Евгений Кънев Кадър: Нова тв

На Балканите хората не обичат да плащат данъци, в развитите държави това е престъпление, припомни той

Евгений Кънев: Невъзможно е за 1 месец рафинерията да се настрои за внос на неруски петрол

4884 | 27 септ. 2023 | 19:09

Намаленият ДДС за ресторантите беше временна мярка, която трябваше да отпадне тази година, припомни финансистът


Поглед към парите на държавата и дебатите за новия бюджет. Финансовият министър предлага: ДДС за ресторантите да се върне на нивата си от преди COVID кризата, за хляба да се запази 0% до средата на следващата година. И едно предложение, което на мнозина се видя екзотично – тези, които подават сигнали за укрити данъци да бъдат награждавани с 10% от размера на разкритата сума.

"Това е народна психология. На Балканите хората не обичат да плащат данъци. В развитите държави това е престъпление. Едно от най-тежките престъпления в САЩ е укриването на данъци. Ако си спомняте, Ал Капоне отиде в затвора, не заради убийства, заради това, че не си е плащал данъците. И това е разликата между силна и слаба държава. В силната държава хората са солидарни помежду си и смятат това за престъпление. И служат на държавата, като помагат на държавата да разкрива нарушителите. В слабата държава всички казваме: "Не сме доносници и няма доносича на държавата". Тя е някъде далече, абстрактно, но сме си тука и си пазим нашето. Това е популярно мнение. Обаче на практика това е разликата между силна и слаба държава", заяви пред Нова тв Евгений Кънев, финансист, доктор по икономика.

Той коментира, че няма яснота дали мярката ще работи заради народната психология на българина, но смята, че е правилна. "Това е рецидив и от комунизма, когато това беше изключително тежко престъпление да доносничиш на Държавна сигурност при провинение на милицията", добави той.

Относно връщането на процента за ДДС за ресторантите, Кънев каза, че това е била временна мярка и е трябвало да изтече тази година.

"Тя беше удължена даже веднъж. И след това става много трудно, непопулярно вдигането на данъци. Както виждате, на времето бяха взети 10%, които всички харесвахме и сега в момента е съществено трудна дискусията, ако се наложи да се качват данъците. Не, че някой е за това нещо, но искам да кажа, че когато неразумно се свалят данъците, след това е трудно да се върнат обратно и това също е проблем за всички нас. Ние сме бюджетът.", каза още той.

"Това е големия проблем - когато държавата не може да събере своите приходи, тя не може да прави разумни разходи. Качеството на живот не е само това какво притежаваме в банката. Качеството на живота в България е по какви улици ходим, какви паркове имаме, какъв въздух дишаме. Всичко това реално се поддържа от нашите общи пари", коментира Кънев.

По темата с цените на горивата, финансистът коментира, че не мисли, че те ще се вдигнат.

"Не мисля, защото тогава ще има много по-голям внос, ще стане атрактивен пазар за вносители, които в момента "Лукойл" държи настрана с лек подбив под пазарите цени в другите държави. Но със сигурност ще има около до 10% условно казано, ръст на цените".

Според него е невъзможно за един месец рафинерията да се настрои за внос на неруски петрол.

"Невъзможно, защото за да може да се настрои към неруски петрол, това означава да има дългогосрочни договори с неруски производители на нефт. В момента "Лукойл" работи изцяло с руски нефт. А на практика, за да може бързо да намери друг петрол, трябва да сключи спотови сделки. Това означава директно да купува на пазара, което винаги е по-скъпо и това ще отрази веднага нашия пазар. Или трябва да има догосрочен договор, който не става бързо, тъй като капацитетът на неруски производители вече е зает. Така, че според мен, ако искаме да няма съдресение на пазара, трябва поне 5-6 месеца да минат от дерогацията, за да може постепенно да се мине, а не шоково", посочи Кънев.

Целия разговор гледайте във видеото.



Евгений Кънев: Невъзможно е за 1 месец рафинерията да се настрои за внос на неруски петрол

Намаленият ДДС за ресторантите беше временна мярка, която трябваше да отпадне тази година, припомни финансистът
Еврохолд

От категорията

Андролова: Делян Добрев си тръгва от енергийна комисия!Кой и защо отстрелва силните фигури на ГЕРБ?

Андролова: Делян Добрев си тръгва от енергийна комисия!Кой и защо отстрелва силните фигури на ГЕРБ? -1492614440.jpg

Защото в един бъдещ момент лоялността към Пеевски в ГЕРБ ще стане ...

20 ян. 2025 | 10:10

Доц. д-р Борислав Цеков: Тръмп и „Храмът на обречените“

Тръмп и „Храмът на обречените“-Tramp-i--Hramat-na-obrechenite-_1737359230.jpg

Сега соросоидите вече не се смеят. Патосът е омърлушен. Злобеят прикрито, ...

20 ян. 2025 | 09:45

Политологът Емил Соколов: Радев ще даде толеранс на правителството до октомври - ноември

Политологът Емил Соколов: Радев ще даде толеранс на правителството до октомври - ноември-Emil-Sokolov--politolog--Peevski-igrae-brilyantna-igra--podgotvya-si-mnogo-silna-raka-ot-karti_1699626669.jpg

Според него това, което може да създаде проблем няма да е геополитиката, защото ...

20 ян. 2025 | 12:50

Георги Марков: Тръмп ще положи клетва върху две Библии, още днес ще издаде 200 заповеди

Георги Марков: Тръмп ще положи клетва върху две Библии, още днес ще издаде 200 заповеди-1614159340.jpg

Снощи в Capital One Arena на Вашингтон големият артист Джон Войт взриви ...

20 ян. 2025 | 12:04

НАЙ-ВАЖНОТО

Назначението бе атакувано от опозицията, особено от ПП-ДБ

Под натиска на ПП-ДБ и въпреки защитата на ГЕРБ! Ивайло Иванов напуска кабинета на Даниел Митов

Ивайло Иванов напуска кабинета на Даниел Митов-1621246312.jpg

Като мотив бившият главен секретар на МВР е изразил категоричната си позиция, ...

20 ян. 2025 | 11:15

Министърът на транспорта посочи, че безопасността на движението е основният му приоритет

Гроздан Караджов вика на доклад всички институции в БДЖ заради влаковите катастрофи

Гроздан Караджов вика на доклад всички институции в БДЖ заради влаковите катастрофи-Grozdan-Karadzhov-Snimka--BTA_1700680927.jpg

Пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство е ...

20 ян. 2025 | 10:23

Символът, който Ивайло Иванов представлява, не е добър, посочи зам.-председателят на БСП

Вигенин се сопна на кабинета: Да внимават с назначенията!

Вигенин определи коалицията на БСП с ГЕРБ и ИТН като "съдружници по неволя"-Otgovornost-na-partiite-e-da-si-govoryat-i-da-tarsyat-resheniya-na-krizata--posochi-zam-predsedatelyat-na-BSP_1732457133.jpg

Според евродепутата ангажиментите за военна помощ за Украйна "би следвало ...

20 ян. 2025 | 08:55

За всички е важна смяната на регулаторите, включително и на ВСС., каза депутатът от ДПС-ДПС

Рамадан Аталай: Ние трябва да участваме в управлението със зам.-министри и областни управители

Рамадан Аталай: Ние трябва да участваме в управлението със зам.-министри и областни управители-1657205433.png

Коалиционната култура означава, че всеки би се грижил за коалиционния си ...

20 ян. 2025 | 09:22

Над 5000 са издадените от съдилищата ограничителни заповеди през 2024 г.

Министърът на правосъдието: Превенцията на домашното насилие е един от основните ни приоритети

Министър Георгиев: Над 5000 са издадените от съдилищата ограничителни заповеди през 2024 г. Снимка БНТ-Ministar-Georgiev--Nad-5000-sa-izdadenite-ot-sadilishtata-ogranichitelni-zapovedi-prez-2024-g-_1737311845.png

Очевидно тенденцията е тревожна, ние не можем да замитаме проблема с домашното ...

19 ян. 2025 | 20:36

Миналата година той се закани да има наказани заради поредицата смъртоносни катастрофи с летци

Атанас Запрянов: Ще предложа на правителството размествания във ВВС

Атанас Запрянов: Ще предложа на правителството размествания във ВСС-Zapryanov--NATO-ima-gotovi-500-000-dushi-za-razpolagane-i-prevazhozhda-vseki-vazmozhen-protivnik_1721676411.jpg

България с това правителство вече може много по-сериозно да защитава интересите ...

19 ян. 2025 | 21:22

Вятърът, който духа от към Вашингтон сега, е много по-различен от този по времето на Байдън

Владимир Чуков: Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Владимир Чуков: Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа-Vladimir-Chukov--Tramp-nyama-da-upravlyava-kato-prez-2017-g--Golemiyat-vapros-prez-2025-g--shte-bade-Iran_1736092636.jpg

"Струва ми се, че в отношенията с т.нар. "държави разбойници", ...

20 ян. 2025 | 10:48

Павела Митова се поставя като шеф на енергийна комисия, за да пази интересите на Радев и да покрива слугинската корупция на Малинов!

Андролова: Делян Добрев си тръгва от енергийна комисия!Кой и защо отстрелва силните фигури на ГЕРБ?

Андролова: Делян Добрев си тръгва от енергийна комисия!Кой и защо отстрелва силните фигури на ГЕРБ? -1492614440.jpg

Защото в един бъдещ момент лоялността към Пеевски в ГЕРБ ще стане ...

20 ян. 2025 | 10:10

Ние не знаем кога ще ни оценят ЕК и ЕЦБ, обясни тя

Проф. Бобева: Рисково е, но е необходимо правителството да поиска доклад за влизане в еврозоната

Проф. Даниела Бобева: Рисково е, но е необходимо правителството да поиска доклад за влизане в еврозо-1649174782.jpg

"Ако ни оценяват с декемврийската инфлация, влизаме. Обаче ако много я ...

19 ян. 2025 | 17:25