"Чакаме становище и ще видим кой е прав и кой крив. Със сигурност министър Хинков действа според правомощията си. И Народното събрание, и Министерският съвет трябва да действат според правомощията си", заяви премиерът Николай Денков в коментар по казуса "Пирогов".
Той говори пред медиите на Калотина, където заедно с министъра на енергетиката инспектираха газовата връзка със Сърбия.
"Здравният министър твърди, че директорът е нарушил законите и има нарушение на ЗОП. Ако това е вярно, директорът трябва да си отиде. Директорът твърди, че това не е вярно. Естествено в случая арбитър трябва да бъдат компетентните институции - това са АДФИ и прокуратурата. Когато те дадат тяхното становище кой е прав и кой е крив, тогава ще знаем каква е картината. Ако нещо се оспорва, това ще стане ясно от проверките. АДФИ и прокуратурата трябва да се изкажат, това чакаме", подчерта министър-председателят.
"Ако Хинков има основание и е действал правилно, директорът на Пирогов трябва да понесе санкции. Защо да го освобождавам Хинков без да знам какъв е резултатът", попита Денков.
"Средствата, които се дават, трябва да отидат за лечение на болните, ако се окаже, че директорът на "Пирогов" е действал неправомерно, значи министърът си е свършил работата", категоричен бе премиерът.
Акад. Денков отговори и на медийни въпроси, свързани с темата за дерогацията и "Лукойл".
„Това, което винаги сме вкарвали в тези дискусии, са аргументи и разум. Радвам се, че те намериха своето място. Както няколко пъти казвам вече, добре е всяка институция да се взре в основните си задачи. Действително, в НС основните задачи са конституцията, бюджета, антикорупционния закон, регулаторите. Второ, трябва да работим в координация с тях. Не е приемливо НС да взима решения, които не са обсъдени с нас, а ние трябва да ги реализираме“, коментира Денков.
На въпрос продава ли се рафинерията в Бургас, премиерът подчерта: „Единственият, който може да даде официална информация, е „Лукойл“. Очевидно са стартирали такъв процес. Ще търсят авторитетни международни консултанти в тази сериозна сделка. Кой ще купи зависи от купувачите, които се явят. Сделката няма да стресира пазара на горива, но опитите да се стресира работата на рафинерията, като дерогация за три дни, със сигурност стресират пазара.“
По повод българската такса върху транзита на природен газ от Русия, премиерът заяви: „Тази такса няма да се изисква нито от Сърбия, нито от Унгария, няма какво да ги притеснява. Друг е въпросът, че ситуацията може да се използва за техни вътрешни проблеми, които да си решат. По отношение консултациите с ЕК – те си продължават, ако трябва, може да се наложи прецизиране на формулировката. Продължава този процес, но няма нищо притеснително за двете страни. Парите, за които става дума, няма да ги плаща „Булгартрансгаз“, а дали ще ги дадат руснаците – предстои да видим.“
На въпрос дали управляващото мнозинство е стабилизирано, той отговори: „Вече свикнах всеки ден да очаквам какво ли не. Гледаме си работата, вървим по управленската програма. Каквито проблеми има да решаваме, ги решаваме. Такъв е светът, в който живеем. Важното е да си свършим работата”, допълни премиерът.