Доц. д-р Атанас Владиков

Затова съм заложил и в програмата си - сътрудничество с бизнеса, казва кандидатът за ректор на ПУ

Доц. д-р Атанас Владиков: Проблем е, че икономика е на пазарни основи, а образованието е субсидирано

41528 | 19 май 2023 | 14:32

Трябва много внимателно да се работи с изкуствения интелект,виртуалната реалност, добавената реалност и всички тези нови термини, които навлязоха в нашето ежедневие – за да може да бъде запазен духът на човека и неговото разбиране за хармония в средата


 Доц. д-р Атанас Владиков се кандидатура за Ректор на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”. Той е доцент по „Европейска икономика” във Факултета по икономически и социални науки на университета.

Придобил е докторска степен по икономика в УНСС гр. София (2013 г.), магистър по „Бизнес администрация” /М.В.А./ (2005 г.) на Университета на Централна Оклахома, САЩ; притежава и магистърска степен по „Бизнес администрация” (2003 г.), и бакалавърска степен по „Международни икономически отношения” /МИО/ (2002 г.) от ПУ „П. Хилендарски”.

Доц. д-р А. Владиков е член на Съюз на икономистите в България (СИБ) и има активна публицистична и експертна дейност в областта на европейската и международната икономика, данъчното облагане, проектното и инвестиционното консултиране и др.; участвал е в разработването и реализирането на различни изследователски, образователни и бизнес проекти с публично, частно и смесено финансиране.

Основните послания в програмата на доц. д-р Атанас Владиков са спазване върховенство на закона, безпристрастност във взимането на решения, прозрачност, обективност, отвореност, иновативност и повишаване на видимостта и авторитета в световното и Европейското образователно и научно пространство.

 

С доц. Владиков разговаряме за проблемите и бъдещите научни магистрали в развитието на висшето образование

 

Доц. Владиков, кандидатирате се за ректор на Пловдивския университет  „Паисий Хилендарски“– едно реномирано висше учебно заведение. Имате 17 години трудов стаж като преподавател в университета, утвърден учен сте. Защо предприемате стъпка и към административна длъжност?  

 

- Реших се на тази стъпка на базата на своя международен опит като специалист по „Международни икономически отношения” и доцент по „Европейска икономика”. Убеден съм, че нашият университет, в който съм работил 17 години, има нужда да приеме новите реалности и новите парадигми, които са вече част от едно общо, единно, европейско образователно пространство. Аз съм информиран човек,  имам опита, необходим за ръководене и организиране на тази институция, така че тя да се впише по естествен начин на равна основа, на равни партньорства с европейски университети, европейски алианси, европейски научни мрежи и нашите студенти и преподаватели да бъдат конкурентни на едно европейско ниво.

 

Това е много амбициозна задача, с поглед към бъдещето. Университет на новите реалности – какво означава това? Равнис по изкуствения интелект ли?  

 

- Дигитализацията става част от нашето ежедневие и трябва да бъде част от академичните стандарти. Изкуственият интелект, навлизането на добавената реалност, новите информационни реалности и програмите, с които работят водещите университети – те не са просто мечта, те са реалност във водещите страни в ЕС и аз мисля, че е време и нашият университет да възприеме цялостни дигитални решения за управление, за реализиране на проектна дейност, за включване в общи европейски проекти – образователни, академични, научни. Така че дигитализацията ще бъде част от това, което наричам програма за управление в мандата.

 

А как ще използвате изкуствения интелект?

 

- Един от факултетите с голям престиж е Факултетът по математика и информатика и особено в направлението, което се занимава с подготовката на софтуерни специалисти, специалисти по блокчейн технологии, по уеб дизайн, по програмиране на нови програмни езици. Смятам да се обърна към тях за вътрешно-университетска експертиза, както и към съвременните софтуерни фирми да предложат комплексни решения за нашия университет, така че всички да използват мобилните си телефони, с QR кодове –академичните ресурси и възможности, бази от данни, линкове, дигитални библиотеки.

 

Намирате ли, че изкуственият интелект, освен да е полезен,  е и опасен за човечеството?

 

- По мое мнение университетът има за задача да подготвя хора, вписващи се в съвременната цивилизация и развиването на баланс без управление на изкуствените технологии не е най-доброто решение. Според мен трябва много внимателно да се работи с изкуствения интелект,виртуалната реалност, добавената реалност и всички тези нови термини, които навлязоха в нашето ежедневие – за да може да бъде запазен духът на човека и неговото разбиране за хармония в средата, в която живее.

 

В това съревнования имате сериозна конкуренция, вече сте трима кандидати за ректорския стол.    

 

- Докато бях в Токио миналата седмица, се е появил и кандидат от Юридическия факултет – доц. Филипова, за което я поздравявам, че на изборите ще има и жена – кандидат за ректор на Пловдивския университет. За разлика от миналите избори, когато имаше само един кандидат, днес нашата общност и делегатите ще имат възможност на 22-ри май да избират между трима кандидати – от Билогическия факултет, от Икономическия и от Юридическия.

 

Сериозна палитра от компетентности. 

 

- Съвременните науки – икономически, юридически, биологически и други - са тясно обвързани. Предоставил съм твърде рано – на 24-ти април, месец преди изборите, своята програма. Искам да придам добавена стойност на базата на компетенциите, които имам и считам, че когато има политическа криза и когато нещата са в голяма нестабилност, и заради централния бюджет, и заради  икономическата ситуация в страната, най-добре е за университета ректорът да бъде икономист. Това е моето професионално виждане. Иначе, пожелавам успех и на останалите кандидати.

 

Какво казват студентите Ви за амбицията да станете ректор? 

 

- Имах поздравления от студенти от различни факултети, те следят моя профил в една от социалните мрежи, пишат ми. През тези 17 години, тъй като нашият факултет е доста голям, съм имал възможност да работя на година с повече от 500-600 студенти от различните бакалавърски и магистърски програми, задочна, редовна форма на обучение. Сумарно мисля, че надминават 10 000 студенти в моята кариера. Получих много поздравления. Особено в част „Студентска политика”, много адмирации и пожелания за успех на изборите.

 

У нас има много критики около висшето образование и особено с каква компетентност излизат младите хора от висшите учебни заведения. Основателно ли е?

 

- Критиката е основателна, защото правната рамка много бързо се промени за нашата страна. В първия програмен период, когато България беше приета в ЕС (2007-2013), ние нямахме програма за наука и образование, особено за насърчаване на европейското сътрудничество. След това получих покана и се включих в експертната група за разработване на „Стратегията за висше образование на България” за следващия програмен период. България през този програмен период (2014-2020), които приключи, имаше такава програма и започна да се учи как да работи с това, което наричаме новите реалности, новата научна етика и научната истина, която стои на проверими, измерими и международно-признати стандарти и критерии. При нас на практика се получи не само разминаване между правната рамка, а и между стратегическите цели, тъй като висшето образование в нашата страна е силно профилирано. Докато в западните страни се работи екипно, на отдалечено разстояние, чрез т.нар. „виртуално работно място”, което искам да въведа, за да може, когато един лектор е в чужбина, той да има възможност да изнася лекции в Пловдивския университет -  без значение дали лекцията е на френски, испански, английски - тя да може да бъде достъпна чрез техниката на дигиталния превод и субтитрите на български език. Така че ние имаме регулационен и стратегически дефицит, имаме и дефицит в научното лидерство - не можем да покажем кое е то; изключвам информационните технологии и най-вече реализацията на кадрите в този частен сектор. И адмирирам идеята на Софийския университет за изграждането на института „Инсайт” – да може в българско държавно учебно заведение да има координирана политика и обучение в новите технологии, в случая информационни технологии.

  

Това разминаване, за което споменавате, само наш проблем ли е?

 

- По мое мнение проблемът е доста по-комплексен; не бих казал, че е вътрешно-институционален, а и световните институти и международни институции, включително тези, които отговарят за акредитацията – вече поставят и нови изисквания пред възможността, капацитета, желанието и добрата воля да се работи в международни алианси. Така че тепърва трябва да се правят програми на чуждоезиково обучение, да се канят лектори с чужди езици; нашите студенти да ползват университета не просто да отидат на студентска бригада някъде в третичния сектор – в селското стопанство на някоя страна, а да ходят на професионални академични мобилности, които да им дават конкуретноспособност във всяка точка на ЕС и на света, да са равнопоставени като знания и като умения, като капацитет на останалите техни колеги.

 

Казват, че заради проблемите на прехода една част от мозъците на България са изтекли навън, така ли е?  

 

- Това е процесът, свързан с източване на мозъци „brain drain”. Моята докторска дисертация е в областта на човешкия капитал; концепцията за човешкия ресурс от 30-те години е изоставена от САЩ още през 60-те, когато въвеждат понятието „човешки капитал”; а светът припознава понятието „човешки капитал” през 1992 г., когато се дава Нобеловата награда за икономически науки за създаване на Теорията за човешкия капитал на проф. Гари Бекел от Чикагския университет. В този смисъл в България трябва да говорим открито за натрупване, формиране на човешки капитал с определена добавена стойност и неговото използване. Аз като академична личност заставам на позицията, че ние формираме в много висока степен чрез нашите публични разходи – данъци – един човешки капитал под формата на инженери, стоматолози, медицински сестри, лекари, икономисти, които получават своята трудова реализация извън страната. Това е косвен икономически удар по нашата страна.

 

Може ли да спрем този процес?

 

- Не можем да спрем желанието на студентите и специалистите да се реализират, където искат, особено ползвайки паспорта „гражданин на ЕС”, което означава, че трябва да променим или политиката по доходи, или да поставим условия по финансирането – 100% субсидия срещу ангажимент за трудова реализация в страната; или да го направим изцяло пазарно – на пазарни основи – и тогава ще се филтрират пластовете в обществото. Защото в момента цялата икономика е на пазарни основи, но само образованието е субсидирано. Над 85% от студентите учат в държавни висши училища, които се издържат чрез психологичния бюджетен трансфер от българския данъкоплатец.

 

И в същото време на пазара липсва работна ръка, бизнесът страда, а университетите не могат да предоставят достатъчно количество качествена работна ръка. Как този омагьосан кръг ще се разсече?

 

- Затова съм заложил и в програмата – сътрудничество с бизнеса и политики, освен на международно и на регионално ниво с местните власти, които да подскажат какви са тенденциите в различните сектори; за да може да се преосмислят по факултети различните направления, когато един студент иска да кандидатства в дадена специалност – ще има ли на изхода работно място на определено възнаграждение на труд.

 

Навремето това се казваше „разпределение“. Да не би да искате да го връщате сега? 

 

- Ще използвам термина „икономическо програмиране“ от днешна гл.т., защото основната идея е, че човек полага труд на основата на свободната си воля. Така че, ако направим референция преди 90-та година: тя - икономиката - беше публична; а днес имаме публични блага, но цялата икономика е пазарна – хотелиерство, винопроизводство, производство в различни пазарни сегменти, всичко. Ние трябва да решим кое ще изберем.

 

Тоест, има сблъсък между системите на образованието и бизнесът?

 

- Точно така. Пазарна услуга ли ще е, или публично благо. И ние като общество трябва да възприемем някаква средна позиция, например, от германски тип или френски тип. Повечето германци искат да завършат германски университет и да се реализират в германската икономика. Повечето французи завършват френски университет и се реализират във френската икономика. Скандинавският модел е също модел, който има широка социална основа с много широко преосмисляне на данъчната тежест.

 

А ние с парите на данъкоплатците произвеждаме висшисти, които след това отиват навън!

 

- Да. За понятието „навън” искам да изясня, че ЕС не е чужбина. За моето поколение и следващото – ние сме граждани на ЕС.

 

Но те дават своя принос за развитието на чуждата икономика, не на българската. Защото сега ще Ви питам за българската.

 

- Ще Ви кажа веднага, че политиките на ЕС са три класа – общозадължителни, които трябва да спазваме, като митническата политика; вторият клас е координираната; икономическата е такава и тя произтича от националните приоритети. Ние трябва да преосмислим координационния механизъм и вътрешносистемните връзки: държава – университет, за да можем да произвеждаме конкурентоспособни специалисти. Третият клас е структурни политики – ние ще изменяме ли структурата на нашата икономика, ще правим ли сектори с висока добавена стойност, или ще продължаваме да правим икономика с ниска добавена стойност и бакшиши. Така че предизвикателствата – и аз съм гледал националната статистика – от няколко години вече се оформят като водещи: хуманната медицина, фармацията, икономическите науки и юридическите науки – стават приоритетни в избора на младото поколение. Те дават възможност за високи доходи, гъвкава заетост, мобилност и въобще всички механизми, които младото поколение иска да има в realtime, в реално време. И аз съм заложил като визия в програмата ми, че искам да видя университета, в който работя и в който съм прекарал значителна част от своя живот – почти половината, защото аз съм бил и студент пет години – като престижен университет на Република България.

 

По какъв начин политиката влияе на науката?

 

- Ние сме една интегрална тъкан и този белетристично наречен „ефект на пеперудата”, че когато някъде се случи нещо – то ще повлияе на социалните ни размишления и общуване, на ориентацията в кой сектор искаме да работим, на избора каква програма искаме да учим, на това България да бъде ли в ЕС, или извън ЕС. И когато си в един университет и работиш с млади хора, които имат все по-смели и по-смели очаквания за живота, те искат тези очаквания да се материализират все по-бързо и по-бързо – няма как обществените политически процеси да не влияят на тези решения. Академичната среда е специфична среда, със специфични нагласи, но тя не е откъсната от обществения организъм.

 

Ако политиците се допитат до Вас, какъв съвет бихте им дали – бюджет с 3% дефицит или 6%, или 4,5%?

 

- Това е един технически въпрос, функция на това могат ли политическите партии, програмни коалиционни кабинети или експертни такива да имат хармония по това кое е приоритетно за обществото; защото настоящият бюджет работи с параметри от преди 2 години. И ако законодателят не може да намери допирната точка и професионалния диалог, който аз също съм заложил в програмата си, тогава въпросът се превръща не в технически-технологичен – дали 3 или 6%, а се превръща във въпрос за цивилизационна ориентация; защото ние всеки април трябва да подаваме към ЕК какво възнамеряваме да правим. Ние трябваше да подадем Националния план за възстановяване и устойчивост и в този програмен период ние все още нямаме одобрен такъв план за седемте години икономическо програмиране. което ние връзва от много отдавна, Ние като сме членове на ЕС и плащаме членски внос пак от моите данъци и вашите данъци, без да се възползваме от правата и привилегиите, които произтичат от европейското членство. Всъщност, освен национално време, ние имаме и „брюкселско време”. Трябва да работим с календара на Европейската комисия, трябва да работим в линейния график, който се задава Брюксел, трябва да пращаме експерти в различните формати на Съвета на министрите – по транспорт, по икономически въпроси, по различни тематики, които са на дневен ред в ЕС и да отстояваме своята позиция. Така че да се правят частични решения – дали в областта на финансите; на Шенгел или извън Шенген; Организация за икономическо сътрудничество и развитие – „да” или ОИСР – „не” – аз на всички тези въпроси като специалист по „Европейска икономика”, съм „за”: „за” – ОИСР, „за” – Шенген, „за” еврото.

 

- Като че ли се отпуснахме по тези теми.

 

- А не трябва. Сега, когато пътувах за Япония, искам да Ви кажа, че при международния трансфер и кацането там, има облекчен режим на преминаване, когато си с паспорт, гражданин на ЕС. Това е колективно благо, което предходното поколение не го е имало. Моите родители не са го имали, но аз сега се ползвам от това право. Възможността чрез софтуер да набирам лекцията на японски или това, което ми говорят колегите на японски в реално време, бързо и да участвам в дискусията, също е колективно благо. Тези технологии са в ЕС. Това, че работата ми е академична, ми дава възможност да наблюдавам тези процеси. И ако се върнем на въпроса, изисква се от българските политици да се допитват по-често до академичните общности; аз съм компетентен в една област, моите колеги – в други области. Съвременните решения са много комплексни и динамични и за 24 часа може да се промени цялата картина. Според мен, без да съм специалист по публични финанси, въпросът за бюджета е технически. Трябва да има бюджет, за да се направят плащанията, особено критичните за българската държава социални помощи, социална интеграция, пенсионни плащания и друг тип важни плащания. Но ако ние не демонстрираме желание да влезем в графика на Брюксел, не показваме посока. Важно е желанието; това е и по чл. 2 от Договора за ЕС, визиращ „споделените ценности”. Аз лично споделям европейските ценности и ще ги привнеса и в нашето общество, ако бъда избран за ректор. И академичните програми за следващото поколение ще бъдат съобразени с европейските „споделените ценности”. Така ги виждам нещата.

 

Кое е най-голямото предизвикателство пред науката в този глобален свят днес? Какво ще спаси науката? Според мен развитието на човечеството започва да върви срещу самия човек, така ли е?

 

- Два примера, ако може да дам от Япония. На едното място посетих Природо-научния музей, който е изцяло дигитализиран, с роботи. Компютърният терминал може да те върне 13 000 години назад, дори 100 000 години назад, да визуализира в 3D и това да помогне на младото поколение и на специалистите от широката общност да видят какво е било, след това роботът да те насочи към определена литература. Японците много са заложили на връзката наука-природа. Ние като че ли правим в нашето общество наука, откъсната от природата; това е единият пример. И когато влязох в този музей, аз наистина се почувствах в различни светове – в джунглите на Амазонка, в големите океани, сред дивата природа на Африка. Те са съумели да съберат в един огромен музей толкова информация, за да получи човек усещане къде точно се намира в света.

 

И вторият пример е Музеят на авангардните технологии „Мирайкан” в – Токийския залив, 8-етажна сграда, футуристично развита. Вътре не могат да се правят снимки. Има информация от раждането на Земята, филми на 3D с планетите, различни устройства, постижение на екипи, колективи, описани кога и по чия идея са създадени; тоест има признаване на значимостта на отделния човек. В по-голямата си част тези постижения са изцяло японски; това става повод за национална гордост. И японската нация е отворена към бъдещето. Тя вярва, че по-доброто предстои; отворена е към научната истина. Аз се изненадах колко обвързана е Япония със САЩ като икономика. Непрекъснато има трансфери на големи технологии към САЩ, важни срещи на Г-7, големи срещи в областта на финансите, на нанотехнологиите, на електромобилите - всичко това се провежда в Япония.

 

И това, което осмислям е, че ние трябва да се върнем към природата; да осмислим връзката си с нея: каква храна ядем, какво пием, нашето отношение към заобикалящия ни свят. И второ, да заложим на бъдещите научни и образователни партньорства като част от нашата гордост. Ние се гордеем с отминали събития – много често батални сцени, битки. Това е войнствената гордост, базирана на постижения. Но постижения, постигнати върху страданията на някого, не са постижения. Това трябва да бъде лайт мотив за цялото общество; и в науката също – като еталон за почтеност, етичност, стандарти. Научен продукт и иновация постигнати върху страданията на някого, не са постижения.

 

Това го осмислих в хода на своята командировка и го споделям за първи път пред Вашата медия, защото много ме докосна като кредо на една нация, която въпреки че исторически беше разрушена; и след страшните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки някакси те капитулираха безусловно, но намериха сили в себе си; изправиха се като нация. общо Едно, второ, трето поколение – те правят престижни марки на автомобили. Всички знаят какво е японски автомобил, корабостроителница; дигиталният свят е навсякъде, високоскоростният интернет е повсеместен. Чудото на Токио е Токийското метро – на всеки 2 мин. идва влакче. Човек само да седи и да попива чуждия опит и да го прехвърля в нашата страна е достатъчно; мисля, че и университетите, и страната ни ще се развият много бързо.

 

Успех! Много хубави неща казахте и дано това, което мислите и си представяте, да може да го реализирате за Вашите студенти.

 

- Слънцето свети за всички еднакво!


От категорията

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин!

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин! -1554355793.jpg

Тръмп иска да се отърве бързо от проблема „Украйна“, а Путин е в изгодно ...

24 март 2025 | 10:25

Българска следа: Какво пише в разсекретените документи за покушението срещу Кенеди

Българска следа: Какво пише в разсекретените документи за покушението срещу Кенеди-Bivshiyat-prezident-na-SASht-Dzhon-Kenedi-be-zastrelyan-v-Dalas-na-22-noemvri-1963-g-_1671198636.jpg

Писмото е написано повече от десетилетие след атентата. Това само по себе си ...

22 март 2025 | 17:55

Проф. Екатерина Михайлова за казуса с МЕЧ: Много емоции, които ще приключат тихо и кротко в сряда

Проф. Екатерина Михайлова Кадър: бТВ-Prof--Ekaterina-Mihaylova-Kadar--bTV_1742841466.jpg

"Тази хипотеза не е описана в правилника за работа на НС. Очаквам да се ...

24 март 2025 | 20:37

Евелина Славкова: Агресията на Радостин Василев идва в повече на хората
(Видео)

Евелина Славкова Кадър: Нова нюз-Evelina-Slavkova-Kadar--Nova-nyuz_1742833275.jpg

Според социолога от „Тренд” ако протестът на МЕЧ е маломерен, той ще бъде ...

24 март 2025 | 18:19

НАЙ-ВАЖНОТО

На този ден архангел Гавриил се явил на Дева Мария, за да ѝ съобщи благата вест, че ще роди Спасителя

На 25 март Православната църква празнува едно от най-радостните събития – Благовещение

На 25 март Православната църква празнува едно от най-радостните събития – Благовещение-Na-25-mart-Pravoslavnata-tsarkva-praznuva-edno-ot-nay-radostnite-sabitiya---Blagoveshtenie_1742844808.jpg

Тайнството е описано в Евагелието от Лука. „Радвай се, благодатна! Благословена ...

24 март 2025 | 21:29

Министър Пешев е изискал отчет от ДП БСТ за изясняване на обстоятелствата около провеждането на тиража

Официално! След призива на Пеевски: Министърът на спорта уволни шефа на Тотото

Официално! След призива на Пеевски: Министърът на спорта уволни шефа на Тотото-Ofitsialno--Sled-priziva-na-Peevski--Ministarat-na-sporta-uvolni-shefa-na-Tototo_1742831659.png

От момента на провеждането на компрометирания тираж министър Пешев е в ...

24 март 2025 | 17:28

След жалба от легендата в борбата Живко Вангелов срещу решенията на общото събрание на от 19 март

Скандалът става огромен! Стефка Костадинова остава шеф на БОК, съдът поряза Весела Лечева

Софийският градски съд  спря вписването на новата управа на БОК-86-glasa-reshavat-koy-shte-zastane-nachelo-na-BOK--Vesela-Lecheva-ili-Stefka-Kostadinova_1742362158.jpg

Освен тази на Вангелов има още 2 постъпили жалби срещу решенията на събранието

24 март 2025 | 16:55

От тези 8 проекта на стойност 1 млрд. и 20 млн. по нито един от тях не е стартирал нито един инвестиционен процес, каза той

Дончев: От ПВУ вадим проекти за 1 млрд. лева, които нямат шанс за реализиране до август 2026 г.
(Видео)

Томислав Дончев: 70% по ПВУ ще бъдат спасени, ако се работи бързо-Tomislav-Donchev--70--po-PVU-shte-badat-spaseni--ako-se-raboti-barzo_1742824817.jpg

По отношение на изпълнението на ПВУ е налице огромно закъснения, заяви ...

24 март 2025 | 15:59

Премиерът се срещна с делегация от "Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън"

Желязков: Проектът за 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ е от стратегическо значение за България

Снимка: Правителствена информационна служба-Snimka--Pravitelstvena-informatsionna-sluzhba_1742816858.jpg

В края на 2024 г стартира изпълнението на договора за инженеринг между ...

24 март 2025 | 13:46

Сигурността на Европа започва от външните ѝ граници, казва вицепремиерът

Зафиров: Турция е стратегически партньор за справяне с миграцията и за стабилността в региона

Атанас Зафиров проведе работна среща с извънредния и пълномощен посланик на Република Турция в България г-н Мехмет Саит Уянък.-Atanas-Zafirov-provede-rabotna-sreshta-s-izvanredniya-i-palnomoshten-poslanik-na-Republika-Turtsiya-v-Balgariya-g-n-Mehmet-Sait-Uyanak-_1742820422.jpg

Заместник министър-председателят на Република България Атанас Зафиров проведе ...

24 март 2025 | 14:46

Не може народен представител да призовава към насилие от високата парламентарна трибуна

Борислав Цеков: Всички политически сили трябва да заклеймят поведението на Радостин Василев от МЕЧ

Борислав Цеков: Всички политически сили трябва да заклеймят поведението на Радостин Василев от МЕЧ-Borislav-Tsekov--NS-osiguri-dostatachno-prozrachen-i-otkrit-izbor-na-novi-konstitutsionni-sadii_1706370852.png

По думите му, Народното събрание е свободно да приема какъвто мнозинството ...

24 март 2025 | 16:30

Какво се крие зад „Ленинския“ лозунг „налагане на мир чрез сила“?

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин!

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин! -1554355793.jpg

Тръмп иска да се отърве бързо от проблема „Украйна“, а Путин е в изгодно ...

24 март 2025 | 10:25

Много напрегнато стана на лявопопулисткия терен

Диана Дамянова: "Ще ви подпаля, кръв ще се лее, долу всичко!" Руди излезе на хулиганския терен

Диана Дамянова-Diana-Damyanova--PP-se-darzhi-kato-ednolichno-targovsko-druzhestvo_1718354615.jpg

Какво му остава при това положение на народонаселението, освен да спечели някой ...

24 март 2025 | 12:19