Дъблинското споразумение е мъртво, Европейският съюз трябва да изработи нов регламент за прием на мигранти. Това становище споделиха двама български евродепутати от различни парламентарни групи – Светослав Малинов, член на фракцията на ЕНП и Илияна Йотова от групата на социалистите в ЕП. Те взеха участие в конференция за вътрешната политика на ЕС относно бежанците, организирана от Информационното бюро на ЕП в София. Съгласно договора в Дъблин отговорност за бежанците носи държавата, на чиято територия те са стъпили.
Според Малинов българите сме удържали морална победа в бежанската криза, тъй като нашият подход за защита на границата – затягане на контрола и изграждане на защитно съоръжение - става общ за Евросъюза. „От историята знаем, че в моменти на кризи държавите се връщат към базисните си задължения. За да запазим свободата на придвижване, трябва да съхраним външните си граници“, смята българският представител в Европейския парламент. И още: „Много ни се иска да се занимаваме с иновации или с младежка безработица, но в момента сме ангажирани с укрепване на външните граници. Това е правилно – да се занимаваме с друго би било политическа лудост!“
Малинов остава песимист за вероятността мигрантският наплив да спре след края на войната в Сирия: „За да се случи това, Европа трябва да стане непривлекателно място“. Евродепутатът от десницата се обяви за безкомпромисна политика за връщане на икономическите мигранти. Той призова Германия и Швеция да започнат да връщат икономическите бегълци или да признаят, че ще продължат политиката на отворените врати и съответно да влязат в конфликт с част от страните в Европа.
„За България Дъблин не само че не работи, той е вреден и обезмисля квотното разпределение“. Това е категоричното мнение на Илияна Йотова, зам.-председател на вътрешната комисия в ЕП. Договорът от Дъблин е изработен, когато няма наплив от бежанци, докато сега ситуацията е коренно различна. Йотова обаче със съжаление допълни: „Преди два дни от Жан-Клод Юнкер чух, че към промяна на този механизъм ЕК ще пристъпи едва в средата на 2016 г.“
Българската евродепутатка сподели и мнението, че страната ни е трябвало да бъде сложена в една група със страни като Италия и Гърция и да не получава преразпределение по квотния механизъм, за да може да се справи с наплива от бежанци. Тя разкритикува и тромавата процедура за взимане на решения в европейските институции.
„България няма политика на интеграция на бежанците“, смята още Илияна Йотова. Показателен за тази липса е стряскащият факт, че от близо 2000 деца-бежанци, които са тук без родители, само осем ходели вече на училище.