Абсолютно всички фирми в сектор „Електроенергетика“ ще бъдат принудени да пожертват част от печалбата си, за да няма поскъпване на тока за населението и бизнеса до края на годината.
Това стана ясно вчера от проекта за промени в Закона за енергетиката, който ресорната комисия на парламента прие на второ четене.
Всички производители на електрическа енергия ще превеждат в новия фонд „Сигурност на електроенергийната система“ вноска от 5% върху приходите си от продажби на ток.
Последният вариант на поправките в закона не предвижда такава такса да плащат стопаните на мрежите в сектора - държавният Електроенергиен системен оператор (ЕСО) и електроразпределителните дружества на ЧЕЗ, ЕВН, „Енерго-Про“ и „Златни пясъци“. Отпаднала е идеята 5% вноска върху оборота си да прави и газовият оператор „Булгартрансгаз“.
По предложение на група депутати от ГЕРБ - Делян Добрев, Александър Ненков и Валентин Николов, тези плащания няма да се включват от Комисията за енергийно и водно регулиране при определянето на цените на тока за населението и малките фирми, нито при изчисляването на мрежовите тарифи.
Така вноските ще бъдат изцяло за сметка на печалбите - както на предприятията от конвенционалната енергетика като държавните АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица-изток 2“ и НЕК заради производството на нейните ВЕЦ, така и на частните зелени електроцентрали и когенерации.
Тъй като таксите са определени като процент от приходите, орязването на печалбата ще бъде в различен размер за отделните дружества.
Парите от новия фонд ще се използват за запълване на тарифния дефицит в НЕК, който вече надхвърля 1,4 милиарда лева.
Поправки в закона предвиждат също КЕВР да определи квоти за изкупуване на зеления ток от всеки ВЕИ. При надхвърлянето им количествата ще се продават по свободно договорени цени.
Електричеството даже
можело да поевтинее
Росен МОЛЛОВ
Промените в Закона за енергетиката може да осигурят не само запазване на сегашната цена на тока, но и минимално понижение. Това заяви в Русе Искрен Веселинов, депутат от Патриотичния фронт (ПФ) и шеф на парламентарната комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране.
ПФ предлага износителите на ток също да плащат 5% от приходите си във фонда „Стабилност на електроенергийната система“, а държавните фирми да внасят в него 50% от дивидента си.
„Предлагаме и разработването на нови методики и правила за свободен пазар на електроенергия. Надяваме се те да се изготвят в 3-месечен срок“, каза Веселинов.