Археологическият комплекс над село Ангел войвода в община Минерални бани, добил популярност като Град на Слънцето, е обявен за археологическа ценност с национално значение от Междуведомствената комисия към Министерството на културата. Разкопките продължават вече втори месец под ръководството на доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей към БАН.
Ето какво сподели той за Епицентър.бг за обекта край Минерални бани и предстоящите проучвания по трасето на АМ Струма в района на Благоевград.
- Какво открихте в местността Ангел Войвода?
- Проучваме обекта от две години. Ангел Войвода е отличен пример за това как една община, която иска да развива културно-историческия туризъм на своя територия, може да помогне на археологията. Това благоприятства и развитието на общината, за осигуряване на работни места и т.н. Работихме там два месеца, като за този период бяха наети 30 безработни от местните села. В този смисъл една община с ясна визия за развитие на културно-историческия туризъм със собствено финансиране може да направи множество открития в рамките само на няколко години.
- С какво е уникална местността, наречена Град на Слънцето?
- Това е едно тракийско светилище, вероятно най-голямото в Хасковския район. Подобно е на Перперикон и Татул – от същата скална култура е. Има много гробници, скални олтари, над 50 скални ниши, множество шарапани. Освен тракийското светилище открихме и една късноантична крепост, развита върху 8 дка площ. Запазена е, което я прави благоприятна за проучване от научна гл. т. и последващо консервиране и експониране. За наша изненада, открихме и малък храм от края на Средно-римската епоха, подобен на този на южния склон на Перперикон, открит през 2011 г.
- Какво предстои?
- Местността „Хасара” край село Ангел войвода е известна от 30-те години на миналия век, но никога не са правени археологически проучвания. Първи стъпи там прави екипът, който аз ръководя. Проучването ни завърши, но през септември или октомври ще извършим реставрация на ранно християнската църква, която открихме през 2016-а и довършихме сега, през 2017-а.
- Откъде идва финансирането?
- Средствата са осигурени изцяло от община Минерални бани. Тази година по инициатива на кмета Мюмюн Искендер и одобрено от Общинския съвет бяха отпуснати 60 000 лв., което е една сериозна сума за археологически проучвания.
- Как предвиждате да популяризирате обекта?
- Община Минерални бани работи сериозно по този въпрос. Предстои обща пресконференция, на която да представим резултатите от проучванията през годината.
- Обектът достъпен ли е за туристи и в момента?
- Да. Има път до крепостта. Необходимо е изграждането на малък път от селото до самия връх, както се случи на Перперикон за улеснение на достъпа на автомобили и автобуси.
- Преди дни сте започнали археологически разкопки и в участъка на автомагистрала „Струма” край Благоевград. Как върви проучването?
- Започнахме преди 5 дни. Предстои пълно проучване на първия лот на магистралата. Това е най-големия обект по цялото трасе, дълъг около 500 м. Представлява едно римско селище – има материали, съдове, пещи, датиращи от периода I-IV в. пр. Хр. Регистрирали сме над 30 самостоятелни сгради и една с площ около 2 дка, която вероятно е основната сграда на селището.
- Колко време ще продължат разкопките?
- Седем месеца, такъв е договорът ни. Очакваме да разкрием всички археологически структури по трасето. Ще приключим обекта до пролетта на 2018г.
- Това ще попречи ли на строителните дейности?
- Археологхията никога не е пречела. Това са спасителни разкопки. Там, където строителството минава през културно-исторически обекти се осигурява финансиране по приетите вече европейски норми, за да се съхрани и проучи това наследство.
- В района на Горно Хърсово има късноантична крепост, която не е проучвана? Предвиждате ли археологическа работа?
- Това е един разкошен археологически обект, също римски от III-IV век. Според мен е много важен за района на Благоевград и за развитието на туризма там. Има дадености да стане паметник на културно-историческия туризъм. Бих искал да инициирам разкопки там, но за момента липсва финансиране.