„Ние сме особена порода. Бачкаме яко, веселим се от сърце, но ако някой настъпи интересите ни, скачаме като един“, твърдят жителите на плевенското с. Телиш. И гордо припомнят как принудиха властта да се откаже от намеренията си да засели при тях няколко хиляди сирийски имигранти.
В началото на ноември 2013 година те въстанаха срещу готвения имигрантски лагер в някогашното ракетно поделение край селото. Местните хора се разлютиха, когато научиха, че управляващите по онова време са взели решението за лагера, без дори да ги уведомят. Повече от месец те протестираха
на ръба на гражданското неподчинение
На крака при тях отидоха и тогавашният вътрешен министър Цветлин Йовчев, и местни депутати. Обещаваха им милиони за благоустрояване на селото и други „екстри“ покрай евентуалния бежански лагер. Телишчани обаче не отстъпиха, докато властта не изтегли докараното преди това лагерно оборудване.
Само няколко месеца по-късно южнокорейската компания „Азия Инвест“ нае повечето от сградите в поделението, за да развива в тях екологично земеделие. Плановете й са да инвестира в този бизнес проект
35 млн. лв. през следващите 3 години.
„Нямаше да допуснем да ни направят гето. Бяхме готови и на жп релсите да легнем, ако трябва. Добре, че не се опитаха със сила да ни разгонят - щеше да има пострадали“, все още се пали Марин Донов. Заради заболяване 65-годишният мъж ходи с патерици, но на протестите беше все в първите редици. Служил е в армията и се е пенсионирал като старшина. Дори не може да си представи, че в поделението, в което само преди 13 години беше най-мощното българско оръжие - ракетите СС 23, ще живеят бежанци.
„Опитаха се да ни изкарат расисти по време на протестите. Нищо вярно няма в това. Тук са идвали да работят и алжирци, и виетнамци, и никарагуанци. Не сме имали проблеми с тях, защото не правеха бели“, допълва Николай Маринов.
Допреди четвърт век Телиш беше в списъка на най-добре пазените държавни тайни.
Поделението е на около километър от селото. В него при изключителни мерки за сигурност и секретност се поддържаха в бойна готовност 24 ракетни комплекса СС 23. Те бяха с далекобойност до 400 километра и можеха да носят ядрени бойни глави. Унищожаването на ракетите беше едно от условията за приемането на страната ни в НАТО. Комплексите бяха нарязани през 2003 година и на практика поделението стана излишно.
И досега телишчани разказват с носталгия за времената, когато селото им е било пълно с военни. Тогава местните жители били над 2500 души. Много от тях работели като волнонаемни при „ракетчиците“. За семействата на военнослужещите били построени пет жилищни блока, а училището било пълно с деца. След закриването на поделението местните млади хора тръгнали да си търсят късмета по големите градове. Тук останали предимно пенсионери. В Телиш сега живеят 950 души.
Тази година селото ще празнува 500 г. от създаването си. Местни ентусиасти се ровили из пожълтели от столетията страници в държавните архиви и открили документи, с които са плащани първите данъци в селището през 1515 г. Бирниците събирали налозите през есента, когато селяните прибрали от полето цялата реколта. Затова и празникът ще e в края на септември.
Сегашният поминък на Телиш
отново идва от полето
Обработваемата площ в землището е около 23 000 дка - почти цялата е дадена на арендатори. В местната изба са ангажирани 7-8 души. Друга работа доскоро нямаше. Надеждите на телишчани, че селото им отново ще живне и младите ще се върнат, са насочени изцяло към южнокорейската инвестиция при тях.
Изоставената от военните база на бившето ракетно поделение получи статут на индустриална зона преди няколко години. През пролетта на 2014 г. тя бе наета от „Азия Инвест“ ЕООД. Най-новите жители на селото са шестима южнокорейски специалисти от компанията. Разчистването на терена на базата и преустройването на хангарите в производствени помещения вървят с много бързи темпове. Първите 35 телишчани вече са наети на работа в новото предприятие. До седмици трябва да приключи първият етап от изграждането на фабрика за гъби, в която ще се отглеждат екзотични сортове - кралска кладница и шийтаке.
„Условията за отглеждане на гъби тук са много добри. Ще можем да ги произвеждаме през цялата година“, обяснява технологът Йонг Хо Лий. Той живее от 6 месеца в Телиш и вече има много приятели в селото. Вечер след работа често се събира с тях и в компанията им винаги става весело. Не знае английски, но и местните му приятели също не го владеят. Говорят си на български и на корейски и въпреки това се разбират.
Инвестицията ще стигне до 85 млн. лева
„Плановете ни в Телиш са дългосрочни. До края на 2017 г. очакваната инвестиция е 35 млн. лв., а след това смятаме да вложим в проекта още около 50 млн. лв.“, пояснява Чой Бьонг Хо, изпълнителен директор на „Азия Инвест“. Компанията смята да изгради съвременно предприятие със затворен цикъл за екологично чисти хранителни продукти. Първият етап - производството на гъби, вече е стартирал. Тази година от гъбарниците трябва да излязат общо 437 тона от двата сорта, през следващата - 1220 тона, а през 2017 г. - 4750 тона. До 3 г. в предприятието ще се произвеждат над 21 милиона яйца. Отпадъците от двете производства ще отиват за наторяване на 1600 дка ниви в района, на които ще се отглеждат пшеница, царевица и други зърнени култури. Разкритите работни места ще бъдат над 280.
Последният етап предвижда изграждането на фабрика за обработка на хранителни продукти, сред които ще бъде и традиционното корейско ястие кимчи.