Българи зареждат със суровини нарколаборатории в Чехия и Полша, в които се произвеждат амфетамини. В тези страни с нелегалния бизнес масово се занимават виетнамски граждани, а българите са се ориентирали към трафика на лицензирани лекарства от Турция за Западна Европа, които съдържат 50-60 % псевдоефедрин. Той е основната съставка за производството на синтетитетични наркотици. За да припечелят някой лев нашенците масово изкупуват от аптеките в южната ни съседка таблетките Cirrus, които се използват против синузит и алергии, и по-рядко лекарството Sudafet. Това разказаха служители от отдела за борба с наркотрафика на Агенция „Митници“. Те обясниха, че опити за нелегален внос на лекарствата е имало още през 2012 г., но през миналата година те са нараснали значително. През 2014 г. са заловени 483 кг таблетки, а през 2013 г – 108 кг., сочат данните на митниците.
От началото на годината до края на август пък митничарите са задържали 331 кг хапчета с псевдоефедрин. Най-голямата пратка хапчета - 245,820 кг бе спипана в средата на юни на митническия пункт Лесово. Тогава в камион с полска регистрация, управляван от двама българи инспекторите намериха 28920 фабрични блистера с 404880 таблетки, съдържащи псевдоефедрин. Нелегалната стока бе в кашони в товарното ремарке, скрити между текстилни изделия.
С този нелегален бизнес се занимават групи от различни краища на страната, които знаят малко турски, но една от най-активните е от ромската махала в Стара Загора. Освен с вноса, който става и през трите гранични пункта на границата с Турция - Капитан Андреево, Лесово и Малко Търново, хора от махалата са ангажирани и с износа им за Западна Европа. Един блистер от лекарството струва около 4-5 лева, но нашенците го пласирали на 4 пъти по-висока цена.
Ако мулетата успеят да внесат лекарствата у нас те се заемат с препакетирането им. В домовете си те изваждат таблетките от блистерите и ги поставят в найлонови торби, за да намалят обема на пратката. След това ги укриват в микробуси, които подобно на нелегални маршрутки, возят пътници, работещи в чужбина. Често изобщо не знаят какви са лекарствата и се оправдават, че са им дали багаж да го пренесат срещу пари.
Част от големите пратки с хапчетата са задържани на Дунав мост при Русе и Видин. Когато заловим големи количества на даден пункт, трафикантите задържително сменят маршрута си, разказаха митничари. Смятайки, че на по-малките пунктове контролът е занижен, някои са използвали и пътя през Никопол с ферибот. Там на 25 октомври миналата година митничарите открили близо 50 кг таблетки, сложени в чорапи. Те били скрити в специално преградена част от резервоара на мерцедес със старозагорска регистрация. Пликове с хапчета са намирани и в седалки на микробуси, както и във фабрични кухини на автомобили.
Освен българи за нелегалния трафик на лекарства са залавяни и чужденци. Пратка бе открита в багажник на турски автобус, пътуващ по редовна линия Истанбул – Букурещ, както и в чужди тирове, минаващи транзитно през България.
От началото на годината до момента митническите служители са задържали общо 1133 кг наркотици и прекурсори. Статистиката на Агенция „Митници“ показва, че през 2014 г. задържаната дрога е Осем пъти повече в сравнение с предходната. През миналата година инспекторите са задържали 3722,4 кг дрога и прекурсори, а през 2013 г. заловените количества са били само 489,2 кг.