Депутатите продължават с приемането на Изборния кодекс на второ четене.
Народните представители удължиха работното си време до приключване на дебата по 16-те параграфа от доклада на комисията по правни въпроси за второто четене на промените в Изборния кодекс.
Предложението направи Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя го мотивира със заявените над 50 изказвания по докладваните параграфи. Решението бе взето със 119 гласа "за", 82 "против" и без въздържали се.
Заседанието продължи 16 часа приключи 30 минути след полунощ.
Преди това в процедури по начина на водене депутати от "Продължаваме Промяната" поискаха проверка на кворума. В зала се регистрираха 200 народни представители.
Председателстващият заседанието Йордан Цонев призова колегите си да поглеждат към времето, защото записалите се за изказвания са 50-60.
Десислава Атанасова от ГЕРБ декларира, че парламентарната група няма да подкрепи част от направените предложения, касаещи гласуването в чужбина - отмяната на район "Чужбина", увеличаването на броя заявления за откриването на секции зад граница, както и закриването на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК). Атанасова заяви, че тези предложения са изключително важни и дебатът по тях трябва да продължи.
Атанасова постави въпросите за това по какъв начин ще се изготвят избирателните списъци, ще има ли активна регистрация за живеещите зад граница, как ще се изчисляват мандатите и на какъв принцип българите в чужбина ще излъчват свои собствени представители.
Бившият спортен министър Радостин Василев от "Продължаваме промяната" заяви, че дебатът представлява христоматиен пример как не трябва да се прави законодателство. "Всички въпроси за район чужбина трябваше да бъдат обсъдени в комисия, за да не се налага сега да гласувате против", заяви той.
Същата теза разви и бившият вицепремиер Калина Константинова, според която въпросите, поставени от ГЕРБ, са ключови, но форматът, в който се случва това, е нелеп. Според бившия финансов министър Асен Василев на следващите парламентарни избори императивно трябва да има район "Чужбина" и ЦИК трябва да бъде готова с методика за въвеждането му.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ заяви несъгласие с това ГЕРБ да не подкрепят предложенията си. По думите му отпадането на Обществения съвет би допринесло за яснотата в изборния процес, отколкото да навреди, защото според него Общественият съвет и ЦИК задават различни мнения в обществото. Ролята на този съвет е да предпазва ЦИК от грешки, контрира го Мартин Димитров от "Демократична България".
Напрежението от вчерашното (24 ноември) заседание на парламента, на което заради процедурни хватки от "Продължаваме промяната" ГЕРБ, ДПС и БСП успяха да приемат само една точка от законопроекта за промени в Изборния кодекс, отекна и днес в пленарната зала.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова предложи заседанието на парламента да продължи с промени в изборния кодекс до 15 часа. От ПП пък настояха да се разгледат внесените законопроекти, които са неотложни.
Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" се обърна към шефа на парламента Вежди Рашидов от ГЕРБ, за да критикува, че изборните промени са обсъждани при редица нарушения на правилника на Народното събрание.
Призова Рашидов да води заседанията, когато се обсъжда тежкия законопроект, защото по идея е "пръв сред равни", а заместниците му - Йордан Цонев от ДПС и Росен Желязков от ГЕРБ - са работили "под диктата на мнозинство, скрепено от хартията".
Гюров каза, че на опашката чакат 16 законопроекта, които не са минали през пленарната зала, а са разглеждани в комисия, но за сметка на това има бързане с промените в Изборния кодекс.
Отговори му Росен Желязков от ГЕРБ и посочи, че нарушение на правилата не е имало.
Обяви, че "Продължаваме промяната" са дали цели 30 предложения за промяна само в заглавието на законопроекта - по който иначе не би трябвало да има спор - единствено с цел "цял ден филибустерно шиканиране на заглавието". Или с други думи, прилагайки тактика на малцинството в парламента с продължително говорене или заплаха за това, да попречи или забави решение на мнозинството.
Асен Василев пък направи предложение да се продължи с дневния ред, както е приет и да не се отлага парламентарният контрол.
В крайна сметка, беше гласувано предложението на Росен Желязков да се включат и промените в Изборния кодекс.
Депутатите гласуваха във вторник да се проведе извънредно заседание на парламента, на което ще бъде разгледан удължителният закон и ще се проведе и парламентарният контрол.
Вчера след близо 5-часово заседание народните представители приеха само името на измененията в Изборния кодекс. Стигна се до скандали, окупиране на трибуната и процедурни хватки.
Най-сериозните дебати се очакват около точката, която връща хартиените бюлетини.
Очаквайте подробности!