Габриел Вълков, Иван Таков, Крум Зарков и Борислав Гуцанов се готвят да атакуватвърха в Столетницата

Конгресът може да разедени партийния актив в навечерието на изборите и затова е възможно да бъде отложен

Габриел Вълков, Иван Таков, Крум Зарков и Борислав Гуцанов в яростна битка за върха в БСП

17133 | 22 ян. 2026 | 16:13

Ако другите партии мислят за предстоящите предсрочни парламентарни избори, то в БСП се "точат" за конгрес, на който да сменят лидера си, а четирима вече се боричкат подмолно в стремежа си да седнат на стола му на 4-ия етаж на "Позитано"

Габриел Вълков, Иван Таков, Крум Зарков и Борислав Гуцанов се готвят да атакуватвърха в Столетницата-Gabriel-Valkov--Ivan-Takov--Krum-Zarkov-i-Borislav-Gutsanov-se-gotvyat-da-atakuvatvarha-v-Stoletnitsata_1769095778.jpgГабриел Вълков, Иван Таков, Крум Зарков и Борислав Гуцанов се готвят да атакуватвърха в Столетницата-Gabriel-Valkov--Ivan-Takov--Krum-Zarkov-i-Borislav-Gutsanov-se-gotvyat-da-atakuvatvarha-v-Stoletnitsata_1769095537.jpg

Ако другите партии мислят трескаво за предстоящите предсрочни парламентарни избори, то в БСП се "точат" за конгрес, на който да сменят лидера си, а четирима вече се боричкат подмолно в стремежа си да седнат на стола му на 4-ия етаж на "Позитано" 20.

 

В БСП винаги е имало мераклии, които си въобразявят, че могат да носят "маршалски жезъл" в раницата си. Затова не е изненада, че и сега, в най-неподходящия момент, четирима социалисти се впускат в яростна битка за пост №1 в БСП, оспорвайки председателството на Атанас Зафиров, научи Епицентър.бг

 

Решилите, които се виждат като новия Първи на БСП, са: Габриел Вълков, водач на Младежкото обединение в БСП, Иван Таков, зам.-председател на БСП в оставка и лидер на столичната организация на партията, Борислав Гуцанов, социален министър в оставка, и Крум Зарков, който бе секретар на президента Радев, но напусна "Дондуков" 2, несъгласен с неговата позиция за еврото. За лидерския пост в Столетницата смятал да се кандидатира и депутатът Атанас Атанасов, който е от младите лица в партията, но в последно време минал встрани.

 

Напористият Габриел Вълков се прочу с атаката се срещу Нинова, като спусна от последния етаж на "Позитано" 20 транспаранта с надпис "Оставка". Това се случи след катастрофалните за БСП парламентарни избори на 9 юни 2024 г. Дни по-късно - на 11 юни, тогавашният лидер Корнелия Нинова подаде оставка. А Габриел Вълков скочи на парламентарната писта, стана депутат и вече се е прицелил в най-висшия партиен пост.

 

Иван Таков е начело на най-голямата червена организация от март 2022 г. В момента той е общински съветник в Столичния общински съвет и шеф на групата съветници социалисти. Но точно позицията на червените общинари не се приема еднозначно в организацията и затова Таков не може да разчита БСП-София да застане "желязно" зад него. На последния пленум на БСП между него и Габриел Вълков е избухнал отесточен спор именно на тема - кой от двамата е по-добър за лидер на БСП.

 

Борислав Гуцанов загуби оспорваната битка със Зафиров на конгреса миналата година и вероятно ще търси реванш. На мнозина в левицата не се харесаха методите, които той използваше в състезанието, затова едва ли би могъл да разчита на успех и сега.

 

Крум Зарков е популярно лице в средите на социалистите, който твърди, че няма да се откаже от лидерската битка в БСП . Но залитането му вдясно, изявите му в медийната група "Капитал" не срещат еднозначна оценка. На мнозина не се нрави и начинът, по който напусна Президентството. Според него БСП трябва да "излезе от идеологическия миш-маш, в който се е забъркала от години".

 

На 10 януари Националният съвет на БСП взе решение да се проведе заседание на партийния конгрес на 7 и 8 февруари. В приетия дневен ред бе записана точка "избор но ново ръководство на партията". На същия пленум бе дадена положителна оценка на участието на БСП в правителството и перснално на Зафиров. Ето защо в изявление веднага след форума лидерът на партията Атанас Зафиров, който е и вицепремиер в оставка, изтъкна, че ще разглежда въпроса като вот на доверие към себе си. И посочи, че до избор на ново ръководство може да не се стигне, ако делегатите на конгреса решат така. В навечерието на пленума Зафиров предупреди, че бърз конгрес ще разпилее силите на БСП.

 

Конгресите на БСП са постоянно действащи и могат да бъдат свиквани по всяко време. Тази тактика обикновено се използва в предизборна ситуация за нахъсване на актива.

 

Сега обаче случаят е друг. 

И вместо да обедини, конгресът може да разедени партийния актив, и то в навечерието на предизборната кампания. Азбучна истина е, че когато една партия избира нов председател, всички сили се хвърлят на този фронт. Кървавите вътрешнопартийни битки отблъскват гласоподавателите и в никакъв случай не допринасят за добро представяне на вота.

 

Затова и днес зам.-председателят на БСП в оставка Калоян Паргов предупреди: "БСП трябва да реши - дали ѝ трябва конгрес на разделението, след като не може да е конгрес на обединението". Паргов, както и повечето социалисти, е против това решение на Националния съвет и против свикването на конгрес.

 

"На 10 януари (когато се взе решение за конгреса) ситуацията беше една, от 19-ти вече е различна (след оставкаа на Радев и излизането му на партийния терен), обясни Паргов защо според него може да няма конгрес на БСП. Той посочи, че на 31 януари ще има нов пленум, на който вероятно ще бъде дискутиран и въпросът "трябва ли ни конгрес сега". 

 

Ако в БСП все пак има политически разум, този въпрос трябва да получи еднозначен отговор. Политическата логика сочи, че БСП трябва да се концентрира в националните избори, защото е застаршена от силен противник, пък след тях - на базата на резултатите,  да оценава работата на ръководството си и да решава съдбата му.

 

 


ЕНП
Енергото

От категорията

Радев: САЩ поискаха да базират 8 самолета на "Безмер" за операциите в Иран, ще реши НС
(Видео)

Радев: САЩ поискаха да разположат самолети на летище „Безмер“ за операциите им в Близкия изток-Radev--SASht-poiskaha-da-razpolozhat-samoleti-na-letishte--Bezmer--za-operatsiite-im-v-Blizkiya-iztok_1784530079.png

"През февруари на летището в София бяха базирани самолети на САЩ - ...

20 юли 2026 | 09:39

Илинден е! Православната църква почита св. Илия - господар на летните небесни стихии и градушката

Илинден е! Православната църква почита св. Илия - господар на летните небесни стихии и градушката-Ilinden-e--Pravoslavnata-tsarkva-pochita-sv--Iliya---gospodar-na-letnite-nebesni-stihii-i-gradushkata_1784521590.jpg

Св. Илия се тачи от всички християни, като най-големия библейски пророк, и ...

20 юли 2026 | 07:25

Ако НС разреши: От този петък до 1 октомври ще останат американските военни самолети на "Безмер"

От този петък до 1 октомври ще останат американските военни самолети на "Безмер"-MO--Amerikanskite-voenni-samoleti-sa-v-Sofiya-zaradi-obuchenie-na-NATO--Neyski-poiska-poveche-danni_1771503259.jpg

Ще бъдат разположени и до 250 военни, пише в проекторешението, внесено от ...

20 юли 2026 | 18:19

Ивайло Мирчев: “Пейтриът” да защитава България, ако НС позволи US военни самолети в "Безмер"

Ивайло Мирчев: “Пейтриът” да защитава България, ако НС позволи US военни самолети в "Безмер"-Mirchev--PB-obsluzhva-zhelaniyata-na-Putin--a-ne-na-Evropa_1781082680.jpg

"Когато става дума за Иран и за Близкия изток, ние трябва да следваме ...

20 юли 2026 | 18:16

НАЙ-ВАЖНОТО

Премиерът обвини предишната власт, че тайно е допуснала военните машини на летище София

Радев: САЩ поискаха да базират 8 самолета на "Безмер" за операциите в Иран, ще реши НС
(Видео)

Радев: САЩ поискаха да разположат самолети на летище „Безмер“ за операциите им в Близкия изток-Radev--SASht-poiskaha-da-razpolozhat-samoleti-na-letishte--Bezmer--za-operatsiite-im-v-Blizkiya-iztok_1784530079.png

"През февруари на летището в София бяха базирани самолети на САЩ - ...

20 юли 2026 | 09:39

То е поискано с нота от американското посолство

Делян Пеевски, лидер на ДПС: Подкрепяме искането за американски самолети в авиобаза “Безмер”

Делян Пеевски, лидер на ДПС: Подкрепяме искането за американски самолети в авиобаза “Безмер”-Delyan-Peevski--Chestit-praznik-na-MVR--Blagodarim-na-vseki-edin-ot-vas_1783232318.jpg

Позицията ни е резултат от твърдото ни убеждение като евроатлантици за това, че ...

20 юли 2026 | 15:11

ГЕРБ ще гласува „за” даването на това разрешение, зяви Георг Георгиев

ГЕРБ за US самолетите на „Безмер“: Държавата и външната политика са в режим на свободно падане
(Видео)

ГЕРБ за US самолетите на „Безмер“: Държавата и външната политика са в режим на свободно падане-GERB-za-US-samoletite-na--Bezmer--Darzhavata-i-vanshnata-politika-sa-v-rezhim-na-svobodno-padane_1784537215.png

Ситуацията започва да прилича на онзи виц, който излезе преди два месеца. Какво ...

20 юли 2026 | 11:45

„Възраждане“ ще гласува с „против“ предоставянето на „Безмер“ за нуждите на американската армия

Цончо Ганев: С решението си за американските самолети Радев ни въвлича във войната с Иран

Цончо Ганев,Възраждане: С решението си за американските самолети Радев ни въвлича във войната с Иран-Tsoncho-Ganev--40-miliarda-nov-dalg-za-dve-godini---tova-e-palen-finansov-pogrom_1765375047.jpg

Подобно допитване до Народното събрание е „цинизъм“, защото на практика Румен ...

20 юли 2026 | 16:55

Според Конституцията на България външната политика се формира от правителството, заявяват от ПП

ПП за US самолетите: Още чакаме Радев да рапортува какво стана с визите

ПП за US самолетите: Още чакаме Радев да рапортува какво стана с визите-PP-za-US-samoletite--Oshte-chakame-Radev-da-raportuva-kakvo-stana-s-vizite_1784553446.jpg

С нетърпение очакваме да видим препоръките на премиера за пребиваването на осем ...

20 юли 2026 | 15:51

Според нея най-големият проблем на европейската политика е липсата на общо решение за края на войната

Йотова за Коалицията на желаещите: Позицията на страната ни в този момент и в този случай е правилна

Президентът Илияна Йотова: Няма военно решение на войната в Украйна
-Prezidentat-Iliyana-Yotova--Nyama-voenno-reshenie-na-voynata-v-Ukrayna-_1784532461.png

Най-големият проблем на европейската политика е липсата на общо решение за края ...

20 юли 2026 | 10:23

Обясненията на Слави Василев нямат връзка с главния мозък, заяви известната юристка и бивш депутат

Татяна Дончева: Велислава Петрова е дилетант, Демерджиев - доносник!

Татяна Дончева: Велислава Петрова е дилетант, Демерджиев - доносник!-Tatyana-Doncheva--Velislava-Petrova-e-diletant--Demerdzhiev---donosnik-_1784559715.jpg

В парламентарната група на ПБ има семейства – братя, съпрузи, има назначения, ...

20 юли 2026 | 18:00

Демерджиев вече има опит с платени 30 000 долара за американски лобист

Плащал ли е Демерджиев на лобисти за срещите си във Вашингтон по „Магнитски“?

Какво свързва Иван Демерджиев с американските лобисти Elias Gerasoulis (вляво) и Joel Rubin (вдясно) ?-Plashtal-li-e-Demerdzhiev-na-lobisti-za-sreshtite-si-vav-Vashington-po--Magnitski-_1784546558.png

Дигитални следи свързват вътрешния министър с платени посредници за достъп до ...

20 юли 2026 | 13:38

Москва засилва връзките си с новия лидер на Иран

Washington Post:САЩ са на ръба на пълномащабна война с Иран

Washington Post:САЩ са на ръба на пълномащабна война с Иран-Washington-Post-SASht-sa-na-raba-na-palnomashtabna-voyna-s-Iran_1784522142.jpg

Глобалното напрежение ескалира с нови военни удари, докато Марко Рубио подготвя ...

20 юли 2026 | 07:34