Министърът на правосъдието Христо Иванов и главният прокурор Сотир Цацаров се обединиха, че съдебната реформа не трябва да се извърши под "уличен натиск".
Двамата коментираха темата пред журналисти на фона на два протеста - единият срещу министър Иванов, а другият - срещу главния прокурор, преди началото на заседанието на Висшия съдебен съвет, информира БТА.
"Хората искат съдебна реформа", каза министър Иванов и добави, че споровете по детайлите не трябва да замъгляват картината. Главният прокурор го допълни, като заяви, че гражданите искат справедлив и бърз процес.
"Идеята е да свалим томахавките и да вземем писалките", каза Цацаров и добави, че никога не е вдигал томахавката, но просто си я носи. Министър Иванов посочи, че има само писалка и затова просто може да я вдигне.
"За съжаление добрите идеи на моменти биват убивани от популистки стремежи", каза Сотир Цацаров. Той заяви, че съдебната реформа трябва да се извърши с максимум прагматизъм и нула популизъм, като отбеляза, че това не касае сградата на Висшия съдебен съвет, а сградата на Народното събрание и хората, които са в нея. Цацаров добави, че проектът за промяна на Конституцията трябва да се случи, но в него има безсмислици, а част от текстовете са написани правно-технически несъвършено.
Два протеста застанаха пред ВСС
Пред сградата на ВСС днес отново имаше протести, свързани със съдебната реформа.
И двата протеста искаха реформа и двата искаха оставката на ВСС, но и двата бяха в различни краища и с различни мотиви. Преди заседанието на ВСС днес и главният прокурор и правосъдният министър бяха спрени от протестиращи. Първият спрян беше Христо Иванов, на когото бе връчен призивът към ВСС, че над 90% от българските граждани нямат доверие в съдебната система. "Ние не вярваме вече във вашата независимост, почтеност и морал. Не вярваме в искреността на намеренията ви за промяна. Вие пропиляхте и загубихте най-важното – нашето доверие. Поради това настояваме за незабавната ви оставка!". След като получи призива с молба да го прочете Христо Иванов също отправи молба да успокоим напрежението, за да се направи тази крачка, която предстои. Главният прокурор бе спрян на два пъти и от гражданин, който го пита за собствеността на Марици-те. След това и на него му бе връчен призивът, който преди това получи Христо Иванов.
Цацаров: Оставка няма да дам
На два пъти преди заседанието на ВСС главният прокурор отговаря на въпрос за своята оставка и два пъти каза, че няма да подаде такава под уличен натиск. "Аз оставки под натиск не подавам, ако някога подам оставка, то ще е защото съм го решил аз, не защото го иска тоя или ония", каза той.
"Разберете – няма вариант, аз така съм устроен, аз така разсъждавам – оставка няма да подам, защото ми я иска този, онзи, или третия тротоар или уличното платно. Няма да подам, защото една група е решила, че тя ще бъде моралният съдник на това общество, ще нарече себе си Протестна мрежа и ще тръгне да обикаля институциите, днеска моята, утре на ВСС, в други ден на НС. Това са морално чистите хора, щом така се идентифицират. О`кей – те са съвестта на тази държава", каза той.
Корекция на реформата ще има
между двете четения
Преди да започнат заедно да отговарят на репортерските въпроси пред камерите застана Сотир Цацаров.
Той каза, че е напълно възможно внесените предложения за законови промени, касаещи съдебната реформа, да бъдат коригирани и шлифовани. "Решим ли, че започваме от началото, това означава, че зачеркваме всичко", каза той.
Правосъдният министър Христо Иванов посочи, че се надява на успокояване и призова да се направи първата стъпка, която предстои. "Молим за кредит на доверие. Нека да опитаме да покажем, че можем да работим заедно", заяви Иванов.
Главният прокурор заяви, че принципно е добър вариант между първо и второ четене да се правят промени. "Както е и вариант едновременно с това да се започне работа по нещо друго, различно от конституцията", посочи отново тезата си Цацаров и припомни четирите пункта.
Нищо ново от Брюксел
Главният прокурор посочи, че вчерашната му среща с президента Росен Плевнелиев е била работна, а темата й е била начинът, по който трябва да продължат промените в съдебната власт. Той допълни, че е останал с впечатлението, че държавният глава споделя мнението му за посоката, в която трябва да върви съдебната реформа.
Сотир Цацаров заяви, че в прокуратурата има проблеми, но ефективното разследване се прави заедно с ефективни полиция и ДАНС. По думите му проблеми има и в трите звена.
По повод на устния доклад на Европейската комисия, Цацаров заяви, че комисията не е казала нищо ново - че за да получи България някаква оценка за напредък, трябва да осъществи съдебна реформа.