Министерството на енергетиката не приема идеята на бизнеса българската държава да изкупи двете американски ТЕЦ в комплекса „Марица-изток“. Това стана ясно от отговор на ведомството на запитване от „Епицентър“.
„Пред държавата не стои опцията за изкупуване на двете американски ТЕЦ, защото това са базови мощности, които са от стратегическо значение и определят сигурността на електроенергийната система на страната през зимния сезон“, гласи становището на министър Петкова.
Изкупуването на акциите от двете електроцентрали присъства като точка от проекта на Пътна карта за неотложните реформи в енергетиката, предложен на правителството от национално представените работодателски организации. Според прессъобщение на Българската стопанска камара (БСК), разпространено по-рано в сряда, тази идея е била одобрена на среща на бизнеса с трима представители на кабинета – вицепремиера Томислав Дончев, министъра на финансите Владислав Горанов и енергийния министър Теменужка Петкова. Това е станало още на 1 октомври, но досега нямаше съобщения за резултатите от дискусията.
Ако идеята бъде приета и се стигне до изкупуване на ТЕЦ „Ей И Ес Марица-изток 1“ и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“, държавата ще трябва да осигури поне 3 млрд. лв., като сумата може да достигне и 5 млрд. лв., смятат експерти.
Предложенията на работодателите бяха коментирани от министър Петкова и пред Агенция „Фокус“. „Част от мерките за енергетиката, предложени от бизнеса, са неприемливи“, смята тя. „На първо място – това е предложената от страна на работодателите мярка - обмисляне на възможност за фалит на Националната електрическа компания (НЕК) и на възможност за закриване на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това за нас са мерки, които към този момент са абсолютно неприемливи. Защото знаете, че НЕК е обществен доставчик, единствен купувач на електрическа енергия. Това е компанията в българската енергетика, която работи в рамките на регулацията на системата“, посочи министърът. Тя каза още, че сред приемливите мерки, предложени от бизнеса, са пълната либерализация на електроенергийния пазар и ускорената газификация.