Критично е, когато магистрат прави политически изказвания. Това каза пред журналисти народният представител от ПГ на ГЕРБ и председател на Правна комисия Данаил Кирилов във връзка с изказване на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов за изваждане на прокуратурата от съдебната власт и поставянето ѝ като равно отдалечена институция, което може да стане чрез свикване на ВНС, предаде „Фокус“.
„Това са изявления, които са извън компетентността, извън битието на магистрат, включително магистрат от най-висок ранг. Смятам също така, че те са доста неуместни и връщат един дебат много назад във времето. Този въпрос е дискутиран преди повече от 20 години, когато се конструират изцяло органите в съдебната система и се диференцира тяхната независимост“, коментира Кирилов.
По думите му всичките европейски партньори смятат този въпрос за отдавна и стабилно решен.
„Може би тук подозирам по-скоро една политическа дейност или задача, която се преследва в тази връзка, която е работа на политическите партии. Например в нашата предизборна програма ние заявихме, че винаги ще работим за евентуалното постигане на такова парламентарно мнозинство, което би могло да направи едни следващи изменения в Конституцията или в рамките на Обикновено или в рамките на Велико народно събрание“, заяви Кирилов.
По думите му това е постигнато в предишното Народно събрание и от тази гледна точка му се струва закъсняло и по-скоро опит да се създават политически теми и дебати. Попитан от кого е поставена тази тема, Кирилов посочи, че това е теза и предмет на политическия и парламентарния живот, отколкото на съдебната система и на един от представителите на тази система.
„Малко е странно единият от „тримата големи“ да казва, че иска тази част от магистратурата да бъде еди-каква си. Никой не е печелил от повдигането на такива дебати“, допълни Кирилов. Той обясни, че колкото и назад във времето да е създадена конституционната рамка, с нея трябва да се съобразяват.
Попитан дали Лозан Панов трябва да си подаде оставката и да влезе в политиката, Кирилов обясни, че ако той има политически амбиции, демократичният обществен и правов ред позволява свободни изяви.
"И при тази структура на органите в съдебната система е възможно те да изпълняват си компетенциите съобразно закона", смята Кирилов. Той посочи, че не иска да подозира нездрава цел.
„В тази ситуация на промяна на съдебната система е много важно всички да работим за увеличаване на доверието към нея. Когато всеки си търси някакъв повод да критикува нещо, да дерогира установени структурни решения и правила, възниква съмнението, че може би целта е да се намали доверието към съдебната система“, каза Кирилов.
Попитан дали е странно президентът да извършва консултации с представители на съдебната система, Данаил Кирилов посочи, че президентът би могъл да общува свободно и равнопоставено с всички органи в държавната система.
„Не съм много сигурен по отношение на независимата съдебна система, но признавам, че тук е употребен равен подход, т.е. очевидно срещите са с всички представители на съдебната система“, допълни Кирилов.