Не възприемате ли джипито си като писар с елементарна компютърна грамотност? Значи сте късметлии! Специалистът, при когото сте се озовали, не предизвиква ли у вас чувството, че сте средство за пълнене на болничния бюджет чрез източване на здравната каса? А не се ли е случвало лекарството, което ви е предписано за даден конкретен проблем, да „отключи“ други, не по-малко значими оплаквания? Значи сте улучили шестица от тотото!
Да, знаем, че у нас има немалко добри лекари, но защо все по-рядко попадаме на тях? Ами навярно защото системата на здравеопазването ги е поставила в положение не толкова да лекуват, колкото да отчитат брой извършени манипулации. За това им се плаща, а и те са хора! Това обаче е само част от истината за липсата на подхода, от който се нуждаем, за да бъдем лекувани.
Потискането на симптоми не е лечение
Факт е, че световната медицина напредва с гигантски крачки в голяма част от многото си области. Открития за лечение на страшни болести непрестанно впечатляват не само широката публика, а и учените. Но също така е факт, че потомците на Хипократ са в огромен дълг към пациентите си. Т.нар. конвенционална медицина всъщност продължава да служи на материалистичната философия и да гледа на човека като механичен сбор от органи и системи. А при лечение подходът е на парче: за болен стомах се изписват хапчета за стомах и точка. На практика най-често се потискат определени симптоми, но не се постига оздравяване.
Теорията за холистичната (възприемаща човека като цяло) медицина като че ли не представляват интерес за голямата част от тесните специалисти. Нещо повече: на един от нейните дялове - хомеопатията, повечето от тях гледат с неприкрита насмешка и обясняват евентуалните постигнати добри резултати единствено с плацебо ефекта. Виж, подигравки за акупунктурата - друг основен метод за цялостно лечение, все по-рядко може да се чуят. Тук несъмнено тежи думата на Световната здравна организация, която отдавна обяви, че десетки болести се лекуват по-успешно с иглотерапия, отколкото със способите на официалната медицина.
Болестта предизвестява появата си
Д-р Силвия Еленкова напомня, че акупунктурата е един от най-големите дялове на китайската традиционна медицина. Тя се основава на разбирането, че човекът представлява единно цяло с различни нива на организация и всички те се нуждаят от еднакво внимание. Става дума за физическата, менталната, психическата и духовната същност на индивида, които са в една цялост и в една динамична система. Всеки от нас представлява отворена динамична енергийна система и всички предстоящи, все още неизявили се промени имат своята енергийна проява.
Това ще рече, че преди да се появи какъвто и да било здравословен проблем, е налице промяна на енергийно ниво. Че докато жизнената енергия ци циркулира равномерно и хармонично в тялото ни, сме здрави, и то обикновено на всички тези четири нива. Но когато настъпи проблем в нейното движение, се предизвиква дисбаланс, който непременно винаги се отразява на целия организъм. От това колко е голям този дисбаланс и колко дълго продължава, зависи какво ни чака нататък. Но самото му наличие вече говори, че е време да се предприемат действия. Д-р Еленкова обяснява, че говорим за период, в който може все още да няма никакви симптоми - нищо, което би могло да се засече със съвременните лабораторни, образни и всякакви други диагностични методи. Няма и каквито и да било органични изменения. Т.е. болест няма, но е наличен сигнал, че предстои.
Пулсът има 28 разновидности
А с какви „антени“ се улавя този сигнал? Това става с пулсова диагностика - големия специалитет и голямата мъдрост на китайската медицина. Главните характеристики на пулса от гледна точка на западната медицина са неговата честота и ритмичност. А по него лекарите от Изтока оценяват моментното енергийно състояние на всички големи меридиани - каналите, по които тече жизнената енергия. В три определени стандартни пункта близо до китките на двете ръце на три дълбочини се измерва пулсът на шестте важни органа - гледа се неговата пълнота, „хлъзгавост“, острота, посоката, от която точно бие. Има 28 разновидности на пулса. По този начин се изследват различните енергийни системи: на лявата ръка са проекциите на меридианите на сърцето, черния дроб и единия бъбрек, а на дясната - на белия дроб, далака, панкреаса и на другия бъбрек. На установените смущения в енергетиката трябва веднага да се противодейства и всъщност така се извършва най-добрата и най-сигурната профилактика.
Ако е пропуснат моментът за нея, появява се болестта. Първоначално започват по-общи симптоми на неразположение, които постепенно се конкретизират и едва тогава те може да бъдат установени със съвременната апаратура. А китайската медицина е най-силна в стадиите, когато са налице само функционални нарушения. Това може да се илюстрира със състояние, при което примерно няма проблеми в мозъчните съдове и структури, но има периодични пристъпи на мъчителна мигрена. Впрочем тъкмо мигрената е в челните места на списъка на СЗО от болести, за които е доказано, че най-успешно се поддават на лечение с иглотерапия.
И езикът издава диагнозата
Внимателният оглед на езика е друг специалитет на китайските медици. На него (както на ушните миди, дланите на ръцете или стъпалата на краката) се намират проекции на всички органи. На върха му е проекцията на сърцето, в дълбочината му, към корена, са бъбреците, отстрани са черният дроб, жлъчният мехур... А по плътността на налепите се разбира дали става дума за синдром на излишък или липса на ин или ян, дали има излишък на влага, на топлина или на студ... Впрочем според китайската медицина върху нас действат вътрешни и външни патогенни фактори. Външните са пет: вятър, горещина, влага, сухота, студ. Те си кореспондират с петте елемента: дърво, огън, земя, метал, вода, а всеки от елементите е обвързан с определени плътни и кухи органи, тъкани и сетива, телесни течности и емоции.
Това че при специалиста по китайска медицина идва човек с няколко диагнози, не е проблем, твърди д-р Силвия Еленкова. Тя обяснява, че да, въпросните диагнози са предмет на различни области от официалната медицина, но ако състоянието на пациента бъде разгледано като промени в неговата енергетика, според китайската медицина се формулира един синдром и проблемите му се решават в цялост. Няма да му бъдат поставяни първо игли примерно за бронхиална астма, после, да речем, за колит или пък за екзема. Тези три заболявания може да бъдат лекувани, като се въздейства с иглотерапия на два меридиана - този на белия дроб и на дебелото черво. Очакваният резултат е оптимално коригиране на цялата енергийна система.
Впрочем в съвременната медицина стана популярна концепцията за т.нар. PNEI регулация: човекът е разглеждан като саморегулираща се психо-нервно-ендокринна-имунологична (ПНЕИ) мрежа. Това е модерна формулировка на идеята за холистичната медицина. И на практика трасира пътя за обединяването методите на официалната и на източната медицина или до т.нар. интегративен подход в лечението, който всъщност е най-правилният. Дали и кога той ще бъде възприет в родната система на здравеопазване, е въпрос с неизвестен засега отговор.