ДПС настоя най-сетне да бъде въведено електронното здравеопазване в срок от две години. ГЕРБ дадоха подкрепата си за това по време на разискванията в Народното събрание за болничното здравеопазване, поискани от "БСП за България".
"Искаме в срок от 2 години да бъде изградена и въведена система за електронно здравеопазване и всички нейни компоненти", заяви зам.-председателят на парламента д-р Нигяр Джафер от ДПС. Тя призова още министър Николай Петров да представи концепция за обезпечаването на медицинските кадри. Д-р Джафер напомни, че болниците са натрупали 500 млн. лв. дългове, а с неразплащането на парите монополистът НЗОК продължава да ги трупа.
Подкрепяме проекта на решение на колегите от ДПС, защото наистина е в синхрон с програмата за управление, която сме написали, отвърна от трибуната председателят на здравната комисия в Народното събрание д-р Даниела Дариткова. Тя добави, че проектът за рашение, предложен от ДПС, ще бъде допълнен и редактиран с предложението на ГЕРБ министърът на здравеопазването да се отчита два пъти годишно за финансовото състояние на болниците пред здравната комисия в парламента. Този отчет да бъде представян през юни и декември.
Идеята явно хареса и на БСП, които инициираха разискването.
"Без електронното здравеопазване не може да се говори за развитие на болничното здравеопазване", каза народният представител от „БСП за България“ Георги Йорданов. Но по отношение на предложението на ГЕРБ, коментира: „Д-р Дариткова, не мога да се съглася с целесъобразността на вашето предложение за решение, че министъра на здравеопазването трябва два пъти в годината да ни представи справка за финансовото състояние на болниците. Там имаме платена лимитна дейност и неплатена надлимитна дейност. Вие ни упреквате, че не познаваме нормативната база. Нямате право, защото вие предлагате министърът на здравеопазване да се отчита за финансовото състояние на всичките болници. Как ще стане?“, попита Йорданов.
В изказването си от трибуната д-р Дариткова описа картина на едно цветущо здравеопазване, което предизвика реакцията на опозицията.
"Доброто здравеопазване се дължи на неуморния труд на българските лекари. В дълг сме им. Трябва да търсим принципните решения с дългосрочна визия", обобщи Дариткова. Констатацията й провокира соцдепутата Драгомир Стойнев.
"Къде го видяхте това добро здравеопазване, д-р Дариткова?! В отделните области финансирането е различно, което е скандално. Защо се влошават услугите, а общински и областни болници са принудени да затварят? 9 години управлявате вие, какво да се случи?", атакува Стойнев управляващите от ГЕРБ.
"Българските медици напускат страната, има недостиг на медицински сестри - това е ваша грешка", укори ГЕРБ социалистът.
"Ако вашето твърдение е, че здравеопазването е в разцвет, да знаете, че бъркате", включи се в атаката и друг соцдепутат - Антон Кутев.
Бившият социален министър д-р Хасан Адемов (ДПС) напомни и други крещящи проблеми в здравеопазването, където цари, по думите му, хаос, липсват медицински стандарти и е налице липса на доверие в системата.
"Липсват мерки за профилактика", категоричен бе той.
600 млади лекари завършват, има 500 молби за работа в чужбина, извади печалните факти за липсата на мерки за задържане на младите медици у нас проф. Анелия Клисарова от БСП.
"Какво се получава - отиват в чужбина, работят за други пациенти, а ние пишем наредби", заключи соцдепутатката по повод неработещата нормативна уредба за специализацията на младите лекари.
В разискванията се включи и министърът на здравеопазването. Този дебат е изключително важен за мен лично, както и за екипа под мое ръководство, каза от парламентарната трибуна Николай Петров.
„Това е тема, която ви интересува и трябва да получи своето внимание. На всички е ясно, че тук става дума за 2 нива на анализ. Стратегическата линия, касаеща модела, се приема и не е тема на обсъждане. От изключително подробния обективен анализ на проф. Михайлов е видно, че проблемите в системата са на тактическо ниво. Формула на разпределение на средствата от НЗОК – това са нашите пари и на всички е ясно, че те не са достатъчни да задоволят всички потребности на 343-те болнични заведения в страната“, коментира Петров. Той посочи, че по отношение на т.нар. надлимитни дейности - не може да има тотална и пълна свобода. „Един човек е казал, че да живееш в общество от хора и да се чувстват свободен е невъзможно. Прави ли ви впечатление, че говорим само за дългове на общински, държавни, университетски, но не и на частни болници? Това означава, че моделът на управление при частните болници е добър и ефективен, значи трябва да се поучим. Това може да бъде постигнато не със стратегия, но с контрол, контрол и пак контрол, публичност на всеки изразходен лев“, допълни той.
Според него, ако има подкрепа на парламента, ще отчете резултат. „Ще имаме много дискусии, ще имам удоволствието да отговарям на доста ваши въпроси и ще вляза в детайли защо е на първо място по просрочване на задължение университетската болница в Стара Загора, Пловдив и Ловеч. Тогава ще говорим с дати, цифри и имена, защото аз съм за публичност и прозрачност“, каза още здравният министър.
Източник "Фокус" и "Канал 3"