Депутатите приеха окончателно промените в Закона за медиацията, с които въвеждат съдебна медиация по висящи дела. Поправките са част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост.
Новите текстове в Закона за медиацията предвиждат страните по определени граждански и търговски дела да бъдат задължени да участват в среща с медиатор. Част от случаите съдът може да задължи страните при развод или решаване на спорове за родителски права, местоживеене и лични отношения с детето и издръжката му.
Въвеждането на задължителна медиационна процедура представлява алтернативен начин за решаване на спорове, но основната цел е да намали натовареността на съдилищата.
Ако някоя от задължените страни откаже да участва в процедура по медиация, тя ще заплаща таксите и разноските по делото.
В случай, че и двете страни откажат, разноските се заплащат поравно.
Поправките влизат в сила от 1 юли 2024 година, за да има възможност да се наваксат допуснатите пропуски в текстовете.
Парламентът прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, внесен от Министерския съвет. С промените се транспонира в българското законодателство част от изискванията на европейска директива във връзка с използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право.
В мотивите към законопроекта се посочва, че с изменението на Директива (EС) 2017/1132 се следва и принципът на еднократност, който държавите членки следва да прилагат в областта на дружественото право.
Вносителите посочват, че това означава, че от дружествата няма да се изисква да подават една и съща информация до публичните органи повече от веднъж, като същата следва да се обменя по електронен път между регистрите на държавите членки чрез системата за взаимно свързване на бизнес регистрите (BRIS).
С Директивата се въвежда изискването за транспонирането на обстоятелствата, уредени с нейното издаване, чрез законови, подзаконови и административни разпоредби, пише още в мотивите.
Депутатите приеха срокът за предложения между първо и второ четене да бъде съкратен на три дни.
Депутатите да обсъдят на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, предвижда седмичната проектопрограмата, публикувана на интернет страницата на парламента. Вносител на законопроекта е Министерският съвет.
В мотивите се посочва, че с проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт се цели укрепване на ролята на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) за превенция и противодействие на корупцията в съдебната власт, което е в изпълнение и на заложената мярка „Укрепване ролята на Инспектората към Висшия съдебен съвет за превенция и противодействие на корупцията в съдебната власт (Q4/2022)“, Реформа 2: „Противодействие на корупцията“ в Националния план за възстановяване и устойчивост на България.
Със законопроекта се предвижда въвеждането на изрично правомощие на съответните колегии на Висшия съдебен съвет да приемат Кодекс за етично поведение на българските съдии, съответно Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи, се посочва още в законопроекта.
Според мотивите, въвеждането на изрично правомощие на съдийската и прокурорската колегия на ВСС да приемат етични кодекси за поведение на съдиите, прокурорите и следователите укрепва независимостта и ефективността на всяка от колегиите на ВСС да приема самостоятелно решение по въпроси от своята компетентност. Необходимостта от два кодекса се обосновава от различния професионален статус на съдиите и прокурорите и следователите, както и от различните им служебни задължения. Законопроектът оставя свобода тези отлики да бъдат съобразени и при необходимост - да намерят отражение в отделните кодекси.
Очаква се народните представители да обсъдят на първо четене Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на България.
Проектопрограмата включва и проект на решение за даване на съгласие за увеличаване на акционерното участие на България в капитала на Черноморската банка за търговия и развитие. Народните представители се очаква да разгледат на първо четене Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост.
В проектопрограмата е също така първо гласуване на промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, както и в Закона за държавните резерви и военновременните запаси.