Работодателските организации се обявиха единодушно против договарянето на минималните осигурителни прагове (доходи). Това са минималните суми, върху които трябва да се правят осигурителните вноски на заетите.
Тази система е отживелица, тя е порочна, вредна и трябва да приключим с нея. Това коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. По думите му въпросното договаряне увеличава сивия сектор и води до увеличаване на безработицата.
Въпросните прагове се договарят всяка година между бизнеса и синдикатите в 85 икономически дейности. На 10 септември приключи договарянето за 2016 г. Бяха постигнати споразумения за 48 дейности, в които се трудят малко над 1,175 млн. души. Средното повишение според сметките на социалното министерство е 7,5 на сто.
Бизнесът обаче оспорва тези изчисления. Причината е, че министерството прави сметки при допускането, че догодина минималната заплрата ще бъде 420 лв. Правителствено постановление за вдигането й обаче засега няма. В момента най-ниското възнаграждение в страната е 380 лв. При това положение средното увеличение на минималните прагове за 2016 г. в сравнение с 2015 г. е по-скромно – 7 на сто.
Работодателските организации сериозно обмислят оттеглянето си от преговорите със синдикатите по т.нар. осигурителни прагове занапред, каза още Васил Велев.
Там, където не е постигнато споразумение между бизнеса и синдикатите, има възможност социалният министър да разпростре договорения процент. Бизнесът обаче е против това и настоява минималните прагове да „замръзнат“ на тазгодишните си нива в секторите и браншовете, в които не са постигнати споразумения.