Д-р Стамен Григоров

Прави опити със своя противотуберкулозна ваксина

Мирела Костадинова: Д-р Стамен Григоров поднася гърне с кисело мляко на нобелиста Иля Мечников

27457 | 16 апр. 2021 | 14:26

Григоров е само на 27 години, когато се появява пред най-добрите в европейската медицина и микробиологията на Пастьоровия институт, за да им разкаже за „новия бацил“

Д-р Стамен Григоров
-1618572732.pngД-р Стамен Григоров-1618572697.jpgД-р Стамен Григоров-1618572527.jpg

На 27 октомври 1878 г. в една нива на село Извор (близко до гр. Трън) се ражда момченце. Часове преди това майката и бащата са отишли, за да прекопаят земята си преди да настъпи зимата. Скоро край родилката идват жени от селото, за да помогнат. Наричат новороденото Стамен. И не случайно. Пет деца на семейството умират едно след друго. Името на новородения им син е свързано с желанието да запазят бебето от смъртта. Може би камъкът, като символ на издържливостта ще я прогони от дома им…

 

Съдбата не само запазва момченцето живо и здраво, а го орисва да бъде първият учен в света, който открива бактерията в киселото мляко, която извършва подквасването му - Bacterium bulgaricum, а после го провъзгласява като храна за дълголетие.


Детето расте здраво и след няколко години вече е ученик. Баща му Гиго Изворски, който е без образование, но разумен човек, има дюкянче и търгува с въжета. Богатството му са малко земя и животни. Скоро вижда интереса на сина си към науката и решава да го изпрати в град Трън, където да учи в прогимназия.


Хлапакът често пасе кравите и овцете през ваканциите. Лови бръмбари и жаби. Взира се в полета на птиците и с интерес следи животните. Може да ги опитомява. Рисува добре с бои, които баща му купува от града.


Завършва прогимназия в Трън, където имал квартира. Тя приличала на ателие. Навсякъде стояли картини правени с акварел и сухи пастели. Всички мислели, че Стаменко ще стане художник. Истината е, че той харесва естествознанието и живопистта и не може да определи, кое от двете повече го привлича. В Трън няма гимназия и момчето отива да учи в София в Мъжката гимназия.


През последната година на гимназиалното си образование Стамен Григоров представя реферат – „Еволюцията на животинския мир и религията“. По това време в България се появява труда на Дарвин „Произход на видовете“ и момчето прочита книгата. Написва втори реферат свързан с Дарвиновите идеи.


След последния школски звънец, той вече е взел решение да учи естествени науки. Не загърбва и живопистта – рисува непрестанно и по-късно като студент. Заминава за Монпелие, Франция. Завършва курса на обучение предсрочно. Успява подробно да се запознае с природонаучните теории. Решава да учи медицина. Последната година от следването си пише писмо до баща си, в което му благодари за издръжката до момента и го моли да продължи следването си, за да бъде полезен и лекува „всички хора в моя любим роден край“. Писмото завършва така: „Моля те от сърце и душа да направиш и тази жертва за своя син, който много си позволи, но който един ден ще ти се отблагодари“.


За съжаление търговията на баща му вече не върви и семейството едва преживява в България. Всичките спестявания на Гиго Изворски са похарчени по следването на Стамен. И той се принуждава да се завърне в родното си село.


Още като ученик той се влюбва в Даринка. Тя също не е безразлична към него. Съдбата отново ги среща и той ѝ споделя силното си желание да учи медицина. „Ще заминеш отново и ще завършиш“, обещава му тя.
Даринка е от заможно семейство. Успява да склони баща си да поеме издръжката на нейния любим Стамен. Скоро двамата се венчават и макар че им предстои раздяла, те са щастливи. Само няколко дни след сватбата Стамен заминава за Швейцария, в град Женева. Записва се да учи в медицинския факултет.


В същото време в университета в Женева чете лекции световноизвестният бактериолог проф. Масол. Той забелязва българина и неговите широки познания. Стамен Григоров чете всеки ден в богатата университетска библиотека. Масол го прави свой сътрудник. В Женева Григоров започва да проучва въпрос, който го вълнува от гимназията – българското кисело мляко. Но го интересува и туберкулозата.


В университета разполага с модерни за времето лаборатории. Това му дава възможност за научни изследвания. Иска да довърши работата си свързана с киселото мляко. Убеден е, че съдържа лечебни качества. Търси причината за неговото подквасване.


Всеки ден, наред с научните си занимания, пише писма на Даринка, а тя не бави отговорите си. „Учи, скъпи мой, отдай всичките си сили и светлия си ум на науката. За хората, за родината, за нас, за тебе. Ти можеш“.
Но в Швейцария кисело мляко няма и той не може да прави своите опити. Любимата Даринка намира начин да му изпрати нужното количество.


Един ден Стамен Григоров най-после вижда под микроскопа „пръчицата“, която подквасва млякото. Бърза да покаже откритието си на своя професор Масол. Той му стиска ръката и обещава, че още същия ден ще съобщи за откритието на Мечников – носител на Нобелова награда. Между двамата започва оживена кореспонденция и Мечников настоява да се срещне с Григоров в Пастьоровия институт. Там иска българинът да докладва пред учените своето откритие.


Григоров приема. Но срещата им се случва към края на 1905 г. Появява се научно съобщение в „Ревю Медикал де ла Сюис романд“, бр. 10 от 1905 г., където се представят подробности за причинителят на българското кисело мляко – един млечнокисел бацил. Той е наречен на името на родината на Григоров – „български млечен бактерий“. Наред с това Григоров съобщава и за откриването на придружаващия го диплокок, на който Орла Иенсен дава името „Streptoccocus termophillus“.

 

Григоров е само на 27 години, когато се появява пред най-добрите в европейската медицина и микробиологията на Пастьоровия институт, за да им разкаже за „новия бацил“. Там е и Иля Мечников, който е впечатлен от Григоров и откритието му. Българинът му поднася пръстено гърне с кисело мляко като скромен дар.

 

„Този пръстен съд е изработен от майстори грънчари в малкото неизвестно за никого от вас селце в моя роден край, което носи оригиналното, но също така съвсем непознато за вас име Бусинци. Самият пръстен съд на нашето наречие наричаме „рукатка“ или, с други думи, съд, приспособен да се носи на ръка.

 

Художественият грънчарски занаят там се е зародил още в древността и за първи път на Балканите. А млякото е от моето родно село Извор, което се намира далеч оттук, сред хубава природа, каквато е природата на цялото мое отечество България“.


Тази среща в Пастьоровия институт с елита на медицината и микробиологията в Европа, както и със самият Мечников, остават незабравими за Григоров.


Наскоро след това Мечников извършва проверка на откритието на Григоров, потвърждава го и представя доклад. После го потвърждава немския учен Лафар. Появява се статия на поляка Беленовски, в която пише за „първа стъпка към разрешаването на въпроса за киселата ферментация на млякото“. Учени от цял свят публикуват върху киселото мляко и „българският бактерий“.


Женевският университет награждава Стамен Григоров с грамота и парична награда. Той завършва Медицинския факултет и е поканен от проф. Масол, който е в напреднала възраст, да заеме мястото му в университета. Българинът отказва. Обяснението му е, че иска да отдаде силите и познанията си на своята родина. Получава и втора покана – да оглави Пастьоровия институт в Сан Паоло в Бразилия. Но и този път е категоричен – желаниета му е да се завърне в България.


През декември на1905 г. успешно защитава своята докторска дисертация – „Принос към патогенезата на апендицита“ и се завръща у нас.

 

Съпругата му Даринка го посреща в София. Григоров става лекар в болница в Трън. И е единствен. От чужбина със себе си е донесъл микроскоп и всички от града изгарят от интерес да видят чудото. От уста на уста, по кафенетата и праговете на къщите се говори за новия лекар.

 

Така за първи път в Трън се появява микроскоп. Новият доктор изследва секрети от гърлото, за да види дали не съдържат туберкулозни бактерии. Извършва и прегледи в частния си кабинет. Бедните хора преглежда без пари, помага им с лични средства, за да си купят лекарства.

 

Скоро докарал дванадесет коня, за да продължи своите научни изследвания. Хората от Трън недоумявали, когато от София пристигали пратки със зайци, бели мишки и морски свинчета. Докторът не говорел много и съгражданите му решили, че ще прави зоологическа градина.

 

Стамен и Даринка наемат човек, който да се грижи за животните. Правят в кухнята си лаборатория. Конете и другите животни инжектират с туберкулозни бактерии. Григоров иска да довърши опитите си, които е започнал в чужбина. Има желание да провери теорията си за противотуберкулозната ваксина.

 

Д-р Русев, който ръководи Бактериологичния институт в София, кани Григоров в столицата, за да работи при него и провери опитите си. В следствие на това той представя в „Прес медикал“ статия – „Противотуберкулозна вакцинация“. Завръща се в Трън, за да направи нови опити с животни.

 

Съгражданите му разказвали, че той никога не говорел за своето откритие – причинителят за подквасването на млякото. Работел в болницата, където по това време много хора боледували от туберкулоза и той насочва усилията си към изследване и лечение на болестта. Водел кореспонденция с учени от Европа.

 

Започва Първата световна война. Д-р Стамен Григоров е назначен за началник на полева болница на Южния фронт. Към края на войната избухва холера, която помита живота на войници и обикновени хора. Той започва борба срещу холерата и скоро успява да я овладее. За спасяването на живота на много войници и обикновени хора получава най-високия орден за храброст. Носител е на награда „Златен Червен кръст“.

 

След Първата световна война заминава за Италия, в противотуберкулозния институт „Карло Форланини“. Там прави опити със своя нов метод на лечение на туберкулозата, със своята противотуберкулозна ваксина. Какво се случва там, не е известно, но Григоров скоро се завръща в България. При един разговор с д-р Катранджиев, той го пита какво е станало с опитите му, а Григоров отговаря: „Пипнахте точно в раната ми. Това е една тъжна и жалка история…Впрочем какво да Ви кажа…Жестоко, горчиво ме измамиха…Трудно е да се бориш с безчестието…“


Григоров работи като клиницист в областта на вътрешните болести. Практикува лекарската професия. По време на бомбардировките е лекар в Новоселци край София.


По онова време учените в България не говорят за него, макар че името му е известно в цяла Европа. Премълчават заслугите му. Често го преследват завистници, които омаловажават научната му работа. Нищо ново. В България можещите се наказват двойно… А и престанат ли да ти завиждат, значи талантът ти е загубен… Д-р Стамен Григоров умира на рожденния си ден през 1945 г. недовършил своите запланувани изследвания.


Еврохолд

От категорията

Петко Добрев: Време е представителите на ДПС-Доган да осъзнават какво говорят

Петко Добрев: Време е представителите на ДПС-Доган да осъзнават какво говорят-1647416233.jpg

Казаното от Илхан Кючюк е тежък удар върху България като правова държава. ...

9 септ. 2024 | 11:43

Иван Гранитски за Кеворк Кеворкян: Изобличителят на духовните плебейщини!

Кеворк Кеворкян- Изобличителят на духовните плебейщини!-Kevork-Kevorkyan--Izoblichitelyat-na-duhovnite-plebeyshtini-_1725547973.jpg

Кеворкян демаскира политическите мародери, които искат да обезличат ...

9 септ. 2024 | 09:10

Ванга предрекла катастрофални събития в Европа през 2025 г.

Ванга предрекла катастрофални събития в Европа през 2025 г.-Sn--hurriyet-_1670924042.jpg

Разработени били тъкани, цветовете на които може да се променят с едно движение ...

9 септ. 2024 | 11:52

Кеворкян: Слугински стил

Кеворкян: Слугински стил-Kevork-Kevorkyan_1669805378.jpg

Бойко си остана абониран да доминира във всички избори – от това обаче няма ...

8 септ. 2024 | 09:20

НАЙ-ВАЖНОТО

Това бе очаквано и Епицентър. бг го прогнозира преди два дни

Очаквано! ДПС-Доган внесе нова подписка в ЦИК за самостоятелно участие на ДПС с председател Чакъров

ДПС-Доган внесе нова подписка в ЦИК за регистрация на самостоятелно ДПС с председател Чакъров-DPS-Dogan-vnese-nova-podpiska-v-TsIK-za-registratsiya-na-samostoyatelno-DPS-s-predsedatel-Chakarov_1725876401.jpg

Внасянето на тази подписка само час сред решението на ЦИК означава, че в ...

9 септ. 2024 | 13:05

Пеевски държи печатът на ДПС и е лидер на парламентарна група

За пред съда! Трите предимства на ДПС-Пеевски пред ДПС-Доган

За пред съда! Трите предимства на ДПС-Пеевски пред ДПС-Доган-Za-pred-sada--Trite-predimstva-na-DPS-Peevski-pred-DPS-Dogan_1725873520.jpg

След решението на ЦИК да откаже регистрация и на двете ДПС-та, казусът отива ...

9 септ. 2024 | 12:17

Решенията на изборната комисия могат да бъдат обжалвани във Върховния административен съд в 3-дневен срок

С пълно единодушие! ЦИК отказа да регистрира и ДПС-Доган, и ДПС-Пеевски, битката отива във ВАС
(Видео)

С пълно единодушие! ЦИК отказа да регистрира и ДПС-Доган, и ДПС-Пеевски,  битката отива във ВАС-v_1724939185.jpg

С пълно единодушие Централната избирателна комисия (ЦИК) отказа да регистрира ...

9 септ. 2024 | 11:53

Само конгресът може да приеме оставката на Нинова. Каквото и да реши съдът, нека регистрацията поне да я има

Докато се чака решението на ВАС: Свиленски и Ченчев регистрират БСП за изборите

Георги Свиленски и Иван Ченчев регистрират БСП за участие в парламентарните избори на 27 октомври-Georgi-Svilenski-i-Ivan-Chenchev-registrirat-BSP-za-uchastie-v-parlamentarnite-izbori-na-27-oktomvri_1725869574.png

"В момента регистрирахме партията БСП, когато съдът се произнесе, ...

9 септ. 2024 | 11:10

Съдът ще се произнесе в законовия 14-дневен срок и има уверение, че ще се действа бързо

Приключи заседанието на ВКС, който ще реши да бъде ли заличена Нинова като председател на БСП

Приключи заседанието на ВКС, който ще реши да бъде ли заличена Нинова като председател на БСП-Priklyuchi-zasedanieto-na-VKS--koyto-shte-reshi-da-bade-li-zalichena-Ninova-kato-predsedatel-na-BSP_1725875407.jpg

Страните защитиха двете си тези, а представителите около Нинова казаха, че ...

9 септ. 2024 | 12:48

На 5 декември пленумът на ВСС трябва да обяви дата, час и място за изслушването на кандидатите

Изборът на нов главен прокурор - на 16 януари

-Plenumat-na-VSS-otkri-protsedura-za-izbor-na-nov-glaven-prokuror-Snimka-BTA_1687454847.jpg

На заседанието днес беше решено, че на 19 и 26 септември, както и на 3 и 10 ...

9 септ. 2024 | 11:56

Според изданието ресорът ѝ ще бъде справяне с кризите и хуманитарна помощ, според други източници - добросъседство

„Политико”: Захарева е изборът на Фон дер Лайен за комисар на България

„Политико”: Захарева е изборът на Фон дер Лайен за комисар на България-1606410337.jpg

Във вторник сутрин Урсула фон дер Лайен ще представи конфигурацията на ...

9 септ. 2024 | 09:53

На 11 септември се навършчат 80 години от рождението на журналиста

Иван Гранитски за Кеворк Кеворкян: Изобличителят на духовните плебейщини!

Кеворк Кеворкян- Изобличителят на духовните плебейщини!-Kevork-Kevorkyan--Izoblichitelyat-na-duhovnite-plebeyshtini-_1725547973.jpg

Кеворкян демаскира политическите мародери, които искат да обезличат ...

9 септ. 2024 | 09:10

Ако Илхан Кючюк е прав, то тогава ДПС съществува извън закона за политическите партии

Петко Добрев: Време е представителите на ДПС-Доган да осъзнават какво говорят

Петко Добрев: Време е представителите на ДПС-Доган да осъзнават какво говорят-1647416233.jpg

Казаното от Илхан Кючюк е тежък удар върху България като правова държава. ...

9 септ. 2024 | 11:43