В предишната публикация д-р Ана Пейкова разказа за опасностите, които ни дебнат на т. нар. „ботокс-партита”, които набират популярност и у нас. В нея дерматоложката подчерта какво може да ни сполети ако ботулиновия токсин не е поставен от професионалист в стерилни условия.
За онези, които са пропуснали – повтаряме разясненията на д-р Пейкова за предимствата и недостатъците на ботокса и филърите като основни оръжия за разкрасяване и подмладяване, а после и конкретните й препоръки за „пълнителите” с хиалуронова киселина и гел, които заличават бръчките.
Ботокс и филъри – оръжието за разкрасяване
Информацията за двете най-известни процедури за разкрасяване е в изобилие, но знаем ли правилните неща за тях?
Каква е разликата?
Ботоксът е „хранителен токсин” с положително въздействие върху мимическите бръчки и изпотяването.
Филърът, както личи от името, е пълнител - хиалуронова киселина включена в гел. Той коригира загубата или създава обем .
Ботоксът релаксира мускула и спира задълбочаването на мимическите бръчки, но не променя кожата като еластичност, тургур и ниво на хидратация.
Филърът не предпазва от задълбочаване на бръчките. Той ги омекотява и възстановява загубата на обеми, както и създава нови - в устните например. Но също така променя нивото на хидратация в кожата - хиалуроновата киселина се свързва с водата.
Ботоксът е един и същ препарат, произведен от различни фармацевтични компании. Някои марки са регистрирани като лекарствен продукт, други – не.
Филърите са различни както като концентрация , плътност и омреженост на веригите. Също така различни са видовете гелове, в които е включена хиалуроновата киселина. Много са и компаниите, които я произвеждат.
Ботоксът е с трайност 4-6 месеца, докато филърът издържа до година и половина.
И двата продукта се разграждат напълно, но инжектиран неправилно и прекалено често филърът води до образуване на съединителна фиброзна тъкан. Т.е. Върху кожата ви могат да се появят неприятни неравности.
При грешка в поставянето на филъра има ензим, с който го разграждаме, докато при поява на странични ефекти при ботокса просто се чака да отмине действието му.
Двата продукта могат да се съчетават в една и съща зона по точно определена схема от лекаря-специалист.
Опасност винаги има. Както и странични ефекти - при ботокса по-малко, при филъра – повече.
За щастие, е временно явление отпускането на клепача или появата на торбички при прекомерната релаксация на мускула, когато се поставя ботулинов токсин.
При филъра най-опасно е запушването на главен съд и некроза на тъканите. Това се случва сравнително рядко и може да се овладее от опитен специалист. Изкривяването, сините и отокът са поправими и не са фатални.
За филърите
Определението за филъри е: дермални пълнители от хиалуронова киселина - синтетично синтезирана, без животински добавки, не предизвикваща алергии и странични ефекти, включена в подходящ гел.
В ниска концентрация се инжектират повърхностно по цялото лице. Тогава се нарича мезотерапия. Тя връща тургора на кожата, хидратира я и запазва младежкото излъчване.
Във високи концентрации и омрежаване служи за възстановяване обеми при скули, слепоочия, хлътнали бузи и очи. С тях се увеличават и очертават напълно безопасно и безвредно контурите на устните. Коригират се хлътнали белези от акне и по други причини. Запълват се бръчки в областта на шията, челото и ръцете .Променя се овала на лицето, коригират се хлътнали носове.
Уникален начин за запазване на еластичността. Поставени в определени зони - кодови точки, може да имта ефект на хирургичен лифтинг. Умението за правилно поставяне на подходящият продукт в определената зона изисква много опит и рутина от страна на лекаря.
Често в практиката чуваме изречения от рода: „Не искам да съм като патица“ или „Не искам да имам две ябълки вместо скули“
Това е от неправилно поставяне и погрешен избран продукт, както и от неопитността на терапевта.
Странични ефекти има и понякога те могат да са доста сериозни.
Всеки трябва да поеме отговорност за здравето и красотата си.