За първи път от 2015 г. насам строителната дейност у нас отбелязва спад и то много голям. За деветте месеца на 2021 г. строителните фирми са изработили продукция за 11,5 млрд. лв., докато през 2020 г. е била за 14,7 млрд. лв. за същия период - намаление с 21,6%. Това показват данни на Камарата на строителите в България (КСБ), включени в доклад за развитието на сектора.
Намаление се отчита както в сградното строителство, в което спадът е 23,6 на сто, така и в инженерното строителство, като там намалението е с 18,9 на сто.
Такъв спад не е имало дори през 2020 г., когато в първите месеци на забрани и ограничения строителните фирми бяха за кратко възпрепятствани да работят. Причината за сегашния спад според камарата е невероятно големият ръст на цените на основните строителни материали. Трендът започна още в края на 2020 г., като до момента бетонът, дървеният материал и металите поскъпнаха с около 60-70% спрямо година по-рано, а някои видове дори със 100 процента и повече.
Спадът е повсеместен и обхваща всички видове строителни дейности. Само при инженерното строителство той е малко по-малък – 18,9% на годишна база, докато при сградното строителство е 23,6%, показват данните.
Въпреки, че през разглеждания период на 2021 г. са сключени 633 договора за изграждане или ремонт на обекти, което е с почти 30 на сто повече спрямо първите 9 месеца на предходната година, общата стойност на поръчките драстично намалява - с 15,6 на сто или с 477 млн. лв.
Увеличават се и разходите за труд на работодателите, като от КСБ изчисляват, че за през първите 9 месеца на 2021 г. те възлизат на 1,468 млрд. лв. и са с 15,5 на сто повече спрямо същия период преди година. Ръст има и по отношение на това колко струва всеки час труд на работниците. Цената вече е 9,87 лв., докато само преди година за същите дейности строителите са плащали средно 8,74 лв.
Средната месечна заплата в сектора расте по-бързо спрямо възнагражденията в други отрасли, показват данни на НСИ и КСБ. Средната заплата в строителния сектор за периода е 1141 лв., като сумата е нараснала с 13,4 на сто. В същото време средната работна заплата в страната е 1502 лв. и се е повишила с 11,9 на сто.
Именно повишените разходи на фирмите от сектора и невъзможността да актуализират вече възложените им поръчки от държавна или общинска администрация, са причина и за забавяне на голяма част от строителните проекти и дори замразяването им.
Строителните сектори настояват да се приеме механизъм за индексиране на цените на контрактите нагоре или надолу при повишаване или намаляване на себестойността, но въпреки обещанията на последния служебен кабинет, това не се случи.
Драстичен спад от 176% бележат и чуждестранните инвестиции в строителния сектор през първите 9 месеца на 2021 г., показват данните на КСБ. Те са намалели със 118,1 млн. евро и са с отрицателна стойност - възлизат на минус 51 млн. лв. Това е най-ниската им стойност в разгледания от КСБ период от 2014 г. до 2021 г. и означава, че чуждестранни компании изнасят капиталите си.
С 8,5% намаляват и разходите в строителния сектор за придобиване на дълготрайни материални активи. Това показва, че фирмите се опитват да оцелеят вместо да инвестират.
През разглеждания период от Регистър на професионалните строители, членството в който е задължително за фирми, които искат да строят нещо повече от бараки, са отпаднали 483 фирми от общо 6016.
Намаляват поръчките във ВиК сферата. Броят им през първите девет месеца на 2021 г. е с 1,8 на сто по-малко спрямо същия период на предходната година, а стойността им е с 38,7% по-ниска, показват данните в доклада на КСБ.
Най-значителен ръст има в контрактите за енергийна инфраструктура, чиято стойност се увеличава с 219,7 на сто. Най-много от договорите за периода са възложени от общините - близо 70 на сто от всички поръчки, като те нарастват с 53,4%. Значително се увеличават и поръчките от страна на болници и учебни заведения. Ръстът в този сегмент е 152,2 на сто. В същото време намаляват обществените поръчки от министерства и агенции.
Повечето обществени поръчки - 83%, се финансират от държавния бюджет. Най-много договори за първите девет месеца на 2021 г. са сключени за сградно строителство - 1245 броя, или 44,7% от всички договори.