Аз, разбира се, не съм финансист, бъкел не разбирам от цифри и числа, но имам все по-сериозното усещане, че и за председатели на ДКЕВР задължително назначават такива като мен: господа и госпожи, които същите тия циф ри и числа за нищо ги нямат. Те така умеят да жонглират с проценти, квоти, двойни фактури и всички други тънкости на енергийната бюрокрация, че всички наоколо първо онемяват, а след това почват да си горят фактурите със сметките.
Тая работа беше извисена до степен на истинско изкуство в епохата на Ангел Семерджиев. През юли 2011 г. този човек каза, че „не трябва да има шокови увеличения, необходимо е да се правят редовни анализи по веригата“.
Както се казва - отлично, даже много добре! През януари 2012 г. той се доизясни, като каза, че при всички случаи „ще има поскъпване на електроенергията от 1 юли 2012 г., ако се съберат всички фактори - искането на НЕК, въглеродните емисии, зелената енергия и стачката в „Мини Марица-изток“!, - но че това увеличение едва ли щяло да е чак пък 15% според каквато публична приказка имаше тогава. Той смятал, че то ще е 7-8 процента. Няма и половин година по-късно, в края на юни токът си поскъпна не със 7 или 8 на сто, не дори и с десет, според както уж се твърдеше в прогнозите. Поскъпна направо с тринайсет на сто!
Докато се чудехме да се смеем ли, да ругаем ли, господинът каза (вече през септември 2012 г.), че до юли 2013 г. нямало да има промяна в цената на тока. И подчерта от телевизора, че „никъде другаде цената на тока не е толкова ниска“.
Явно не му разбрахме шегата, защото последва зимата на 2013-а. През март 2013 г. новият председател на ДКЕВР Харитонова втрещи нацията, като се похвали, че нейната сметка за ток за онзи фатален декември възлизала на 19 (словом: деветнадесет) лева.
Ако наистина е платила толкова (19 цифром и словом), става ясно защо тия дни още по-новата председателка Тодорова обяви, че средната сметка за тока тогава е
била такава, как вато била и сега: „в диапазона от 57 до 67 лева“. Тъй де, един плаща 19, друг 190, тъй че едно връз друго сметката може и да излезе. Прос тичка до сълзи аритметика!
Питах приятели дали някой наистина е плащал тогава „от 57 до 67“. Само един ми каза, че, да, плащал е толкова, но през лятото. Изводът е, че или онези, които са плащали по 19 лева, са били бая народ (та да се получи „диапазонът“ на комисията), или ДКЕВР вече официално е скъпоплатена адвокатска кантора на ЕРП-тата.