Двама души от обкръжението на бившия премиер Иван Костов отиват на съд по две от нашумелите през годините дела, съобщава агенция "Монитор".
Първият е сред най-приближените на Командира - управителят на фирма „Хрисома“ Георги Кирчев. Той ще отговаря пред Темида за смъртта на две момичета, които бяха убити в автомобил при рухването на 4-етажна сграда паметник на културата в центъра на София на ул. „Алабин“ 39 през 2006 г. СГП е внесла в съда обвинителния акт срещу собственика на сградата Кирчев, инж. Петър Петров, който контролирал ремонта, Николай Симеонов, управител на архитектурна фирма и строителния предприемач Манчо Антонов.
Те са обвинени за причиняване на смърт на повече от един човек поради незнание или немарливо изпълнение на работата. Разследването е показало, че работниците са предупредили началниците си, че събарянето на вътрешни прегради – зидове и тухлени стени е опасно и сградата може да падне, но получили заповеди да продължат. Преди ремонта сградата не е била застрашена от рухване, категорични са експертизите. Тя не е била поддържана, но не е и опасна.
Собственикът Кирчев не е информирал Института за паметници на културата и не е имал разрешение за ремонт, той е строял в сграда паметник на културата. Разследването продължи 10 г. след трагедията със смъртта на 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова. По делото се смениха петима прокурори, един от тях дори го прекрати. Ако бъдат признати за виновни, обвинените може да получат до 15 г. затвор. Делото стартира на 7 юли в СГС.
Другият обвиняем пък е сред най-близките хора на авера на Командира Иво Прокопиев - изпълнителният директор на „Булброкърс“ Радослав Рачев. Преди три седмици прокуратурата го е обвинила в злоупотреба с доверие, потвърди говорителят на Софийската градска прокуратура Павел Панов. Става въпрос за посредничеството на „Булброкърс“ по приватизацията на остатъчния държавен дял от 33% в енергото в Югоизточна България – ЕВН. Той беше придобит на борсата пак от ЕВН.
Според КФН, която през 2013 г. сезира Главния прокурор, при сделката има пазарна злоупотреба, която е ощетила държавата със 87 млн. лв. След разследване КФН установи, че в сделката „Булброкърс“ е представлява едновременно интересите на държавата, и на ЕВН.
Сигналът освен срещу „Булброкърс“ беше и срещу тогавашните министри на финансите и на енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков.