Лидерът на турската прокюрдска Демократична партия на народите Селяхатин Демирташ обвини Анкара в извършването на клане, след като бяха оповестени съобщения за множество убити цивилни по време на военната операция срещу кюрдите в град Сизре, намиращ се в югоизточните части на страната. От шест седмици в града има наложен вечерен час, като кампанията на турската армия срещу бунтовници на Кюрдската работническа партия (КПП) там продължава.
Според съобщенията турски сили за сигурност са провели акция в сграда в Сизре, убивайки до 60 души, които са били ранени и са се укривали там от седмица.
“Те извършиха клане в Сизре и не искат да го обявят“, каза Демирташ пред депутати.
В същото време 17-годишен младеж от кюрдски произход е бил убит в град Диарбекир по време на сблъсъци между полицията и протестиращи срещу военните операции в Сизре, съобщиха източници от силите за сигурност. На протеста са присъствали около 3000 души.
В понеделник премиерът Ахмет Давутоглу отхвърли твърденията, че цивилни са били цели на нападения в Сизре като допълни, че държавата се бори само срещу терористи и „прави всичко по силите си, за да избегне цивилни жертви“.
Според кюрдски депутати в сградата все още има ранени кюрди, а достъпът на линейки до мястото е ограничен. Давутоглу от своя страна заяви, че медицинските екипи не могат да достигнат до мястото заради продължаващите сблъсъци, а мнозина от криещите се там са бойци на ПКК.
Армията съобщи в понеделник, че общо 10 кюрдски бунтовници са били убити в Сизре, с което броят на убитите в града от началото на антитерористичните операции през декември достигна 575 души.
В понеделник се проведе протест и в Истанбул срещу операциите в Сизре.