Енчо Господинов, дипломат и журналист, обясни пред БНР кои са най-големите рискове, до които може да доведе конфликтът в Близкия изток.
"Най-голямата опасност е това, което грози цивилното население. Има варварско нарушаване на нормите на международното хуманитарно право и от двете страни. Втората опасност е от разрастването на конфликта. Дипломатическите инициативи са много скромни и закъснели," обясни той.
Журналистът посочи, че през последните 30 години се наблюдава постоянната ерозия на хуманитарното право.
"Неспазване на нормите, на Женевската конвенция. Няма нищо по-страшно за лекарите и за логистичните специалисти, които искат да помогнат, от това да не им се осигури хуманитарен коридор," коментира Господинов.
Отварянето на такъв обаче не е проста работа, посочи Енчо Господинов.
"Трябва да се гарантира сигурността на хората, които докарват хуманитарната помощ, да се мобилизират лекари и медицински персонал," обясни той.
Този политически туризъм, който наблюдаваме към Газа и Южен Израел, както и към няколко столици от района, е много закъснял, смята дипломатът.
"През последните 30-40 години този район ври и кипи. Нима политиците не знаеха какво става? Нима не знаеха, че Газа е най-големият затвор в света под открито небе? Хуманитарната криза можеше да бъде предотвратена," възмути се той.
Теоритически идеята за двете държави е жива, каза Господинов, но обясни, че не е оптимист това да стане бързо.
"Министър-председател като Нетаняху не е човек, който ще започне мирни преговори с отворено сърце. Самото разделение сред палестинците също не помага," заключи Енчо Господинов.