ЕС прие първата програма за транснационално сътрудничество за Балканите и Средиземноморието, съобщи БГНЕС. За нея е бъдат отпуснати над 28 милиона евро от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и над 5 милиона евро от Инструмента на ЕС за предприсъединителна помощ (ИПП). Като се включи съфинансирането от страна на самите държави, средствата за насърчаване на сътрудничеството в региона достигат почти 40 милиона евро.
Гръцкото министерство на икономиката, инфраструктурата, мореплаването и туризма бе определено за управляващ орган на програмата. Брюксел ще финансира до 85% от разходите за дейности на партньорите по проекти.
В програмата участват три държави от ЕС (Гърция, България и Кипър) и две държави кандидатки за членство в Съюза (Албания и бившата югославска република Македония). Тя е насочена към две ключови предизвикателства за региона: повишаването на конкурентоспособността чрез предприемачество и иновации и опазването на околната среда, съобщиха от ЕК.
Европейският комисар по въпросите на регионалната политика Корина Крецу заяви: „Тази програма бе създадена поради силното желание на участващите страни да обединят ресурсите си, за да се справят с общи предизвикателства. Сътрудничеството за насърчаване на иновациите и предприемачеството може да помогне на региона да привлича повече инвеститори и предприятия“.
С проектите, финансирани по програмата, ще се насърчават предприемачеството и иновациите в малките и средни предприятия, ще се стимулират предприемаческите, социалните и цифровите иновации, ще се установяват връзки между бизнеса и образованието и ще се създадат условия за обмен на знания между всички участващи региони.
Европейският фонд за регионално развитие (ЕФРР) има за цел да засили икономическото и социалното сближаване в Европейския съюз чрез намаляване на различията между регионите. По линия на ЕФРР ще се инвестират над 199 милиарда евро в регионите на Европа през периода 2014-2020 г. Чрез Инструмента за предприсъединителна помощ се предоставя финансова и техническа помощ в подкрепа на реформите в страните в процес на присъединяване.