Първите 100 дни на правителството на Кирил Петков са повод за равносметка какво успя да свърши то, възползва ли се от кредита на доверие и доколко безпрецедентните кризи – общи за България и за света, се отразиха на работата и на рейтинга му.
Епицентър.бг. се обърна за коментар по тези въпроси към социолози и политолози. Предлагаме ви мнението на Евелина Славкова от социологическа агенция „Тренд“.
- Каква е Вашата оценка за 100-те дни на правителството? Получи ли новата власт традиционния толеранс?
- Правителството на Петков взе властта в доста сложен момент – повишаващи се цени, здравна криза поради пандемията, след това войната в Украйна, чийто последици тепърва ще изпитваме, но не на последно място високи очаквания към новата власт за промяна в много отношения. Трудна ситуация за политици, които за първи път се сблъскват с властта. Но все пак като социолог, аз гледам оценката на хората за правителството, а тя недвусмислено е понижаване на електоралната подкрепа.
Липсата на реформи, на решаване на наболели проблеми доведе до това в първите си 100 дни правителството да тръгне с добра подкрепа и бързо тази подкрепа да почва да се топи.
Относно традиционният толеранс, трудно е в такава динамична политическа и икономическа, ситуация да има толеранс. При такава динамика е най-належащо да има бързи и адекватни действия.
- Кои са силните и кои слабите страни на кабинета „Петков“?
- Силната им страна е, че са нови, а слабата им страна е, че са нови. Какво имам предвид – това, че са нови е и плюс, и минус за тях. Плюс, защото не могат да бъдат обвинени в стари грехове, а минус, защото нямат политически опит да решават множеството проблеми, нещо, което обществото очаква да се случва бързо. Повярвайте ми, хората не си казват цените се повишават, защото ситуацията навсякъде е такава, а казват това правителство не може да се справи с овладяването на цените. Това е голям проблем за кабинета.
- Очаквате ли засилване на опозиционните атаки след финала на 100-те дни?
- Засилването на опозиционните атака няма да бъдат, защото са минали 100-те дни на правителството, а защото опозицията чувства слабостта на правителството и ще се възползва от това. Относно ГЕРБ има още една видна за всички ни причина – арестът на Бойко Борисов. Това възпламени ГЕРБ и сблъсъците тепърва предстоят. Такава беше заявката от страна на партията и в пленарна зала.
- На фона на войната предсрочни избори изглеждат като политическа авантюра. Все пак какво би могло да ги предизвика? Социален трус? Опозиционен или „приятелски“ огън?
- Това ще бъде един от аргументите на властта – не можем да хвърлим държавата в хаос в такъв момент. Но още преди създаването на кабинета коментирах, че вярвам в създаването на кабинет, но не в неговото дълголетие. Няколко причини. Партиите в състава му са много различни помежду си и неминуемо това ще създаде напрежения, които могат да клатят кабинета. Икономическата криза се задълбочава и това няма как да не създаде и сериозно социално напрежение в хората. Опозицията ще прави всичко възможно властта да падне най-вече заради ареста на Борисов, което изкара ГЕРБ от изолация. Но въпреки всички обстоятелства смятам, че вероятността правителството да се самосвали, е най-голяма.