Призовавам с уважение всички да се съсредоточат върху истинската цел на Истанбулската конвенцията - да предпази жените от насилие. Това каза британският посланик Ема Хопкинс по време на обществена дискусия по законопроекта за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие организира председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.
„Като посланик на Великобритания в България за мен е от голям интерес да бъда днес тук, за да слушам този дебат. Във Великобритания в момента променяме законодателството, за да го приведем в съответствие с Конвенцията. Ратификацията ще е последното действие в целия процес. Там не дискутираме дали да ратифицираме. Това е ясно, че ще стане. Като посланик ми е интересно да чуя аргументите в този дебат, но като жена трябва да кажа, че съм изненадана от някои от аргументите, които прочетох в предишните дни“, каза Хопкинс.
Тя посочи, че много от нещата, които са били казани, не се отнасят до съдържанието на конвенцията. „Съвсем просто е става въпрос за защита на жените и момичетата от насилие. Работила съм по въпроси, свързани с превенция на насилието в различни държави по света по време на моята кариера“, заяви н. пр. Хопкинс. Тя коментира, че жените често са обект на насилие, защото са жени.
„Неравенството води до дискриминация, която може да доведе до насилие, ако жертвите не са подкрепени от обществото. Като членове на обществото трябва да работим за премахване на това неравенство и по този начин да работим и срещу насилието. Конвенцията се фокусира върху това и върху осигуряването на услуги в подкрепа на жертвите. Посолството на Великобритания в последните години работи с местната власт и институциите в Бургас за създаването на първия в България център за подкрепа на жертви на изнасилване“, коментира н. пр. Хопкинс.