*Снимката е илюстративна
Заразено с антракс месо е попаднало в хранителни магазини и обекти за бърза закуска. По случая има четирима задържани за 24 часа. Случаят е докладван на Окръжна прокуратура Варна. Месото е достигнало, освен във Варна и областта, и в градовете Добрич и Бяла. Транжорната ЕТ „Дари”, в която е била разфасована кравата, болна от антракс, е затворена.
Припомняме, че 53-годишен мъж от Варненско почина след заразяване с антракс на 17 юли. След сериозни съмнения за болестта антракс бяха изпратени проби в лабораторията в Центъра по заразни и паразитни болести в София. Изследванията са потвърдени от Националната лаборатория и категорично бе доказано наличието на заболяването антракс. Въпреки мерките на здравните власти стана ясно, че заразено месо е попаднало в 30 търговски обекта. Очаква се всички те да бъдат упоменати поименно. За улеснение на гражданите ще бъдат обозначени и с информационни табели. Досега няма хора, които да имат оплаквания, наподобяващи симптомите на болестта. Обектите, в които е открито заразено месо, са за бърза закуска, където се предлага скара и магазини за хранителни стоки.
За разлепянето на информационните табели в помощ на гражданите ще отговарят органите на полицията, Българска агенция за безопасност на храните и регионалните здравни инспекции. Обектите ще бъдат затворени докато се направи пълна дезинфекция, след което отново ще бъдат отворени. Има данни, че месо от транжорната е стигнало до търговски обекти в Добрич и Бяла. Към момента иззетото месо със съмнения за зараза е около 150 килограма. Една част от месото е изконсумирано от близки на починалия мъж от село Млада гвардия. Не е установено количеството месо, което е минало през транжорната. Специална организация ще има за унищожаване на месото, което вече хората са закупили.
За справяне със ситуацията във Варна областният управител Стоян Пасев свика извънредно заседание на кризисния щаб. По време на заседанието стана ясно, че са осигурени допълнителни легла в Инфекциозната клиника на УМБАЛ „Св.Марина” във Варна в случай на необходимост и повишена заболеваемост от антракс. Както и, че в обществените кухни е наредено да бъде спряно приготвянето на храна с телешко месо. Това се отнася до всички детски заведения и социални кухни - обекти, в които общината е ангажирана с осигуряването на храната. Там храната ще се приготвя само с пилешко месо. Цветомир Петров, заместник-областен управител във Варна, който участва в извънредното заседание на кризисния щаб, обясни, че има опасност от вторично заразяване с антракс във Варна, след като взетите проби от транжорна ЕТ „Дари” Пламен Илиев са положителни. До момента всички установени лица, консумирали от заразеното месо, са отрицателни. Тъй като са намерени следи от антракс в транжорната е възможно да има вторично заразяване от остатъци от спорите.. Всичко, което е произведено в периода 8 -22 юли се иззема от търговската мрежа. Разпространените животински продукти са с търговска марка ЕТ „Дари”. Продуктите са основно кебапчета, кюфтета, сасленки. По-късно днес ще бъде обявено в кои и какви обекти е разпространено месото. Има данни, че е попаднало месо от транжорната в търговски обекти в областта и в посока Добрич. Установено е, че количествата входящо и изходящо месо от месарския обект съвпада и има точни данни какво трябва да се изземе.