Вътрешният министър ще получи широки правомощия по електронната идентификация на българските граждани. Това става ясно от Правилник за прилагане на Закона за електронна идентификация, който е публикуван за обществено обсъждане, предаде БГНЕС. Законът бе приет окончателно преди повече от месец от парламента.
Законът трябва да влезе в сила на 21 ноември 2016 г. Правилникът за прилагане на Закона за електронна идентификация разписва подробно процедурата, по която ще се осъществява получаването на електронна идентичност, съхраняването на данни, както и дейността на администраторите и центровете за идентификация. Мерките за сигурност, които администраторът на електронна идентичност трябва да осигури имат по скоро пожелателен характер.
Авторите на документа на практика са се презастраховали, че кражба на електронна идентичност не е изключена. В тази връзка в чл. 28, ал. 1 на ПП на ЗЕИ е записано, че “администраторът на електронна идентичност поддържа разполагаеми финансови средства или застраховка”, с които да се покрият щети на титуляря на електронна идентичност или на трети лица, т.е. на гражданите.
“Застраховката трябва да е с минимално застрахователно покритие в размер на 100 000 лв. за всяко увредено лице от всяко събитие”, гласи ал. 2 от чл. 28. 10 години ще се съхраняват данните при извършена проверка на електронна идентификация. А администраторът на електронна идентификация ще съхранява 20 години данните за регистрираните физически лица.
Служителите на администратора на електронна идентификация трябва да нямат зависимост към алкохол и наркотични вещества, да не са осъществявали дейност срещу обществения интерес, както и да не са укривали или давали невярна информация и разбира се, лицето не трябва да е осъждано.
Вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова мотивира предложения правилник с изпълнението на един от приоритетите на правителството – въвеждането на електронното управление.
“Напредъкът в развитието на електронното управление се свързва основно с разработване и надграждане на елементи от инфраструктурата и основните информационни системи, чрез които се осъществява предоставянето на информация и електронни услуги. Основополагащ елемент от цялостната архитектура е схемата за електронна идентификация”, отбелязва Бъчварова.