Сн. Уикипедия

Музеят създава незабравими спомени особено за най-малките си посетители

Етъра пази традициите на занаятите

10225 | 15 апр. 2021 | 13:03

В Занаятчийската чаршия и днес кипи живот както е било през Възраждането. Архитектурният ансамбъл Занаятчийска чаршия представя главна градска улица с постройки от XIX век, в които има действащи занаятчийски работилници, дюкяни, кафене

Сн. Уикипедия-1618398311.pngСн. Официален сайт на Етъра
-1618398298.pngСн. Официален сайт на Етъра
-1618398288.pngСн. Официален сайт на Етъра
-1618398280.pngСн. Официален сайт на Етъра
-1618398273.pngСн. Уикипедия-1618398255.pngСн. Официален сайт на Етъра-1618398241.pngСн. Официален сайт на Етъра-1618398232.pngСн. Официален сайт на Етъра-1618398224.pngСн. Официален сайт на Етъра-1618398216.png

Пролетните месеци обикновенно са най-натоварени за занаятчийте. Причината е в наситеността на празници и обреди през месеците април и май, както и „пробуждането” на туристическия поток. Най-голям е интересът към меката на българския занаятчийски бит – Габровско и специално Етнографският музей на открито „Етър“.

 

Слънчевите лъчи са обагрили „Етъра” в прелестна премяна. Водоскоците са пълноводни и пълни с живот, а повечето работилници са ритмично тракат по поредното ръчно направено произведение на изкуството. В „Етъра" винаги гъмжи от хора, любопитни да се докоснат до традициите на Възраждането, съхранени в автентичен вид.

 

Според Закона за културното наследство музеят е „специализиран“, а по териториален обхват попада в категорията „местни“ музеи. Този обхват и функции не съответстват на разнообразната дейност на музея и на уникалните сгради и сбирки на територията на комплекса. В отделни случаи през годините статутът на ЕМО „Етър“ е бил бариера за организирането на събития от национален и международен мащаб, за които се е изисквало партньорство с институция от регионално или национално значение.

 

Идеята за създаването на музей „Етър“ принадлежи на габровеца Лазар Донков. Това е неговата мечта, вградена в камък и дърво.

 

Изграждането на архитектурния комплекс от сгради започва през 1963 г. с реставрация на съществуващите по поречието на река Сивек (приток на Янтра) воденица-караджейка, валявица и тепавица. Към тях от села в околностите са пренесени ножарска работилница и воденица-долапкиня.

 

Музеят отваря врати на 7 септември 1964 година. През следващите години се създават нови обекти, които представляват архитектурни образци на къщи, занаятчийски работилници, сгради и съоръжения, разкриващи старинните техники, поминъка, бита и духовната култура на населението, живеещо в централните части на Стара планина от края на XVIII до началото на XX век. Това население, наречено балканджии, е една от седемте етнографски групи в България.

 

Единствената в България колекция от действащи водни съоръжения се намира в музей „Етър“.

 

Етър е древното название на Янтра - реката, която минава през град Габрово. Избрано е за име на музея като символ на връзката между водата и развитието на занаятите в региона.

 

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ притежава единствената в България колекция на технически съоръжения, задвижвани с вода. Сбирката е създадена постепенно и включва действащи и днес съоръжения, използвани някога в поминъка на балканджиите: две воденици, тепавица, две валявици, бичкиджийница, гайтанджийска одая, два струга за гаванки и за бъклици, точило.

 

Благодарение на вадищна система, съществувала в миналото, по-късно коригирана и оформена, водата задвижва механизми, които перат, заточват ножове, мелят жито, тепат вълнени платове, струговат съдове от дърво, изплитат вълнени нишки.

 

В Занаятчийската чаршия и днес кипи живот както е било през Възраждането. Архитектурният ансамбъл Занаятчийска чаршия представя главна градска улица с постройки от XIX век, в които има действащи занаятчийски работилници, дюкяни, кафене и жилища на занаятчии и търговци. Ансамбълът от къщи включва пресъздаване на съществували в Габрово и околностите му оригинални архитектурни образци.

 

Саковата къща впечатлява с многобройните си прозорци на втория етаж, тъй като такива сгради от периода на Българското възраждане не се срещат често. В работилниците, пред погледа на посетителите, майсторите сами произвеждат и продават изделията си, както е било в миналото, а посетителите могат да наблюдават стари техники за обработка на метал, кожа, дърво, глина, вълна, козяк и други естествени суровини. Могат да разгледат оригинални занаятчийски инструменти, да се насладят на уменията на майсторите и да отнесат вкъщи техни изделия.

 

На Чаршията може да се вкусят симид, баница и геврек, да се опитат пестил, бяло сладко, халва, домашни бонбони и други лакомства, или да се изпие кафе, сварено на пясък.

 

През годините музей „Етър“ се утвърждава като единствен по рода си музей на открито от типа Скансен в България.

 

Музейната структура през годините се допълва с нови специализирани отдели. Те имат за основна задача проучването, документирането и съхраняването на материалната и духовната култура на населението от района на Централна Стара планина. Създава се отдел „Фондове“, фотографско ателие, библиотека и други спомагателни звена.

 

През 1989 г. музеят е награден с орден „Кирил и Методий“—първа степен. На „Етър“-а е призната заслугата за опазване и популяризиране на българското културно-историческо наследство.

 

В наши дни мисията на Регионален етнографски музей на открито „Етър“ се реализира от амбициозен екип, който наброява близо седемдесет служители, разпределени в различни области—научна, работа с публики, техническо обезпечаване. Музеят работи целогодишно, а през летния период е важно участието на младежите доброволци.

 

Музей „Етър“ създава незабравими спомени особено за най-малките си посетители. Той дава възможност да срещнете децата от първо лице с традициите в занаятчийското производство, да проверите техните умения и сръчност, да запалите в сърцата им любов към българското народно творчество, бит и обичаи.

 

Комплексът предлага единствени по рода си училище за лазарки за момичетата и школо за коледари з амомчетата.

 

През 2019 г. завършилите училището са повече от 30, а възстановките на обичая лазаруване в музея се очакват с голямо вълнение от посетителите.

 

Целта на инициативата е запознаване на младите момичета с обичая лазаруване и преживяване автентичността на празника.

 

С провеждането на „Училище за коледари“ пък екипът на музея дава възможност на младежи между 14 и 18 г. да се запознаят с празничната обредност, с детайли от символиката на обичая Коледуване, да разучат с помощта на музейни специалисти коледарски песни и наричания. Всички участници в образователната програма „Училище за коледари се включват и във възстановката на обичая Коледуване.

 

От месец юли 2013 г. в музей „Етър“ започва да функционира и Музеен детски център. Неговото създаване се осъществява със съдействието на фондация „Америка за България“ в партньорство с Нов български университет. В музейния център децата имат възможност да се запознаят с различни занаяти и домашни дейности на принципа „учене чрез опит“.

 

Тематични работилници, посветени на българския празничен календар и традиции, се провеждат целогодишно в музея.  Те имат за цел да запознаят участниците със същността на конкретния празник и характерната за него обредност, да стимулират умението на децата да работят в екип, използвайки различни материали - изработване на мартеници, изработване на бостанско плашило, рисуване върху бръшлян, боядисване на великденски яйца, апликация с природни материали и много други.

 

Докато децата се забавляват, възрастните могат да се насладят на историческа или традиционна беседа в съчетание с тематична разходка в региона с екскурзовод. Темите са прелюбопитни, сред тях са: Богатството на възрожденската архитектура, Традиционните технически съоръжения на вода, Календарният цикъл в традиционната култура, Балканските мандри, Традиционното Габровско жилище или историята на Саковата къща.

 

Наред с традиционните музейни дейности - научноизследователска работа в областта на историята и етнологията, провеждане на научни форуми, участие в теренни проучвания, екипът на Регионален етнографски музей на открито „Етър“ организира много възстановки, демонстрации, празници и фестивали, подготвя и реализира образователни програми, които са радват на огромен интерес сред туристи както от България, така и от чужбина.

 

Несъмнено на територията на „Етъра” туристите могат да се докоснат до пълнокръвната картина на отминалата епоха на Възраждането. В музея сякаш часовникът в спрял преди сто години, а същевременно кипи живот. От ранни зори майсторите отварят работилниците си и сами продават изработените пред погледите на посетителите изделия. В комплекса се помещават – кожухарска, грънчарска, куюмджийска, ножарска, дърворезбарска, бакърджийска, хлопкарска и мутафчийска работилница. Тук може да се видят още автентични народни музикални инструменти, да се докосне до традициите в гайтанджийската одая и иконописното ателие. Несъмнено мястото е перлата на занаятите, откъдето ще си тръгнете заредени с енергия, патриотично настроени и горди с произхода си. А за малчуганите ще е отличен урок по история и съхранение на родовите обичаи.

 


Намери своята история
БСП

От категорията

Джокович и Гришо зарадваха феновете си в Шанхай с шоу за загрявка (ВИДЕО)

-Grigor-Dimitrov-i-Novak-Dzhokovich-shte-zaradvat-fenovete-v-Sofiya_1722939209.jpg

Димитров започва участието си в Шанхай от втория кръг, където негов съперник ще ...

3 окт. 2024 | 20:47

Александра Фейгин зае пето място в кратката програма при жените на турнир по фигурно пързаляне

Александра Фейгин зае пето място в кратката програма при жените на турнир по фигурно пързаляне-1553096608.jpg

В Астана българката за първи път показа кратката си програма, поставена по ...

3 окт. 2024 | 16:56

Отборът на Левски спечели титлата при жените на Държавно първенство по художествена гимнастика

Отборът на Левски спечели титлата при жените на Държавно първенство по художествена гимнастика

Снимка: БФХГ фейсбук-Otborat-na-Levski-specheli-titlata-pri-zhenite-na-Darzhavno-parvenstvo-po-hudozhestvena-gimnastika-Snimka--Feysbuk_1727963481.jpg

Главен съдия на състезанието е генералният секретар на Техническия комитет към ...

3 окт. 2024 | 16:45

Половината билети за Зимните олимпийски игри в Милано през 2026 г. ще струват по-малко от 100 евро

Половината билети за Зимните олимпийски игри в Милано през 2026 г. ще струват по-малко от 100 евро
Снимка: БТА-Polovinata-bileti-za-Zimnite-olimpiyski-igri-v-Milano-prez-2026-g--shte-struvat-po-malko-ot-100-evro-Snimka--BTA_1727968171.jpg

Билетите от категория А за ВИП трибуните на галата във фигурното пързаляне ще ...

3 окт. 2024 | 18:04

НАЙ-ВАЖНОТО

Делото по искането за постоянен арест на Джейхан Ибрямов се гледа при закрити врата

Джейхан Ибрямов остава в ареста, реши съдът. В него са намерени 200 00 лева

Джейхан Ибрямов остава в ареста, реши съдът-Dzheyhan-Ibryamov-ostava-v-aresta--reshi-sadat_1728131834.png

Според съда има данни да е извършил и други престъпления, за които все още не ...

5 окт. 2024 | 15:36

Доган се появи пред парламента, за да защити Ибрямов, Бареков го призова да ни води към свободата

Доведоха Ибрямов с белезници в съда! Гледат мярката му при закрити врата заради секретна информация
(Видео)

Доведоха Ибрямов с белезници в съда! Гледат мярката му при закрити врата заради секретна информация. Кадър ПИК-Dovedoha-Ibryamov-s-beleznitsi-v-sada--Gledat-myarkata-mu-pri-zakriti-vrata-zaradi-sekretna-informatsiya--Kadar-PIK_1728128476.png

Заседанието е насрочено за 14.30 часа. Прокуратурата настоява за постоянен ...

5 окт. 2024 | 14:39

За първи път от доста време видяхме един смислен Консултативния съвет по национална сигурност

Цветлин Йовчев: България не е приоритетна цел, но трябва да положим усилия за укрепване на границата

Цветлин Йовчев: България не е приоритетна цел, но трябва да положим усилия за укрепване на границата-Tsvetlin-Yovchev--V-MVR-vlizat-hora--koito-nyamat-nuzhniya-moral_1663219322.jpg

"Ако конфликтът в Ливан не е особено продължителен и екслацията спадне - ...

5 окт. 2024 | 10:27

Чака ни дълъг, труден мъчителен преход през една лоша пустиня

Тома Томов: Ядреното оръжие ще е начинът, по които цивилизацията ще чисти каналните си тръби

Тома Томов Ядреното оръжие ще е начинът, по които цивилизацията ще чисти каналните си тръби-1547973273.png

"В Иран всичко е пробито и не е сигурно дали ще си опазят духовния лидер. ...

5 окт. 2024 | 09:15

Просветата остава водеща национална цел

Проф. Костадин Ангелов: ГЕРБ издигна образованието като национален приоритет

Проф. Костадин Ангелов: ГЕРБ издигна образованието като национален приоритет-Prof--Kostadin-Angelov--GERB-izdigna-obrazovanieto-kato-natsionalen-prioritet_1728130818.jpg

В Международния ден на учителя водачът на листата на ГЕРБ-СДС за Велико Търново ...

5 окт. 2024 | 15:19

Зам.-председателят на БСП изрази надежда в 51-ия парламент председател да бъде инж. Петър Кънев като личност с безспорен авторитет

Вигенин в Созопол: Нашите бъдещи депутати носят друга култура и визия за бъдещето на България

Кристиан Вигенин в Созопол: Нашите бъдещи народни представители носят друга култура и визия за бъдещето на България-Kristian-Vigenin-v-Sozopol--Nashite-badeshti-narodni-predstaviteli-nosyat-druga-kultura-i-viziya-za-badeshteto-na-Balgariya_1728115855.jpg

С твърда подкрепа за инж. Петър Кънев и за Йордан Петков „БСП – ОБЕДИНЕНА ...

5 окт. 2024 | 11:08

„Възраждане“ печели от проруското си говорене, но растежът ѝ има таван

Анализът на ИСА за септември: Борисов пред съдбовен вот, Доган загуби много, Пеевски настъпва

Анализът на ИСА за септември: Борисов пред съдбовен вот,  Доган загуби много, Пеевски настъпва-Analizat-na-ISA-za-septemvri--Borisov-pred-sadboven-vot--Dogan-zagubi-mnogo--Peevski-nastapva_1727965946.jpg

Апатията и отчуждението на гражданите не се отнася само до партиите, а до ...

3 окт. 2024 | 17:22

Ескалацията не се случва във вакуум, поясни той

Съветник в мисията на ООН за Близкия изток: Намираме се в обстановка на глобална нестабилност

Старшият съветник в мисията на ООН за Близкия изток: Намираме в обстановка на глобална нестабилност-Starshiyat-savetnik-v-misiyata-na-OON-za-Blizkiya-iztok--Namirame-v-obstanovka-na-globalna-nestabilnost_1728116852.png

Прогресията от кризи е изключително опасна, допълни Мирослав Зафиров

5 окт. 2024 | 11:26

Посланията в предизборния клип директно нарушават етническия мир

„Шалом“: Изразяваме огромното си възмущение и недоумение от предизборния клип на партия АСП

-1524130776.jpg

Чрез видеото, партията “Алианс за права и свободи” се опитва да агитира своите ...

4 окт. 2024 | 11:28