"На срещата на НАТО във Вилнюс бяха взети изключително важни решения за самата структура на НАТО - изграждането на три отбранителни района. Това е най-важното събитие от края на Студената война."
Това мнение изрази пред БНР Димитър Гърдев, експерт по международни отношения и международна сигурност.
НАТО изгражда пълноценна инфраструктура на самата граница на Русия в тези три района. Стратегическата автономност на европейската отбрана приключи, коментира Димитър Гърдев в предаването "Преди всички".
"Цялата тази идея за европейска армия всъщност просто се разпадна с изграждането на тези отбранителни района. Северът – с командване в САЩ, обхваща не само северната, но и арктическата зона. Централният район, който ще бъде управляван от командването в Холандия. Също така имаме южен район с централа в Неапол, тук попадаме и ние. В тези райони ще бъдат разположени конкретни зони за отговорност, към които ще бъдат приведени части от националните армии на страните членки."
"Това, което искаше Владимир Путин – да изтегли НАТО на границите от 1997 г., получи точно обратното", подчерта Гърдев, като сравни сегашната ситуация с отбранителната граница от времето на Варшавския договор. Вече не само въздухът, земята и водата са бойна среда, но и космосът и киберсредата, допълни експертът
Логиката на войната задължава руското военно ръководство да изгражда огледални отбранителни райони, посочи Гърдев.
"Това решение ще доведе до милитаризиране на западната част на Русия. Тук става дума за тази стара игра – надпреварата във въоръжаването, която всъщност срина икономиката на Съветския съюз."
"Русия все пак се стреми към някаква форма на примирие. Победа с развети знамена в столиците на воюващите държави няма да има в тази война", смята Гърдев. По думите му вместо демилитаризация на Украйна, Русия ще получи изключително милитализирана държава и целите на руската операция в Украйна като цяло не са изпълнени.
Този конфликт е многостранен в своите поражения, изтъкна още той. Като най-голяма опасност експертът очерта възможността конфликтът да премине във форма на ядрени удари, а на следващо място като опасност открои въвличането на НАТО в него.