САЩ сложиха сегашното недоразумение Меркел и контрол върху политическия елит на Германия, за да бъде държан в правилните рамки, коментира пред агенция ПИК доц. Иво Христов, политолог и преподавател в СУ "Св. Климен Охридски" и "Паисий Хилендарски" в Пловдив.
- Доц. Христов, след решението на Великобритания да напусне Европейския съюз какво се случва с общността, има ли някаква конспирация зад този акт?
- Ако има конспирация и аз я зная, значи няма никаква конспирация. Цялата история е в това, че вече дойде време разделно и се събра една каскада от противоречия, които най-сетне получиха и своето закономерно продължение. ЕС в този му вид повече не може да съществува и не може да се развива по-нататък. Той всъщност отдавна е спрял да се развива. И, разбира се, английският политически и финансов елит взема мерки да напусне потъващия кораб.
Като всяко порокуване и това може да бъде опасно. Но тук са възможни три сценария. Първо, гниенето да продължи, което според мен няма да се случи, защото тук става въпрос за оцеляване на европейските политически и финансови елити. Вторият вариант е да се тръгне към нещо, което беше анонсирано вчера и оня ден от германския външен министър Щайнмайер и френския му колега - създаването на супер Европа. Т.е. реакцията на европейските лидери е да овладеят веднага брекзита, за да не се разпространи като чума из Европа и с тая цел се създаде европейска свръхдържава с максимална централизация около т.н. каролинкско ядро - т.е. Гремания и Франция, което означава обща армия, обща полиция, общо законодателство, обща валута, обща външна политика, общи служби за сигурност и т. н. Всъщност премахване на сега съществуващия суверенитет.
Този анонс вече е бил направен на представителите на групата от Вишеград, които, естествено, са подскочили като ужилени. И вчера полският външен министър категорично е отказал да участва в това.
Така че в единия вариант става въпрос за концентриране около англо-саксонското ядро около САЩ и Британия, което да доминира в света, заедно с бившите им колонии. А пък остатъчна Европа да бъде поставена под някаква форма на германски протекторат. Така Германия ще контролира Европа, а пък англо-саксонците ще контролират Германия. Икономично, просто и ефикасно.
А третият вариант е да се върви към разцепление на Европа, в което пак да върви интеграция около френско-германското ядро. И нещо, което вече гледам, че върви с много силни темпове по отношение на южната и най-вече източната периферия. Това са анонсите за създаването на НАТО-2, в което основна роля трябва да играе Полша, а тя включва и нашия затънтен край, чиято основно предназначение е да бъде санитарен кордон срещу Русия и да осигури пушечно месо в евентуален вонен конфликт било срещу Русия, било в Украйна или където и да било.
Има и четвърти вариант, който също е възможен - да се отиде към европейска интеграция а ла генерал Дьо Гол, т.е. Европа на отечествата. Т.е. интеграцията да се базира на отчитането на националните суверенитети.
Аз като частно лице съм поддръжник на този вариант, но като учен смятам, че той е абсолютно нереален, тъй като социалното развитие отдавна вече е надминало етапа на националните държави.
- Дали обаче лидерите на националните държави ще се съгласят да бъдат нещо като селски кметове в една свръхдържава Европа, включително и нашият?
- Тук не е въпрос за съгласие или несъгласие. Освен това България отдавна е загубила суверенитета си. За другите става въпрос за натиск и то за много сериозен натиск от страна на френско-германското ядро, в което Франция играе ролята само на етикет. Германия е водещата сила, тъй като Франция отдавна е престанала да бъде каквато и да било велика държава. На нея й подариха такъв статут след Втората световна война, тъй да се каже, по заслуги.
Много опасно е да се гадае към кой от тези варианти ще се отиде, но ние наблюдаваме ускорение на историческия процес и тези събития ще се случат много бързо, в рамките на година, максимум на година и половина.
- Така САЩ окончателно ли ще влязат в Европа?
- Те не са излизали. Европейският съюз в сегашния му вид по принцип е американски, не е нищо друго, освен транснационално обединение на наднационални елити. ЕС е американска креатура, американско изобретение, икономическа и институционална форма за държане на Европа под контрол - политически и икономически. Както НАТО е за военен контрол. Затова Америка няма къде да влиза, защото никога не е излизала.
- Някои от анализаторите обаче твърдят, че резултатът от брекзита е победа на Путин.
- Тук ще отговоря с думите на руския външен министър Сергей Лавров: медицински случаи не коментирам. Естествено, Русия има интерес от отслабването на ЕС като антируска институция и организация, какъвто се опитаха да го направят. В смисъл, че има някаква корелация между НАТО и ЕС и те са насочени срещу Русия.
Но всъщност обективният интерес на водещите страни в ЕС - визирам Германия и Франция, защото други държави няма - съвпада с руския геостратегически интерес, но това пък влиза в противоречие с американския такъв. Защото един геостратегически съюз между Русия и Германия е кошмарът за всеки англосаксонски политик. Справка: Рибентроп - Молотов, заради които направиха цяла война.
Това е кошмарът, който за втори път започна да се реализира през 2000 г. с много тясното интеграционно сътрудничество по време на предишния германски канцлер и американците взеха много спешни мерки да пресекат тази възможност, като сложиха сегашното недоразумение Меркел и един контрол върху политическия елит на Германия, за да бъде държан в правилните рамки.
- При тази ситуация Русия получава ли шанс да излезе от изолацията, да се отърве от санкциите, да придобие друга роля и да започне да има претенции към държави като нашата, като към бивши свои съюзници?
- Разбира се, че има. Но не трябва да бъдем кой знае какви оптимисти, защото Русия има изключително тежки системни проблеми, които не е решила. Говоря за руския политически и финансов елит - за руския икономически и политически модел и в крайна сметка руския обществен модел. Русия още е на варианта за изяждане на постсъветското наследство, чиито край се вижда дори в такава богата държава, каквато е Русия, като наследник на бившия Съветски съюз.
Плюс това "услужливите й партньори", както иронично ги нарича Лавров, й създават допълнителни проблеми, като й монтираха украинския казус, опитаха се да й монтират казахстански такъв с опита за преврат миналия месец. Т.е. правят всичко необходимо Русия непрекъснато да бъде в състояние на стрес - икономически, политически, финансов, военен и всякакъв.
Но, разбира се, че една криза в Европа е от интерес за Русия.
- А къде е България в цялата тази геополитическа бъркотия?
- Ще отговоря с тъпото клише: нас ни няма в тая схема. Ние сме подмандатна колониална територия и въпросът е дали България ще бъде в сферата на интереси и контрол на Америка, на Русия и на Турция. Особено след вчерашното писмо на Ердоган, с което се извини на Русия за сваления самолет. Разбира се, отношенията им никога повече няма да бъдат толкова сърдечни, колкото бяха преди самолета, но все пак това е опит за пробив.
И аз виждам много интересна конфигурация, която се очертава. Натаняху беше в Москва два пъти в рамките на два месеца. След това внезапно за непросветения, Турция анонсира пълно възстановяване на дипломатическите си отношения с Израел. И веднага след това дойде писмото на Ердоган до Путин.
Не е нужно да имаш вътрешна информация, за да си наясно, че очевидно върви процес на консолидация и уравняване на интересите между Израел, Турция и Русия.
- Какъв е ходът на България в тази ситуация, още повече, че граничи с една от тези държави?
- България има два варианта. Първият вариант е да ни натикат в НАТО-2, което е 99,9% сигурно и да играем ролата на пушечно месо и територия. Най-вече на логистична територия, защото ние не сме никакъв фактор и нашите евроатлантически съюзници много добре знаят, че не могат да разчитат на нас в една атака срещу Русия, поради исторически, психологически и всякакви други причини. Затова те учтиво ни разрушиха армията и службите за сигурност, да не би да си помислим нещо друго. За всеки случай, да не стават грешки.
Вторият вариант е страната да бъде буквално разкъсана между Русия и Турция. И третият вариант е да останем някаква гранична полоса между новото каролинкско обединение в центъра на Европа и граничните варварски империи, както Огнян Минчев е благоволил да каже, визирайки Русия и Турция
Интервю на Ива Николова