Еньо Савов е кандидат за народен представител от "БСП за България". Втори в червената листа за 23 МИР София.
Доктор по международно право и международни отношения.
Води курсове по "Външна политика", "Теория на международните отношения" и сравнителна публична администрация към Югозападния университет "Неофит Рилски".
Член е на Националния съвет на БСП.
Роден е на 13 септември 1988 година във Виена.
- Вие сте доктор по международно право и международни отношения, преподавате в Югозападния университет в Благоевград. Как реагират вашите студенти, г-н Савов, като разберат, че сте кандидат за народен представител?
- Те ме припознават като млад човек, който е близо до тях. Виждам в очите им изненада, че един млад човек е решил да се занимава с политика. Но също така срещам и апатия, раздалечаване от политическите процеси. Дотолкова, че им изглежда странно как в наше време на някой му се занимава с политика и вярва, че нещо може да се промени.
- А фактът, че сте избрал социалистическата партия как се възприема?
- Има разведряване, защото преди беше като анатема, тема табу. Докато сега БСП предизвиква интерес, може би понеже младите са по-необременени от негативите от миналото, в които несправедливо обвиняват партията. Разпознават социалистическата партия, може би БСП е най-разпознаваемата марка в политическия живот.
- Вие откога сте в БСП?
- От 11 години, влязох в социалистическата партия, когато бях на 24 години.
- Какво Ви подтикна?
- Политиката на тази партия – социална, хуманна и най-близко до хората. Както и историята й. През годините, когато БСП е управлявала, са направени много качествени и смислени неща, които са останали до ден-днешен. Разбира се, БСП има и грешки, които са допуснати, но те ме учат да бъда по-добър като политик. Според мен, например, ориентирането към социалдемокрацията е трябвало да стане по-рано, още в средата на 80-те години.
- Как протичат срещите с избирателите, какво искат хората?
- Трудно. На хората им писна от избори и все по-малко идват на предизборни мероприятия в сравнение с това, което беше преди пет години. Искат сигурност, искат стабилност, искат управление. И най-вече искат посока, за да се знае накъде ще върви държавата. Искат нормални доходи, нормализиране на цените, спокойствие, за да могат да развиват себе си и семействата си.
- Това са основните послания на ГЕРБ – сигурност и стабилност. Означава ли, че след изборите БСП би подкрепила управление с партията на Бойко Борисов?
- Не го намирам за логично. Толкова години БСП е алтернатива на ГЕРБ, толкова години се борим срещу задкулисието.
- Какъв е вашият прочит на доклада на Министерството на финансите, който разбуни духовете миналата седмица?
- Много плашещ, когато се чуе в едно изречение „държавата“ и „фалит“ на всеки му настръхва косата. Но трябва да имаме предвид и последващия коментар от БНБ, който смекчи нещата. Както и изявленията, които даде за медиите самата министър Росица Велкова. Стана ясно, че краските не са толкова черни и заем от МВФ не се налага. Но докладът на МФ повдига важния въпрос в какво състояние е държавата ни. От една страна са обещанията на „Продължаваме промяната“, че при спиране на контрабандата и мерки срещу корупцията ще имаме допълнителни 8 милиарда в хазната. Но не знам дали са влезли. От друга страна имаме плащания по сделки за самолети, за увеличени пенсии, които не знаем как рефлектират върху финансите на страната. Затова казвам, че основният въпрос е какво става с парите на държавата. Финансовите експерти трябва да кажат мнението си.
- Задавате ли си въпроса защо сега излиза този доклад и защо по този начин? Първо чухме едни плашещи констатации, а след това те бяха смекчени от самия автор. И всичко това – точно в средата на предизборната кампания.
- Със сигурност това налива вода в мелницата на определени политически партии.
- На кои?
- Основно на ГЕРБ, защото те са основният опонент на ПП. А самият Асен Василев, който беше финансов министър, а сега е кандидат-депутат от ПП се държа малко като гузен негонен бяга – излезе с изявление да не се плашат хората. Но безспорно изваждането на тези данни от МФ е в контекста на изборите – не е опрял ножът до кокал точно сега да бъде огласен. Още повече че подобни доклади са за вътрешна употреба, а не за масовата публика. Но пак ще повторя – важно е да знаем какво е състоянието на финансите на държавата, има ли реални основания за мрачните прогнози, които бяха направени.
- Въпреки този доклад БСП не се отказва от намеренията си да бъде въведен таван на стоките от основната потребителска кошница. Нали така?
- Да, това е заложено в предизборната ни кампания, още преди да излезе този доклад. А и виждаме какви са цените, трябва да се направи нещо за хората. Но пак се връщам до това – когато режеш питката, трябва да знаеш колко голяма е тя, трябва да е ясно състоянието на финансите, да е ясен бюджетът. Ние сме вече март, а още нямаме бюджет. Какво ще бъде заложено в него е доста неясно. Изготвянето на бюджет не е лесно, има задължителни съгласователни процедури, които отнемат доста време.
- Склонни ли сте да преразгледате предизборните си обещания, ако се окаже, че за тях няма пари?
- Много трудно, защото нашите обещания засягат масовия потребител. Неговите права трудно биха могли да бъдат пренебрегвани.
- Имате ли план Б, ако трябва да се реже – откъде?
- Ние отдавна имаме отговор на този въпрос – от военния бюджет и от ненужните покупки на военна техника и в частност – на самолети.
- Да, но България е част от съюз, който в момента има друг наратив, свързан с войната в Украйна.
- БСП е против изпращането на оръжие и техника в Украйна, колкото и да ни натискат от европейските институции.
- Ако посланието е такова – страните от НАТО се превъоръжават, като дават старото си оръжие на Украйна, как отговоря БСП?
- БСП се противопоставя на това, защото закупуването на оръжие изисква големи разходи. От друга страна, предоставянето на българско оръжие, означава уязвимост на страната ни.
- Критикувате, че в момента няма бюджет. Но как да има бюджет, съставен от техническо правителство, което не знае коя партия и с какви обещания ще победи. Или то трябва да изготви поне три бюджета – един консервативен, един либерален и един балансиран, така ли?
- Все пак трябва да има основен бюджет, който да е максимално неутрален, но държавата не може да функционира без бюджет. Този въпрос трябва да бъде задвижен час по-скоро.
- Кои партии виждате като естествени съюзници на БСП в 49-ия парламент, опирайки се на социологическите проучвания?
- Партиите, които са близки по социалните послания на социалистите, които като нас са близо до хората, които се обявяват против войната и нейното продължаване. Тези, които биха подкрепили европейския път на България, но без крайностите му, защото много често се злоупотребява с изказванията за антиевропейската риторика на БСП, което не е вярно.
- Трябва ли да има правителство на всяка цена?
- Нищо не може да бъде на всяка цена. Но държавата ни само губи от тази постоянна спирала на постоянни избори, нестабилност и конфронтация. Така че –да, добре би било, но нищо не става на всяка цена. Защото една безпринципна неустойчива коалиция, базирана на компромиси, би навредила много повече.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!