Страните от ЕС може да се забавят с решението за удължаване на икономическите санкции срещу Русия. Очакваше се днес постоянните представители на държавите в съюза без дебати да подпишат единодушното съгласие за продължаване на мерките срещу Москва.
Според представителството на Италия решението трябва да се вземе следващата седмица на срещата на върха на лидерите на страните от ЕС. Причината за спора е усилията на някои западни страни да получат помощ от Москва в разрешаването на конфликта в Сирия, коментира АФП.
„Всичко виси. Въпросът е къде да се вземе решението, като някои искат това да се случи другата седмица на срещата на лидерите”, информира източник на агенцията сред представителите. „Италия настоява за това,” допълва той.
Италиански източници на АФП са потвърдили, че Рим настоява за дискусия на санкциите, защото въпросът е важен и е нужно обмисляне. Това не означава, че Италия е против санкциите, поясняват те.
Междувременно руският външен министър Сергей Лавров заяви, че САЩ изискват на срещата на върха на ЕС на 14 декември санкциите на общността срещу Русия да продължат "без никакви дискусии".
Икономическите санкции срещу руските банков, петролен и отбранителен сектор бяха въведени в ЕС, след като през юли 2014 пътнически самолет на малайзийските авиолинии беше свален над Източна Украйна. За това бяха обвинени про-руските сепаратисти в страната.
„Сега всичко зависи от италианците, които очакват позицията на премиера си Матео Ренци. Възможно е точката да бъде върната за обсъждане днес или утре, както и да се прехвърли към срещата на външните министри в понеделник,” обяснява друг източник на АФП сред представителите.
Налагането на санкции срещу Русия заради действията и в Украйна беше въпрос с разнопосочни мнение в страните от ЕС. До падането на малайзийския самолет Италия и Германия не бяха съгласни на икономическите мерки. Не такова беше мнението на Полша, прибалтийските републики и други страни от бившия Източен блок, които се притесняват от евентуална руска агресия.
Сега тези различия се появяват отново заради перспективата за постигане на мир в Сирия с участието на Русия. Войната в близкоизточната държава е основната причина за продължаващата мигрантска криза в ЕС.
Заради Украйна евросъюзът наложи отделни забрани за пътуване и замразяване на активите на руски и украински граждани, за които се смята, че са подкрепяли про-руските сепаратисти и анексирането на полуостров Крим от страна на Москва. Индивидуалните санкции важат съответно до март и юни следващата година.