Тогава се намесват и българските спецслужби.
На 21 юни 1978 г. западногермански и български ченгета в съвместна операция задържат в Слънчев бряг четирима функционери на РАФ, замесени в убийството на Шлайер. За отмъщение на 15 юли са взривени два офиса на българската търговска фирма „Балкан трейдинг“ в Западна Европа.
През 1985 г. на жп гарата в София звеното за борба с тероризма - т.нар. червени барети, залавя друг член на РАФ - Зорге. Със задачата се справят четирима командоси, между които и Алексей Петров, тогава сержант. Тяхната мисия е сложна - необходимо е да хванат терориста гол заради подозрения, че е пришил в яките на дрехите си ампули с отрова. Докато Зорге върви по перона, Петров го просва на земята, забива лакът в гърба му и закопчава белезниците. За части от секундата двама негови колеги събличат напълно арестувания, докато четвърти човек упорито и шумно прави снимки на случващото се, за да убеди останалите пътници, че на гарата просто се снима филм.