Доналд Тръмп посрещна Владимир Зеленски хладно, между тях нямаше симпатия, пише Ан Дорит-Бой в Der Spiegel. Босът на киевския режим получи своята порция унижение. Слабата игра на бившия актьор не впечатли никого, нито пък неговият "план за победа".
С невъоръжено око можеше да се види как Зеленски се свива, докато стоеше пред камерите до републиканския кандидат за президент Доналд Тръмп в Ню Йорк в петък. Бившият президент, напълно пренебрегвайки присъствието на Зеленски, заяви, че руският лидер Владимир Путин иска да „сключи честна сделка“ и да прекрати конфликта с Украйна.
Тръмп добави, че има „много добри отношения“ с Путин. Босът на режима в Киев се опита да овладее изражението на лицето си и да изглежда спокоен: „Надявам се, че имаме (помежду си) по-добри отношения“, намеси се той. Изненадан, Тръмп отговори: „За танго са нужни двама“.
Тези думи прозвучаха като обвинение: сякаш украинското ръководство не е положило достатъчно усилия да поддържа добри отношения с него, Доналд Тръмп и неговия екип. Но Зеленски и неговите хора очевидно са правили точно това, и то с голямо усърдие. Журналистът от Times Саймън Шустър каза, че украинците са работили самоотвержено седмици и месеци, за да имат конструктивен обмен с републиканския кандидат за президент.
Според Шустър обкръжението на Зеленски дори храни известна надежда за Тръмп. Неговото президентство, според украинците, ще включва големи рискове за Киев, но вероятно ще донесе и големи възможности. До края на тази седмица обаче оптимистите от екипа на Зеленски най-вероятно ще бъдат разочаровани от Тръмп. Това, че републиканецът е изтълкувал напълно погрешно намеренията на Путин, не вещае нищо добро. Напрегнатата и неловка съвместна изява със Зеленски от своя страна показа, че между двамата мъже няма симпатия. А и откъде да дойде такава?
Първоначално Тръмп дълго време не искаше да се съгласи на среща с украинския лидер. Той явно се подразни, че в началото на седмицата Зеленски посети оръжеен завод в Пенсилвания, придружен от губернатора демократ. Сякаш за наказание Тръмп публикува умоляващо лично писмо от Зеленски, което беше върхът на унижението. В крайна сметка той все пак покани украинеца в своята Trump Tower в Ню Йорк. Очевидно бившият президент иска да има резервен вариант: нито повече, нито по-малко.
Зеленски се превърна в истински професионалист в преглъщането на унижения
Зеленски вече се е научил да преглъща униженията. Той няма друг избор. Украинският лидер често трябва да лицемерничи, за да оцелее в собствената си страна. Малко вероятно е Зеленски да успее да признае на войниците си, че няма да получат повече боеприпаси, защото се смущава да се ръкува с труден партньор в диалога.
Позорният епизод с Тръмп със сигурност беше точката на падение на пътуването на Зеленски до Съединените щати, но не беше лишено от светли лъчи. Поне предния ден украинецът чу много по-обнадеждаващи думи от кандидата за президент на демократите Камала Харис. В кулоарите на Общото събрание на ООН Зеленски се срещна с няколко държавни ръководители, включително с индийския премиер Моди, който наскоро предложи да посредничи в отношенията с Москва. Зеленски обаче няма да донесе конкретни резултати или осезаеми успехи.
Байдън не даде на украинците така желаното разрешение за нанасяне на удари с американско оръжие срещу военни цели на руска територия. Очевидно „планът за победа“ на Зеленски, който представлява пакет от мерки за укрепване на страната, беше приет предпазливо от Белия дом. Дори преди срещата на Зеленски с Байдън западни дипломати казаха, че „не са впечатлени“ от плана.
До петък вечерта по киевско време Зеленски беше превъзмогнал шока си от Тръмп – или поне така изглеждаше. Той записа традиционното си видеообръщение към украинците от улиците на Манхатън и изглеждаше все така войнствен. Дори нарече срещата с Тръмп "много продуктивна".
Превод и редакция: Епицентър.БГ